Nakon afere u Ini naručena revizija ugovora u HEP-u. Sedam mjeseci kasnije nitko ne govori što je otkrila

Trebala je biti gotova za 60 dana i u međuvremenu je plaćena, što sugerira da je gotova. No, i dalje nisu objavljeni rezultati

FOTO: Pixsell

Prošlo je gotovo sedam mjeseci otkako je ministar gospodarstva i održivog razvoja, Davor Filipović, objavio kako je u HEP poslao izvanrednu reviziju. Vanjski revizori trebali su, među ostalim, analizirati kupoprodajne ugovore energenata od 2021. do rujna 2022. Tajming je bio znakovit: revizija je naručena dva mjeseca nakon što je u javnosti detonirala plinska afera u Ini teška više od milijardu kuna.

Prema odgovorima samog Ministarstva, revizija je trebala biti izvršena u 60 radnih dana. Danas, 204 dana kasnije, još ne znamo rezultate. Telegram je u nekoliko navrata od kraja prošle godine na ovamo pokušao saznati od Ministarstva je li revizija okončana i što je otkrila. Odgovor je uvijek bio isti, da je u tijeku. No podaci državne riznice otkrivaju kako je Ministarstvo za analizu – koja je navodno u tijeku – već isplatilo Confida-reviziji 15 tisuća eura, što sugerira da je posao već neko vrijeme završen.

‘Svakome vjerovati, nakon što se provjeri’

Službeni kontekst revizije komunicirao se naširoko: nezapamćena energetska kriza, potreba da se analizira poslovanje HEP-a zbog “donošenja kvalitetnih odluka u budućnosti”, usporedba krizne 2022. i pretkrizne 2021. No, teško je zanemariti koincidenciju iznenadne potrebe da se analiziraju kupoprodajni ugovori energenata HEP-a te plinske afere koja se samo dva mjeseca ranije dogodila u Ini.

“Treba svakome vjerovati, ali nakon što se provjeri”, našalio se u Dnevniku Nove TV ministar Filipović na pitanje je li revizija koju šalje možda znak nepovjerenja prema (tada privremenoj) Upravi HEP-a na čelu s Franom Barbarićem. No, Vlada je krajem godine Barbarića predložila za novi mandat i prije nego je revizija – kako su nam tvrdili iz Ministarstva – zapravo bila dovršena.

Angažirana tvrtka s dvoje zaposlenih

Posao je, putem jednostavne nabave, dobila tvrtka Confida-revizija d.o.o., hrvatska filijala austrijske revizorske tvrtke s dvoje zaposlenih. Kako su iz Ministarstva odgovorili još u studenom prošle godine novinaru Saši Paparelli s portala Zagrebi.hr, tvrtka je dobila posao jer je bila najpovoljnija (od četiri druga ponuditelja), a za uslugu je narudžbenica izdana 27. listopada 2022. s rokom izvršenja 60 radnih dana.

Tvrtka je, dakle, u tri mjeseca trebala pregledati gotovo 1500 ugovora sklopljenih s dobavljačima i k tome, prema navodima ministra Filipovića, utvrditi kakvo je bilo poslovanje HEP-a od siječnja do rujna prošle godine. Na teret državne energetske tvrtke, kako premijer redovito podsjeća, građani i poduzetnici plaćali su nižu cijenu električne energije od one na tržištu. HEP-ov godišnje financijsko izvješće još nije objavljeno, a još ni slova nismo vidjeli ni od izvanredne revizije.

Ministarstvo tvrdi da je revizija u tijeku

Filipovićevo ministarstvo je početkom ožujka, kada je revizija već trebala biti okončana, Telegramu tvrdilo kako je proces još u tijeku. Pitali smo ih i detalje vezane za rok isporuke, kao i činjenicu da posao nije uvršten u Registar sklopljenih ugovora, što su dužni napraviti prema vlastitom pravilniku. Ali na to nismo dobili odgovor. Pitali smo ih za reviziju ponovno prije nekoliko dana, ali odgovor do trenutka objave teksta nije došao.

Krajem ožujka, upit smo poslali i samom HEP-u, no oni su se proglasili nenadležnim. “Naručitelj izvanredne revizije je Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja. Hrvatska elektroprivreda d.d. kao revidirani subjekt ne može davati odgovore na pitanja vezana uz samu reviziju”, odgovorili su tada Telegramu.

Tvrtki plaćeno, revizija u ladici?

Je li revizija uistinu još u tijeku ili se s objavom rezultata čeka neki prigodan trenutak, preostaje jedino spekulirati. No, jedna činjenica sugerira da je posao završen. Službeni podatak iz državne riznice govori da je tvrtki Confida-revizija u nekom trenutku ove godine (nije naveden točan datum) s konta Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja isplaćeno 15 tisuća eura, odnosno oko 113 tisuća kuna.

Pa podcrtajmo još nekoliko činjenica za kraj. HEP-u je krajem ožujka, na ime financijskih gubitaka zbog Vladinih mjera, odobren dioničarski zajam i dokapitalizacija od ukupno 900 milijuna eura. Financijsko izvješće još nije objavljeno, a izvanredna revizija – koja je očigledno plaćena – još se čeka.