EU pokreće postupak protiv Poljske zbog kršenja EU zakona

Komisija pravne korake poduzima zbog sporne odluke poljskog Ustavnog suda koji je presudio da nacionalni zakoni imaju primat nad europskim

Poland's Prime Minister Mateusz Morawiecki arrives for the second day of a special European Council summit in Brussels on February 21, 2020, held to discuss the next long-term budget of the European Union (EU). (Photo by Ludovic Marin / POOL / AFP)
FOTO: AFP

Europska komisija danas je pokrenula pravni postupak protiv Poljske zbog kršenja europskih zakona. Razlog su nedavne odluke poljskog Ustavnog suda koji je odlučio da neke odredbe ugovora EU-a (koje sve zemlje potpisuju kod pristupanja EU-u) nisu u skladu s poljskim ustavom te da europski zakoni nisu nadređeni nacionalnima. EK, u najavi pokretanja postupka, navodi kako te odluke izričito osporavaju primat europskih zakona.

Time se ponovno zahuktava višegodišnji sukob Bruxellesa i Varšave oko vladavine prava, pravosuđa i neovisnosti sudstva. Upravo se poljski Ustavni sud, u svojoj spornoj odluci s početka listopada, prvenstveno fokusirao na ovlasti EU-a u području pravosuđa zbog nekih presuda Suda EU-a protiv Poljske.

Komisija je Poljskoj uputila službenu opomenu, prvi korak u postupku koji može završiti pred Sudom EU-a, a Poljska ima dva mjeseca za odgovor. Smatraju da presude poljskog ustavnog suda krše opća načela autonomije, primata europskog prava, učinkovitosti i jednoobrazne primjene prava Unije te obvezujući učinak presuda Suda Europske unije. Glasnogovornik EK-a za vladavinu prava Christian Wigand na Twitteru je poručio kako prava Europljana moraju biti zaštićena te da zato Komisija pokreće postupak protiv Poljske.

Sumnjaju u ‘neovisnost i nepristranost’ poljskog suda

Komisija u obrazloženju navodi kako sporne odluke poljskog suda krše članke iz europskih ugovora kojima se pojedincima garantira “učinkovita sudska zaštita” i da time onemogućuju ljudima koji se nađu ispred poljskih sudova punu zaštitu koja im je zajamčena europskim zakonima.

Iskazali su i sumnju u “neovisnost i nepristranost” poljskog ustavnog suda ističući novi sustav odabira sudaca u Poljskoj. Naime, suce odabire Disciplinsko vijeće Vrhovnog suda, koje je, tvrde iz EU-a, pod utjecajem vlade u Varšavi.

Nakon što je Ustavni sud Poljske u listopadu donio svoju presudu mnogi su to počeli shvaćati kao početak puta prema izlasku Poljske iz Europske unije. Očitovanje ustavnog suda tražio je na proljeće premijer Mateusz Morawiecki nakon što je Sud EU-a doveo u pitanje novi sustav odabira sudaca u Poljskoj i neovisnost poljskog pravosuđa.

Morawiecki najavio povlačenje nekih spornih poteza

To je, koliko je poznato, jedinstven slučaj – da premijer jedne zemlje članice Europske unije na najvišem sudu u svojoj državi propituje temeljne principe Europske unije. Smatra se kako poljska vlada time pokušava spriječiti Bruxelles da se bavi pravosudnim reformama u Poljskoj, kojima je cilj, tvrde kritičari, ojačati politički utjecaj na sudstvo.

Nakon odluke poljskog suda predsjednica Komisije Ursula von der Leyen je rekla da je “duboko zabrinuta” i poručila da su sve presude Suda EU obvezujuće za države članice te da “pravo EU-a ima prednost pred nacionalnim pravom, uključujući i ustavne odredbe”. Najavila je da će Bruxelles iskoristiti “sve ovlasti koje ima”. Neki čelnici zemalja članica EU-a tražili su obustavu isplate europskih sredstava Poljskoj dok se cijela situacija ne razriješi, a tada je Morawiecki rekao kako su otvoreni za dijalog oko vladavine prava, ali da “ne pristaju na ucjene”.

Tada je Morawiecki najavio da su predstavili planove o povlačenju nekih pravosudnih reformi koje je propitkivala Komsija. Obećali su raspustiti Disciplinsko vijeće koje prema odluci Suda EU-a ugrožava neovisnost sudaca. Poljski premijer tada je branio odluku poljskog ustavnog suda, tvrdeći da se ona odnosi samo na ona područja u kojima EU nema nadležnost, ističući da Sud EU-a pokušava donositi odluke u područjima za koja nije nadležan.