Europski pučani bili su uvjereni da su suspenzijom uspjeli zastrašiti Orbana; neviđeno su podbacili

Mađarski premijer praktički se ruga EPP-u, sad je i povukao podršku Weberu

Prime Minister Viktor Orban arrives for a Parliament session in Budapest, Hungary, Oct. 20, 2014. In the 25 years since the collapse of communism, Orban has come to question Western values, foment nationalism and look more openly at Russia as a model., Image: 210341156, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, New York Times
FOTO: Profimedia, New York Times

Viktor Orban baš uživa podbadati svoje još uvijek aktualne političke saveznike. Mađarski premijer ovoga je tjedna uskratio podršku Manfredu Weberu koji se nada da će, nakon europskih izbora krajem svibnja, postati novi predsjednik Europske komisije. Weber je, naravno, kandidat Europske pučke stranke kojoj, još uvijek, pripada i Fidesz, stranka mađarskog premijera Orbana.

Time je Orban povukao još jedan potez kojim se jasno distancirao od europskih pučana, grupacije koja je u ožujku suspendirala njegovu stranku, ali se nije usudila u potpunosti raskinuti s Orbanom i Fideszom. Ako su procjenjivali da će suspenzija biti dovoljna da mađarski premijer ustukne, jako su se prevarili: Orban zadnjih dana čini baš sve kako bi dodatno isprovocirao pučane.

Dobrodošlica krajnjoj desnici

U zadnjih tjedan dana mađarski premijer ugostio je dvojicu lidera krajnje desnice u Europi, šefa talijanske Lige Mattea Salvinija i austrijske Slobodarske stranke Heinz-Christiana Strachea. Ni jedan ni drugi ne pripadaju Europskoj pučkoj stranci. Dapače, Salvini smjera nakon EU izbora osnovati novu političku grupaciju desnih, antiimigrantskih i euroskeptičnih stranke, koja bi, nada se, bila i ozbiljna konkurencija EPP-u. Grupaciji kojoj, dakle, Fidesz još uvijek pripada.

Kada bi se sve posložilo kako čelnik Lige priželjkuje, ta bi nova grupacija mogla nakon izbora biti čak i druga po snazi u Europskom parlamentu. U tom slučaju, imala bi velik utjecaj na izbor nasljednika Jean-Claude Junckera na mjestu šefa Europske komisije.

Izlika mu je Weberov stari intervju

EPP očekuje da će nakon izbora i dalje biti najjača politička grupacija u EU parlamentu i da će zato njihov kandidat Weber postati novi predsjednik Komisije. Uskraćivanjem podrške bavarskom demokršćaninu, mađarski premijer dodatno je zaoštrio svoje ionako napete odnose s pučanima. Kao razlog je pritom naveo Weberov intervju za njemački ZDF u kojem je kazao da ne bi prihvatio dužnost šefa Komisija kada bi o tome odlučivali isključivo glasovi Fidesza.

Od tog je intervjua, međutim, prošlo više od mjesec dana. Zato se s pravom nameće pitanje je li Orbanovo javno odricanje od Webera doista posljedica tog starog istupa ili je taj intervju samo izlika jer mađarski premijer ima neke druge planove. Primjerice, savezništvo s krajnje desnim političkim opcijama nakon EU izbora.

Priželjkuje li Orban izbacivanje iz EPP-a?

“Orban gotovo da traži da ga se izbaci” iz EPP-a, komentira se u domaćim političkim kuloarima najnoviji potez mađarskog premijera. I iz njemačkog CDU-a, najjače stranke unutar EPP-a, stižu slične ocjene. Svojim ponašanjem posljednjih dana i susretom s Matteom Salvinijem, “dao je jasan signal da će napustiti” EPP, izjavila je za Reuters nova šefica CDU-a Annegret Kramp- Karrenbauer.

Mađarski premijer još uvijek ne otkriva sve svoje karte i ostavlja i dalje otvorenu mogućnost da ostane među pučanima. Orban, dapače, promovira ideju da europski pučani nakon EU izbora, umjesto sa socijalistima i(li) liberalima, surađuju s desnim, populističkim strankama. Tu su ideju već odbacili njemačka kancelarka Angela Merkel i austrijski kancelar Sebastian Kurz.

HDZ se nikako ne želi izjasniti

EPP, pak, zasad ne pokazuje neku posebnu volju da se s Orbanom razračuna do kraja, barem ne u ovom razdoblju kada još ne znaju kakva ih sudbina čeka na biralištima krajem svibnja. Odnos HDZ-a, koji pripada EPP-u, prema Orbanu i njegovom Fideszu dosta slikovito pokazuje neodlučnost pučana u ovoj situaciji.

HDZ se dugo opirao tome da se javno izjasni hoće li podržati eventualnu suspenziju ili izbacivanje stranke mađarskog premijera iz EPP-a. Dok je dio članica EPP-a formalno tražio sankcioniranje Fidesza, iz HDZ-a su izbjegavali otvoreno odgovoriti na pitanje treba li Orbana izbaciti.

Ni oko njegovog najnovijeg istupa – ovog oko Webera – u HDZ-u nisu puno jasniji. Premijer i šef HDZ-a Andrej Plenković u ponedjeljak je u Bruxellesu, na novinarsko pitanje, u debelim rukavicama komentirao to što je mađarski premijer uskratio podršku Spitzenkandidatu pučana. Plenković se pravdao da nije vidio originalnu Weberovu izjavu na koju je Orban reagirao i da je Weber u svakom slučaju Spitzenkandidat EPP-a te da “trebamo odraditi maksimalno dobro” europske izbore (misleći pritom na cijelu EU, ne samo na HDZ u Hrvatskoj).

Pučani kalkuliraju u strahu od EU izbora

Baš su ti izbori – i strah od gubitka mandata – razlog ovakvog postupanja pučana prema Orbanu, bez obzira što ih on namjerno provocira, a dio njih zasigurno i nervira. Iako ankete ukazuju na to da će nakon EU izbora ostati najjača politička grupacija, situacija im u mnogim velikim članicama nije nimalo blistava. Evo, primjerice, u Španjolskoj: na izborima krajem travnja, Narodna stranka (članica EPP-a) izgubila je gotovo polovicu svojih birača i više nego prepolovila broj osvojenih mandata.

Prema tumačenjima jednog diplomata, dobro upoznatog sa situacijom na europskoj političkoj sceni, u EPP-u se boje da bi Orban, ako bi ga izbacili, mogao za sobom povući još neke stranke u drugim članicama EU-a. To si EPP ne želi priuštiti, pogotovo ne u situaciji kada će mu se (prema anketama) broj mandata u Europskom parlamentu ionako smanjiti. Čini se, dakle, da su uoči EU izbora zaključili da će, zasad, radije istrpjeti Orbana nego izborni poraz.