Evo konačno i konkretnih brojki: Boras samo u drugom mandatu potrošio 4,3 milijuna kuna na odvjetnike i tužbe

Iz Rektorata pod vodstvom novog rektora Lakušića, poručuju kako će razmotriti mogućnost odustajanja od nekih tužbi

18.10.2022. Zagreb - Svecana inauguracija rektora Sveucilista u Zagrebu Stjepana Lakusica. Damir Boras 

 Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: Sanjin Strukic/PIXSELL

U periodu od 2018. do rujna 2022., koji obuhvaća drugi mandat Damira Borasa na čelu Sveučilišta u Zagrebu, najveće hrvatsko sveučilište potrošilo je 4.281.745 kuna na usluge različitih odvjetničkih ureda, doznala je novinarka Jutarnjeg lista Mirela Lilek. Ovo su prvi konkretni podaci o iznosima koje je uprava bivšeg rektora Borasa, sklona sudskim tužbama, utrošila na odvjetnike. Dosad se te iznose parcijalno rekonstruiralo kroz registar ugovora o javnoj nabavi i planovima nabave Sveučilišta u Zagrebu.

Iznos odvjetničkih troškova za koji je Jutarnji dobio potvrdu, istaknimo, odnosi se samo na drugi mandat rektora Borasa i ne obuhvaća njegov prvi mandat na čelu Sveučilišta od 2014. do 2018. U ovome trenutku, Sveučilište ukupno broji 42 aktivna postupka, od kojih u njih 11 Sveučilište ima aktivnu tužiteljsku ulogu. Iz Rektorata Sveučilišta pod vodstvom novog rektora Stjepana Lakušića, Jutarnjem su poručili kako će razmotriti mogućnost odustajanja od pojedinačnih sudskih tužbi, kao i da ušteda nije jedina motivacija kojom će se voditi pri donošenju ove odluke.

Sveučilišni sporovi

Od aktivnih sudskih postupaka naslijeđenih iz mandata rektora Borasa, Sveučilište je tuženik u predmetima u kojima su zaposlenici Rektorata, kao i nebrojeni drugi u javnim službama, tužili zbog neisplate plaća po osnovici uvećanoj za šest posto u razdoblju od siječnja 2016. do siječnja 2017. U troškove za odvjetničke usluge, koji iznose gotovo 4,3 milijuna kuna, ulaze i sredstva potrošena za dovršetak dugotrajnih postupaka koji se odnose na reguliranje imovinskopravnih odnosa.

Tu je i postupak vezan uz dodjelu EU sredstava za rekonstrukciju studentskih naselja “Stjepan Radić” i “Cvjetno naselje”. Riječ je o procesima, piše Jutarnji, koji su pokrenuti još 2014. godine. Od 11 postupaka u kojima Sveučilište ima aktivnu tužiteljsku ulogu, Rektorat navodi kako se od toga šest predmeta odnosi na sporove oko nekretnina u vlasništvu ili posjedu Sveučilišta. Dva se predmeta odnose na klevetu, a jedan na parnični postupak zbog objave ispravka netočne informacije. Jedan je predmet vezan za radno pravni odnos te još jedan koji se odnosi na upravne sporove.

Tužili studenta i DHMZ

Uprava Sveučilišta, kako je potvrđeno Jutarnjem, razmotrit će mogućnost odustajanja od nekih tužbi. Motivacija za to, kažu, nije samo u uštedi koja bi bila značajna. “Stav Uprave je kako se Sveučilište u svome djelovanju prvenstveno mora fokusirati na suradnju i razvijanje dobrih odnosa sa svim dionicima u sustavu te pokretanje novih inicijativa i projekata koji će pozitivno djelovati kako na Sveučilište u Zagrebu, tako i na društvo u cjelini”, poručili su.

Podsjetimo, Sveučilište je tijekom mandata rektora Borasa pokrenulo jednu od najsramnijih tužbi, protiv tadašnjeg studenta Hrvatskih studija Luke Kovača, radi javno izgovorene riječi. Nakon pritiska javnosti, ta je tužba povučena. Telegram je detaljno izvještavao o tužbi koju su i Sveučilište i Fakultet hrvatskih studija pokrenuli protiv Državnog hidrometeorološkog zavoda kojima DHMZ-u osporavaju da si sagradi novu, modernu zgradu na Kampusu Borongaj. Pratili smo i tužbe Sveučilišta protiv medija.

Između ostalih, zabilježili smo kako je Sveučilište izgubilo spor koji je pokrenulo protiv Mreže antifašistkinja Zagreba (MAZ), tvrdeći da MAZ nije objavio demanti Sveučilišta u skladu sa Zakonom o medijima. Inače, riječ je o slavnom demantiju u kojem je Borasova uprava tvrdila kako “nije točno da je Sveučilište potrebno očistiti od korupcije i klijentelizma”. Bivši rektor pokretao je i privatne sudske sporove. Dva od njih vodi protiv Telegramove novinarke Dore Kršul; u prvome tuži za povredu ugleda i časti, a u drugome za klevetu.