EU parlament upravo je potvrdio zabranu lošijih proizvoda za istočno tržište

Različita kvaliteta naizgled identičnih proizvoda smatrat će se ubuduće obmanjujućom praksom

Sa 474 glasa za, 163 protiv i 14 suzdržanih, Europski parlament danas je potvrdio nova pravila za zaštitu europskih potrošača, uključujući i zabranu različite kvalitete naizgled identičnih proizvoda. Na taj način tzv. dvostruka kvaliteta proizvoda ubuduće će se smatrati obmanjujućom praksom i bit će zabranjena.

To znači da proizvodi ne mogu imati različite sastojke na istočnom tržištu (različite uglavnom znači slabije kvalitete) u odnosu na proizvod koji se plasira na zapadno tržište, a da se pritom ni na koji način ne razlikuju, da su u identičnoj ambalaži i da kupac zato nema pojma da zapravo nisu jednaki. “Nitko više neće moći tvrditi da primjerice Hrvati ili Bugari baš eto žele manje zdravu hranu, deterdžente koji slabije peru ili pak tehniku koja je lošije kvalitete”, poručila je zastupnica u Europskom parlamentu Biljana Borzan.

Hoće li se mijenjati sastojci ili samo ambalaža?

No, bitka za ravnopravnost potrošača na zajedničkom europskom tržištu nije sasvim gotova. Najprije, novu direktivu treba još potvrditi Vijeće EU, odnosno ministri država članica. To bi ipak trebala biti samo formalnost. Nakon što pravila stupe na snagu, pak, države članice imat će dvije godine da ih unesu u nacionalno zakonodavstvo (isti je slučaj s većinom EU propisa).

Osim toga, veliki se doprinos očekuje i od inspekcija koje će morati provjeravati kako se nova pravila provode u praksi i jesu li proizvođači našli kreativne načine da zaobiđu njihovu primjenu. Kako je Telegram nedavno pisao, otvara se pitanje mogu li proizvođači, primjerice, umjesto da promijene sastojke pojedinog proizvoda promjeniti samo njegovu ambalažu i tako zapravo sugerirati da to nije identičan proizvod onome koji se može kupiti “vani”, pa zato i nema identične sastojke.

U tom dijelu primjene novih pravila, ključna će biti revizija njihovog učinka. Rezultati te revizije očekuju se do kolovoza 2022. godine. “Kako se proizvođači ne bi domislili novih načina za varanje potrošača, u direktivi je jasno propisano da će se dvije godine nakon stupanja na snagu ponovno raditi analiza tržišta i provjeriti je li potrebno još nadopuniti zabrane. To je nešto na čemu sam inzistirala“, priopćila je Borzan.