Erdogan: 'Problemi u BiH nastali su zbog Daytonskog sporazuma'; Milanović: 'Turska nije svega svjesna'

Turski i hrvatski predsjednik nakon sastanka na Pantovčaku idu u Sisak na otvaranje islamskog centra

Hrvatski predsjednik Zoran Milanović na Pantovčaku je primio turskog predsjednika Recepa Erdogana, koji je sinoć uz iznimne sigurnosne mjere stigao u Zagreb. Sastanak dvojice predsjednika prvi je dio službenog posjeta turskog čelnika Hrvatskoj. Milanović je, u pratnji supruge Sanje Musić Milanović, Erdogana i njegovu suprugu Eminu Erdogan dočekao ispred Pantovčaka.

Dvojica predsjednika i njihove delegacije su nakon himne Turske i Hrvatske ušli u Ured predsjednika. Nakon zajedničkog fotografiranja i razgovora uslijedilo je potpisivanje sporazuma između dvije države u Svečanoj dvorani Ureda predsjednika. Prve dame Turske i Hrvatske su, pak, otišle u posjet Osnovnoj školi Matije Gupca.

Milanović: ‘Turska je bila uz Hrvatsku 90-ih’

Nakon sastanka, predsjednici su dali izjave. Prvi je govorio Milanović. “Gospodine predsjedniče, dragi prijatelju, posebna mi je čast ugostiti g. Erdogana s velikom delegacijom. Ovo podcrtava naše dobre odnose. Jedini ozbiljni vlasnici tvrtki koji su dolazili na Pantovčak i pokazivali interes su bili iz Turske”, rekao je hrvatski predsjednik na početku.

“Turska je bila uz Hrvatsku devedesetih. To je već davno, ali na sahrani pokojnog predsjednika Tuđmana, kad je Hrvatska bila u kompliciranoj situacijij, samo su dva državnika došla na sahranu – predsjednik Turske i mađarski predsjednik Vlade. To se ne zaboravlja”, rekao je Milanović, pa istaknuo kako se razgovaralo o nizu tema.

‘Vidi se da ne poznajemo stavove jedni drugih’

“Razgovarali smo o BiH, položaju Turske, ratu u Ukrajiini, o robnoj razmjeni. Moramo ponuditi što možemo kao članica EU-a, NATO-a. Suradnja s Turskom se nastavlja i u području ekonomije, odnosa u susjedstvu. O ovim se temama mora razgovarati više. Vidimo dobre namjere, ali i nedovoljnu upoznatost sa stavovima. Treba nam više dijaloga”, dodao je hrvatski predsjednik.

Milanović je potom najavio da idu u Sisak. “Iz ovih sat i nešto vremena razgovora vidi se da ne poznajemo dovoljno stavove jedni drugih. Vjerujem u dobre namjere. U Sisku je poginuo i veliki broj građana islamske vjeroispovijesti”, ustvrdio je Milanović i zahvalio još jednom.

Erdogan: ‘Veliko mi je zadovovljstvo opet biti u Zagrebu’

Govorio potom Erdogan. “Veliko mi je zadovoljstvo što sam nakon šest godina opet u Zagrebu”, rekao je turski predsjednik, pa istaknuo kako dvije zemlje obilježavaju 30. godišnjicu uspostave diplomatskih odnosa.

“Naše zemlje imaju duboke povijesne i kulturne veze. Doživljavamo se kao susjedi, iako nemamo zajedničkih granica. Turska je među prvima dostavila pomoć nakon nepogoda u Hrvatskoj, a Hrvatska je nama poslala kanader kad smo imali požare. Potpisali smo tri sporazuma. Detaljno smo razgovarali o ratu u Ukrajini i o izborima u BiH. Trgovina među našim zemljama se od prošle godine oporavlja”, istaknuo je Erdogan, pa rekao kako turske tvrtke imaju značajne projekte u raznim sektorima. “Trgovinski volumen između naših zemalja nadmašio je 90 milijuna dolara i narastao je za 40 posto prošle godine”, rekao je.

‘Turska pomno prati zbivanja na Balkanu’

Erdogan se potom dotaknuto situacije u BiH.

“Turska pomno prati zbivanja na Balkanu i daje svoje doprinose. Istaknuli smo potporu miru i stabilnosti BiH , kao i europskim integracijama. Govorili smo o doprinosima koje možemo dati kao Turska i Hrvatska. Dogovorili smo nastavak dijaloga po pitanju BiH nakon izbora. Zalažem se za teritorijalnu cjelovitost BiH. Danas ćemo zajednički otvoriti Islamski kulturni centar i time ćemo uputiti snažnu poruku Europi i svijetu”, rekao je Erdogan, pa se zahvalio na projektu izgradne Islamskog kulturnog centra.

Milanović: ‘Moji stavovi o BiH su poznati’

Novinari su pitali što će biti sa situacijom u BiH, Daytonskim sporazumom i odlukama Visokog predsjednika. Milanović je rekao da su njegovi stavovi poznati. “To su gole činjenice. Hrvati su konstitutivan narod i da moraju imati svoja prava. Bio sam kritičan prema ulozi Visokog predstavnika i mislim da je izabran bez suglasnosti svih članova”, odgovorio je Milanović.

“Neću ponavljati naše poznate stavove, da su Hrvati najmalobrojniji, da su jedan od tri konstitutivna naroda i da se stvari mogu rješavati samo dogovorom legitimnih predstavnika naroda. Što se tiče uloge visokog predstavnika, bio sam kritičan. Tu imamo s jedne strane Milorada Dodika koji je strog kritičar, a mi s druge strane tražimo pojašnjenje i akciju. Treba nam više supstativnog razgovora da istaknemo probleme kojih Turska zbog veličine i udaljenosti nije svjesna”, dodao je Milanović.

Erdogan nije zadovoljan Daytonskim sporazumom

Erdogan je pak rekao da nije zadovoljan Daytonskim sporazumom, kao što nije bio niti Alija Izetbegović prilikom potpisivanja. Dodao je i da je imao prilike “razgovarati u BiH gdje smo detaljno razgovarali o problemima”. “Odluke moraju donijeti sami čelnici BiH. Postoje određeni mehanizmi koji su mogući i mi se svakako moramo češće čuti i dogovarati i nakon izbora. Cjelovitost BiH je vrlo važna i BiH je za to platila veliki ceh kojeg više nitko ne bi smio platiti”, dodao je.

Na pitanje novinara o isporuci energije u Europu i žita iz Ukrajine, Erdogan je odmah rekao kako neće govoriti o energetskoj situaciji. “Problem sa žitaricama iz Ukrajine je što one odlaze u bogate zemlje, a ne u siromašne, kako Turska očekuje. Turska želi da se pokrene izvoz iz Rusije, dok SAD traži provedbu sankcija i nad ruskim žitaricama”, rekao je turski predsjednik.

Posjet završava svečanom večerom

Erdogan i Milanović danas odlaze do Siska gdje će sudjelovati na otvorenju novog islamskog centra i džamije u tom gradu. Potom se ponovno vraćaju u Zagreb kako bi sudjelovali na hrvatsko-turskom gospodarskom forumu.

Erdoganov posjet završit će svečanom večerom na Pantovčaku na kojoj neće sudjelovati premijer Andrej Plenković, koji će kasnije danas primiti turskog predsjednika u Banskim dvorima. Na večeri neće biti ni šef Sabora Gordan Jandroković i ministar obrane Mario Banožić, dok će doći ministri Nina Obuljen-Koržinek, Marija Vučković i Davor Božinović, javlja N1.