EU ima novi migracijski pakt, nevladine udruge užasnute: 'Otvara vrata rasizmu, masovno će hapsiti djecu'

'Glavni učinak tog sporazuma bit će povećanje patnje na granicama i otežavanja traženja sigurnosti'

Officers of the German Federal Police (Bundespolizei) check migrants near Forst, eastern Germany on October 11, 2023, during a patrol near the border with Poland. (Photo by JENS SCHLUETER / AFP)
FOTO: AFP/Ilustracija

Europska unija je nakon više godina uspjela doći do dogovora oko postupka s migrantima, njihovu premještanju po zemljama Unije, ali i rješavanja problema odbijenih tražitelja azila.

Predsjednica Europskog parlamenta Roberta Metsola dogovor je nazvala povijesnim. Postigli su ga tijekom protekle noći pregovarači Europskog parlamenta, Vijeća EU i Europske komisije.

Nakon godina neuspjelih pokušaja, novi sporazum trebao bi olakšati postupanje državama s vanjskim granicama Unije koje traže pomoć u rješavanju problema migranata, ali i zemljama u unutrašnjosti EU koje navode da im dolazi previše migranata.

Zemlje uvode strože postupke za migrante

Preliminarni sporazum trebaju službeno ratificirati Europski parlament i Vijeće EU. Prema njemu bi države članice s vanjskim granicama u južnoj Europi uvodile stroži postupak za tražitelje azila na svojim granicama i imale bi više ovlasti za odvraćanje odbijenih tražitelja azila.

Zemlje u unutrašnjosti EU moći će donijeti odluku o tome žele li prihvatiti određeni broj migranata ili će uplatiti sredstva u zajednički fond EU, piše Politico.

Granična agencija EU Frontex priopćila je da je ove godine u Uniju ilegalno ušlo više migranata nego bilo koje godine od 2015., kad su stotine tisuća migranata bile na granicama EU bježeći od ratova u Siriji, Iraku i Afganistanu. Te je godine rekordnih 1,3 milijuna ljudi zatražilo azil u Europi.

“Migracije su bile najveća briga građana diljem Unije, prema anketama u izbornoj 2019. godini. Ovaj novi sporazum je veliki uspjeh uoči početka izborne godine u Europi”, navodi Metsola.

Organizacije za ljudska prava protiv sporazuma

Dok dužnosnici EU slave zbog postignutog sporazuma, organizacije za ljudska prava i skupine koje se bave pitanjima migranata upozoravaju na njegove ozbiljne nedostatke.

“Krajnje je razočaravajući u svim segmentima. Glavni učinak tog sporazuma bit će povećanje patnje na granicama i otežavanja traženja sigurnosti”, rekla je Olivia Sundberg Diez iz Amnesty Internationala za EU za migracije.

Više od 50 neprofitnih organizacija upozorava u otvorenom pismu da će sporazum dozvoliti zemljama arbitrarno privođenje i zatvaranje djece, premještanje migranata u treće zemlje i pojačano rasno profiliranje.

Sporazum donesen uoči izbora u EU

Dogovor o migrantima postignut je šest mjeseci prije izbora za Europski parlament. Prema posljednjim anketama, građani sve veću potporu daju desnim, antimigracijskim strankama u zemljama poput Njemačke i Nizozemske.

Metsola je ranije upozoravala da će sporazum o migracijama biti ključan za obranu od rasta podrške desničarima i populistima.

“Super vijest! Uspjeli smo, imamo sporazum o migracijama i azilu”, rekla je povjerenica za unutarnje poslove Ylva Johansson na društvenim mrežama. Migracijski pakt, rekla je, omogućuje “bolju zaštitu naših vanjskih granica i veću zaštitu ranjivih tražitelja azila”.

‘Djelotvoran europski odgovor na izazov’

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen rekla je da je sporazum “djelotvoran europski odgovor na ovaj izazov”. “To znači da će Europljani odlučiti tko dolazi u EU i tko može ostati, a ne krijumčari. To znači zaštititi one kojima je zaštita potrebna”, rekla je.

“Nova pravila omogućit će nam da ponovno preuzmemo kontrolu nad našim vanjskim granicama i smanjimo pritisak migranata na EU”, rekao je švedski zastupnik desnog centra Tomas Tobé, glavni pregovarač Parlamenta.