EU istražitelji se oglasili o upadu policije u urede i domove bliskih suradnika Nine Obuljen: 'Sumnjamo na prevaru i korupciju'

Nastavljaju se postupanja u megaaferi s geodetima koju je otkrio Telegram

21.12.2023., Zagreb - Svecanost dodjele ugovora za projekte obnove nakon potresa. Photo: Davorin Visnjic/PIXSELL
FOTO: Davorin Visnjic/PIXSELL

Po nalogu Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO) policijski istražitelji u petak su, kako se neslužbeno doznaje, uz sudski nalog pretraživali Ministarstvo kulture u istrazi u kojoj je prvoosumnjičeni bivši dekana Geodetskog fakulteta Almin Đapo. EPPO je priopćio da provodi hitne pretrage i istražne radnje u sklopu istrage koja se provodi zbog sumnje u počinjenje subvencijske prijevare i korupcije na Geodetskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

“Ove aktivnosti, čiji je cilj prikupljanje dokaza, odnose se na nekoliko hrvatskih državljana za koje se sumnja da su počinili kaznena djela zlouporabe položaja i ovlasti na štetu financijskih interesa Europske unije. Prikupljanje dokaza odvija se u nastavku istrage koju provodi EPPO u suradnji s Nacionalnim policijskim Uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (PNUSKOK) i Samostalnim sektorom za financijske istrage Porezne uprave”, navode u priopćenju.

Dodaju da će o daljnjem postupanju u ovom slučaju javnost biti pravodobno obaviještena. Podsjetimo, aferu s Geodetskim fakultetom otkrila je Telegramova Dora Kršul. Telegram neslužbeno doznaje da je u današnjoj akciji u pitanju izuzimanje dokumentacije, prvenstveno o mail korespondenciji.

Traju pretresi ureda, ali i domova

Neslužbeno doznajemo kako je riječ o pretresu doma glavnog konzervatora Ministarstva kulture i medija Davora Trupkovića, kao i zaposlenika iz Sektora za financije te zaposlenika iz Glavnog tajništva Ministarstva.

Istražitelji PNUSKOK-a su već nekoliko puta bili u Ministarstvu kulture, prema nalogu EPPO-a. Tada su izuzeli dokumentaciju vezanu uz projekte s Građevinskim fakultetom čiji su bivši dekan Almin Đapo i profesor Boško Pribičević osumnjičeni za izvlačenje milijuna eura iz EU fondova, nakon što je veliku aferu otkrio Telegram.

Europsko tužiteljstvo odgovorno za kaznena djela protiv financijskih interesa EU-a objavilo je u studenome 2023. da 29 osumnjičenih, među kojima je i bivši dekan Geodetskog fakulteta, tereti za zlouporabe u projektima financiranima europskim novcem među kojima je i snimanje objekata kulturne baštine oštećenih u potresu ugovoreno s Ministarstvom kulture.

Afera otkrivena u studenom 2023.

Početkom studenog 2023. godine Telegram je objavio veliko otkriće: ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek bez natječaja je dala 19 milijuna kuna Geodetskom fakultetu za snimanje zgrada nakon velikih potresa koji su pogodili Hrvatsku. Taj je posao, kako smo detaljizirali u više nastavaka istraživačkog serijala, iznimno sumnjiv. Problematizirali smo izrazito visoke cijene posla, kao i činjenicu da su skenirane privatne zgrade sa zelenim naljepnicama nakon potresa.

Ured europskog javnog tužitelja, pritom, isplaćenih 19,1 milijuna kuna isplaćenih geodetima za ovaj posao povezuje s Fondom solidarnosti Europske unije. U siječnju 2024. godine objavili smo novi segment afere. Naime, ministrica je isplatila Geodetskom fakultetu 361.500 kuna za 3D skeniranje Vile Ehrlich-Marić u kojoj se nalazi Hrvatski muzej arhitekture pod upravom Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. No, kada je zgrada tog muzeja išla u obnovu, Ministarstvo kulture nije dostavilo 3D snimke Geodetskog fakulteta pa je HAZU morao naručiti novo 3D skeniranje.

Ministrica Nina Obuljen Koržinek pred saborskim je odborom u siječnju tvrdila je da je posao snimanja oštećenja na zgradama nakon potresa koje je obavio Geodetski fakultet preplaćen te da nije nadziran. Tvrdila je i da su za plaćanje korištena nacionalna sredstva, a ne europski novac.