Foto. U centru Zagreba urušava se zgrada i prijeti uništenjem svih okolnih, država i grad ne rade ništa da to spriječe

Suvlasnici susjednih zgrada traže od nadležnih tijela da reagiraju

Hoće li išta biti poduzeto na hitnoj sanaciji zgrade u Jurišićevoj 6, u središtu Zagreba koja se ovaj tjedan ponovno urušila? Pitanje je to koje je svim nadležnim gradskim i državnim tijelima jučer postavila Viktorija Čurić, suvlasnica zgrade u susjedstvu, na kućnom broju 8. Zgrada u Jurišićevoj 8 postala je poznata jer je upravo pod vodstvom Viktorije Čurić, bez pomoći države, prva obnovljena nakon potresa.

“Hoće li se sada dopustiti da sav naš trud propadne?”, pita Viktorija Čurić. Naime, njezina zgrada na broju 6 zidovima je povezana sa susjednima, na kućnim brojevima 8 te 4, pa bi zbog nebrige, pogotovo u nadolazećim kišnim danima moglo doći do ozbiljnih oštećenja.

Stanje na krovu u Jurišićevoj 6

Dva mraza i sve se ruši

“Kao stručna osoba zajedno sa svojim timom odgovorno tvrdim: samo dva mraza su dovoljna da se zidovi smrznu u Jurišićevoj 6 i zgrada će se urušiti. Urušit će se i zabatni zid Jurišićeve 8, kao i zabatni zid zgrade Hrvatske poštanske banke. Bit će ljudskih žrtava”, uvjerena je Viktorija Čurić.

Zgrada u Jurišićevoj 6 prvi puta se urušila prije točno mjesec dana. Tada su dijelovi prednjeg zida pali na ulicu i samo pukom srećom nitko nije ozlijeđen budući da se incident dogodio oko 15.30 sati kada, uobičajeno, Jurišićevom prolazi puno ljudi.

Ubrzo je otkriveno da se radovi na toj zgradi koja je u vlasništvu tvrtke ODO VICUS Roberta Odobašića obavljaju bez odobrenja gradskih konzervatora. Osim toga, prema rješenju komunalnog redarstva još od 9. veljače vlasnik zgrade i investitor morali su otkloniti oštećenja pokrova i pročelja postojeće zgrade.

Inspekcija zatvorila gradilište

Na kraju je prošli mjesec nakon prvog urušavanja građevinska inspekcija zatvorila gradilište, te od tada nema baš nikakvih novih informacija. Međutim, krovište je ostavljeno neosigurano i tek djelomično pokriveno. Gospođa Čurić već je tada upozoravala da će vlaga napraviti novu štetu.

“Hitno apeliram na sve, posebno na Državne nekretnine koji su suvlasnici 36,09 posto zgrade u Jurišićevoj 8. Njihovi predstavnici bili su nakon prvog urušavanja na krovu zgrade, no do danas nismo kao zgrada dobili izvješće o poduzetim mjerama. Država je kao suvlasnik dužna brinuti se o nekretnini pažnjom dobrog gospodara. Apeliram i na gradonačelnika Tomislava Tomaševića i njegovog zamjenika Luku Korlaeta da kao predstavnici grada, koji je vlasnik uličnih pročelja, dopuste investitoru Odobašiću da zaštiti krov, te da mu se omogući ili privremena limena konstrukcija ili izvedba krovišta”, nudi gospođa Čurić rješenje.

Opisuje kako je, zbog nepropisnih radova na Jurišićevoj 6, na njihovoj zgradi u susjedstvu došlo do oštećenja okapnih limova, zabatnog zida i dimnjaka.

I premijerov suradnik je susjed

“Mi smo uložili svoje zdravlje i ogroman novac, pa molimo da nam se sada pomogne. Zar će se dopustiti da nam atmosferilije, kiša i snijeg sada unište zgradu koja je postala simbol obnove Zagreba”, poručuje Viktorija Čurić, podsjećajući da je još 20. kolovoza, kada se prvi puta zgrada u Jurišićevoj 6 urušila, upozoravala da će zbog nepropisnih radova doći do dodatne štete.

Sada je i kiša u tri dana učinila svoje. Zanimljivo je da se sve to događa u zgradi u kojoj je jedan od suvlasnika i država, točnije jedan stan koristi predstojnik ureda premijera Zvonimir Frka Petešić. U obnovu njegovog stana tvrtka Državne nekretnine uložila je nemalih 205 tisuća kuna.

Zgrada u Jurišićevoj 6 snimljena ovih dana

Tko će odgovarati za novu štetu?

Telegram je na uvid dobio i fotografije koje pokazuju prodor vlage u stanove u zgradi u Jurišićevoj 8. “Tko će biti odgovoran kad se nakon ovog apela i upozorenja učini još veća šteta? I tko će bit odgovoran za prolaznike i ljudske živote”, pita na kraju Viktorija Čurić kojoj su iz Ureda gradonačelnika Tomaševića poručili da su njezino pismo proslijedili nadležnim uredima, a pomoć su joj ponudili i iz Ministarstva graditeljstva.

Iz Državnog inspektorata za Telegram poručuju kako je inspekcijski postupak još uvijek u tijeku: “Odmah po saznanju o događanjima na navedenoj lokaciji inspekcija za zaštitu na radu donijela je usmeno rješenje kojim je zabranjeno obavljanje radnih postupaka i poslova dok se ne osigura urušavanje zgrade i njenih dijelova. Građevinska inspekcija je obavila očevid te donijela rješenje o zabrani obavljanja radova bez ishođenja zakonom propisane dokumentacije”.