Filipović uporno odbija otkriti rezultat famozne revizije HEP-a, čak ju je proglasio tajnom: “Moglo bi doći do štetnih posljedica”

Iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja uvjeravali su nas prvo kako ćemo o njoj biti 'pravovremeno obaviješteni'

FOTO: Pixsell

Rezultate izvanredne revizije HEP-a, koju je dva mjeseca nakon izbijanja plinske afere u INA-i naručio ministar Davor Filipović, njegovo ministarstvo odlučilo je zadržati za sebe. “U ovom slučaju, opravdano je ograničiti pravo na pristup zatraženoj informaciji”, zaključuju u nedavno dostavljenom rješenju Telegramu, koji je zakonskim putem pokušao doći do revizije. Ključni argumenti takve odluke su poslovna tajna analiziranih ugovora i moguće štetne posljedice za HEP.

Kontradiktorno, od kraja prošle godine, kada je revizija trebala biti gotova, iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja uvjeravali su nas prvo kako ćemo o njoj biti “pravovremeno obaviješteni”. Potom su kasnije tvrdili da rezultata nema jer je “revizija još u tijeku”, a nakon što smo otkrili da je posao već isplaćen, dakle završen, nisu nam odgovorili na upit što je sa zaključcima revizije. U međuvremenu je eksplodirala i druga plinska afera, ovaj put baš s HEP-om u glavnoj ulozi.

Analiza kupoprodaje energenata

Jedan od javno potvrđenih ciljeva te izvanredne revizije koju je ministar Filipović kao jedini član skupštine HEP-a naručio, bila je komparativna analiza ugovora vezanih za energente (struja, plin, ugljen) u periodu pretkrizne 2021. godine s ugovorima koje je HEP sklopio u prvih devet mjeseci 2022., što obuhvaća nabavne, prodajne i tržišne cijene te uvjete pod kojima su sklopljeni.

Uz formalne razloge – Vladinu intervenciju na tržištu energije koja je išla i preko leđa državnog energetskog giganta – tadašnji Filipovićev potez promatrao se i u kontekstu milijardu kuna teške afere u INA-i, kao i duboko narušenih odnosa sa šefom HEP-a, Franom Barbarićem koji je javno pozdravio reviziju, tvrdeći da će ona pokazati dobro upravljanje i poslovanje. Što je revizija pokazala, dobro ili loše poslovanje, pokušavamo saznati od prošle godine.

Obećavali objavu, pa se predomislili

“Revizija je u tijeku, a o njenim nalazima bit ćete pravovremeno obaviješteni”, odgovorili su nam iz službe za odnose s javnošću Filipovićeva ministarstva krajem prosinca prošle godine. Sličnu odbijenicu dobili smo i u ožujku ove godine, kada u ministarstvu nisu bili “u mogućnosti iznositi detalje s obzirom na činjenicu da je izvanredna revizija HEP-a u tijeku”.

U svibnju smo, pak, uvidom u isplate iz državne riznice, otkrili kako je ministarstvo već platilo 15 tisuća eura tvrtki Confida-revizija, što je sugeriralo da je revizija završena. Posljednji upit o zaključcima revizije ostao je bez odgovora, pa smo putem Zakona o pravu na pristup informacijama zatražili revizorski nalaz. Odbijeni smo, uz formalno obrazloženje da u ovom slučaju prevladava “potreba zaštite prava na ograničenje pristupa informaciji u odnosu na javni interes”.

Objava bi mogla imati štetne posljedice

Ključni argumenti iz odbijenice svode se na to da bi objavom podataka iz revizije mogle nastupiti, citiramo, štetne posljedice na gospodarske interese HEP-a, a posljedično i gospodarske interese Republike Hrvatske.

“Svaka informacija oko cijene energenata odnosno detalja o uvjetima ugovora s poslovnim partnerima može dovesti do potencijalnog narušavanja povjerenja prema partnerima, a što dovodi do neželjenih posljedica kao što su nepovoljne buduće pregovaračke pozicije, budući potencijalni gubitak tržišta, reputacijski rizik za samo Društvo”, stoji među ostalim u rješenju u kojem ističu i mogućnost zloupotreba informacija od strane konkurencije te nepredvidljiv utjecaj na ranjivo tržište plina i električne energije.

Iz ministarstva su zaključili kako je važno osigurati sigurnost i povjerljivost analize kako bi se sačuvala stabilnost društva i utjecaj na gospodarstvo cijele zemlje. Telegram će se, naravno, na ovakvo rješenje ministarstva žaliti. I dalje ostaje otvoreno pitanje zašto ministarstvo, iako je u više navrata tvrdilo da će to učiniti, nije “pravovremeno obavijestilo” javnost o rezultatima revizije.