EU tijekom noći skovala novi udar na Rusiju: uvodi se riskantna mjera zbog koje je Putin prijetio Europi

EU želi limitirati cijenu ruske nafte, ali samo onu iz brodskog prijevoza

President of the European Commission Ursula von der Leyen gives a press conference on energy at EU headquarters in Brussels, on September 07, 2022. (Photo by Kenzo TRIBOUILLARD / AFP)
FOTO: AFP

Predstavnici država članica sinoć su postigli politički dogovor o novoj rundi sankcija Rusiji, javlja Euractiv. Sankcije uključuju limitiranje cijene za prodaju ruske nafte trećim zemljama, no mjera se odnosi samo na brodski prijevoz – ne i na naftovode.

Prema nacrtu koji je izašao, a iz kojeg će proizaći novi, osmi paket sankcija Rusiji, postavljene su pravne osnove za uvođenje ograničenja cijene nafte. To su još ranije dogovorile zemlje G7, ali ne i EU-a.

No, nekoliko zemalja članica je izrazilo zabrinutost oko ekonomskih posljedica te mjere. Prema EU diplomatima, za Maltu, Grčku i Cipar će stoga prije uvođenja ove mjere biti provedena procjena o tome kako će ona utjecati na njihovo gospodarstvo.

Uvodi se i sustav monitoringa

Europska komisija će uvesti i sustav monitoringa koji bi omogućio da EU, ako uoči značajne gubitke u nekoj zemlji, toj zemlji predloži mjere za pomoć. “To je sustav kočnice”, rekao je jedan diplomat, koji je dodao i da bi to moglo značiti kako će države članice moći staviti veto na donošenje ograničenja cijene nafte ako se u procjeni pokaže da bi ona bila štetna za njihovo gospodarstvo.

Još nema indikacija o tome na kojoj cijeni će limit biti postavljen. Očekuje se da će finalna verzija nacrta s novim mjerama, što uključuje i ograničenje cijene nafte, biti potpisana kasno danas ili pak sutra. Svakako će biti potpisana prije sastanka EU lidera u Pragu u četvrtak i petak kada će se održati neformalni summit.

O ovome se oglasio i mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto rekavši kako se ovo ograničenje cijena neće odnositi na isporuke cjevovodima, već samo na naftu isporučenu brodskim prijevozom. Mađarska pak glasno kritizira sankcije protiv Rusije u EU a u isto vrijeme se uvelike oslanja na isporuke energenata i plina iz Rusije i to cjevovodima.

Politico: ‘Planiraju se i još neke mjere’

Politico javlja da su novinari tog portala vidjeli nacrt teksta, te potvrđuju informacije o pomoći Malti, Cipru i Grčkoj, kao i sustav monitoringa koji će biti uveden. No, osim ograničenja cijena nafte novi paket mjera sadrži i druge sankcije.

U planu je uvođenje zabrane izvoza za ključne komponente koje bi Rusiji mogli ustrebati u zračnoj floti. U pripremi je i važna zabrana uvoza nekih vrsta čelika iz Rusije. Diplomati i EU dužnosnici su ocijenili da će ovaj paket biti još jedan udarac Rusiji čija ekonomija sve već teško nosi sa svim uvedenim mjerama.

Predstavnici zemalja članica su bili optimistični oko ovog sporazuma, javlja Politico. Finalna verzija nacrta će biti pročitana danas, a jedan diplomat im je rekao kako je 90 posto siguran da će sporazum biti potpisan tijekom dana.

Raste potpora planu za ograničenje cijene plina

U međuvremenu, dodaju, raste i potpora prijedlogu za ograničenje cijene plina, budući da cijena tog ključnog energenta nastavlja rasti. Ministri energetike iz EU zemalja se sastaju danas kako bi Komisiji pomogli donijeti zajednički plan po pitanju plina.

Njemački ministar gospodarstva Robert Habeck je njemačkim medijima rekao kako smatra da bi EU trebala koordinirati kupovinu prirodnog plina.