Filipović mrvicu reterirao oko Ininog plina: 'Nekoliko vanjskih ugovora ipak ne možemo ukinuti, šteta da nas tuže'

Ministar uvjerava da većina plina ipak ostaje u Hrvatskoj

FOTO: Screenshot N1

Ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović daje izjavu medijima o stanju s plinom. Kako kaže, dogovorena je cijena plina od 41 euro za vrtiće i bolnice. Dodao je da u to ulaze i škole i fakulteti.

“Vlada je donijela odluku koja ide u tom smjeru. Poznato je da smo Ini naložili da hrvatski plin ide hrvatskim kupcima. Za sedam kupaca postoje ugovori koji se jednostrano ne mogu raskinuti. Napravili smo izuzetak i napisali da će Ina biti u obvezi sav plin transferirati HEP-u čim ti ugovori završe”, rekao je.

“Sve raspoložive cijene idu HEP-u a on ga dalje transferira onima kojima treba. Jučerašnjom odlukom Vladee je obuhvaćeno 120.000 gađana”, kazao je. Dodao je da plin zbog ove odluke neće poskupjeti za građane do 31. ožujka.

Kaže da nema uvid u komercijalne ugovore

Upitan je li se zaletio kad je rekao da će sav Inin plin ići Hrvatskoj kazao je da nema uvid u komercijalne ugovore pa je dodao: “To je ukupno osam posto ugovora. Trenutno 92 posto idu HEP-u, a ovo ostaje po ugovorima.”

“Odluka Vlade će danas biti objavljena, a od sutra stupa na snagu. Svi će se moći javiti HEP-u da preuzmu te količine plina. Najvažnije je da hrvatski plin ide hrvatskim institucijama”, istaknuo je Filipović.

Novinari su, nakon što su vidjeli nove šefove Ine kako dolaze u zgradu, pitali ministra je li se sastao s njima. Kratko je odgovorio da ne mogu znati da su bili kod njega te da u zgradi u kojoj je Ministarstvo ima i drugih institucija. Pitali su ga i o skupim cijenama za poduzetnike. “Komunicirao sam nekoliko puta, čekamo EU rješenje. Danas i sutra premijer ima sastanke na EU razini i nadamo se pozitivnom smjeru”; kazao je.

‘Zašto bismo raskidali ugovore pa da nas tuže…’

Kako kaže, veseli ga što je cijena plina na europskim burzama pala i to zato, ocijenio je, jer su skladišta puna. Na pitanje kada ističu ugovori koji se ne mogu raskinuti, kazao je da jedan ističe u 2023. godini a za ostalo je uputio novinare da se jave Ini.

“Kada ti ugovori isteknu, Ina će morati preusmjeriti te količine HEP-u. Kao što sam rekao, zašto bismo raskidali ugovore pa da oni tuže Inu a ona tuži nas. To su zanemarive količine, 92 posto proizvodnje već ide HEP-u”, kazao je. Upitan o povratu Ine u hrvatske ruke, Filipović je kazao da će o tome svi biti pravovremeno obaviješteni.

Kaže da neće biti problema zbog remonta rafinerije

Novinare je zanimao i remont riječke rafinerije na što je ministar rekao da je važno jedino kako neće biti upitna opskrba naftom. “Rafinerija koristi vakuumsko plinsko ulje koje se nabavlja iz Rusije, što se može do kraja godine. Možemo ući u probleme ako ne odradimo remont, i o tome sam razgovarao s upravom Ine”, rekao je.

Dodao je da građani neće skuplje plaćati ni benzin ni dizel zbog remonta. Ministar je odgovorio i na pitanje o sastancima s predstavnicima MOL-a. Govoreći o aferi u Ini zaključio je: “Da je išta ovo valjalo, ovo se ne bi dogodilo. Jasno je da se mora mijenjati. Ina i MOL su pretrpjeli veliku reputacijsku štetu.”

‘Je li Mayer šutio zbog plaće?’

Novinari su ga pitali i o svjedočenju bivšeg člana uprave, Davora Mayera, na Antikorupcijskom vijeću. Pitao je zašto je Mayer šutio tada kada se sve događalo oko Sisačke rafinerije.

“Je li on potpisnik memoranduma? On je to potpisao. Znate što, kada se nešto događa tada se izražava nezadovoljstvo, a ne deset godina kasnije. Zašto kasnije dolazi s naknadnom pameću”, pitao je. “Je li šutio zbog velike plaće koju su svi oni imali ili zbog nečega drugoga”, pitao je.

Na koncu je dodao i da je Antikorupcijsko vijeće izgubilo sav kredibilitet kada je na njemu svjedočio uskočki optuženik Dragan Kovačević.