EU povjerenica: Kompanije zbog sankcija ne trebaju očekivati bilijune eura državne pomoći

'Sankcije Rusiji i visoki računi za energiju ne utječu na kompanije kao pandemija covida 19', tvrdi povjerenica EU-a za tržišno natjecanje

European Commission Executive Vice-President and Commissioner for A Europe Fit for the Digital Age, Margrethe Vestager, gives a joint press conference with the European commissioner for Internal Market on the Data Act at the EU headquarters in Brussels on February 23, 2022. - With companies reaping increasing amounts of data from consumers and firms, the EU is looking at wrestling back access to that digital information under a Data Act proposed on February 23 by the European Commission. (Photo by John THYS / AFP)
FOTO: AFP

Sankcije Rusiji i visoki računi za energiju ne utječu na kompanije kao pandemija covida 19, izjavila je povjerenica EU-a za tržišno natjecanje Margrethe Vestager, upozorivši ih da ne trebaju očekivati bilijune eura državne pomoći.

Prošlog tjedna Vestager je ublažila propise o državnim potporama, najavivši tvrtkama do 400.000 eura državnih potpora i kompenzaciju do 30 posto troškova energije, nakon što se tisuće njih požalilo na poremećaje u opskrbnim lancima, podsjeća Reuters. Velika je razlika između sadašnje situacije, koju su izazvale sankcije Rusiji zbog njezine invazije na Ukrajinu, i pandemije kada je puno više kompanija bilo pogođeno zaključavanjem gospodarstava. To će ograničiti iznos pomoći koja će ovaj put biti dodijeljena, izjavila je Vestager u intervjuu za Reuters.

‘Nema opće intervencije države’

Na pitanje hoće li vlade Europske unije na kraju ponovno ubrizgati bilijune eura u tvrtke pogođene sankcijama, Vestager je odgovorila: “Tek smo na početku te priče, ali mislim da neće”.

“Zato što u aktualnoj situaciji nemamo opću intervenciju države u tržište, države se ne upliću i ne govore svima u osnovi da hiberniraju”, objasnila je europska povjerenica.

Vestager je do sada odobrila više od 3000 milijardi eura pomoći tvrtkama pogođenim pandemijom, prema ublaženim propisima koji su na snazi dvije godine. U razgovoru za Reuters ponovila je i da ublaženi propisi neće ostati na snazi dulje no što je predviđeno. “Ključan dio privremenog pandemijskog okvira predviđa njihovo gašenje sredinom godine”, dodala je Vestager.