Zloglasna zgrada u centru Zagreba nagriza susjedne objekte. Država će reagirati tek ako vlaga prodre u čuveni stan Frke Petešića?

Suvlasnica kojoj je vlaga već prodrla u stan ogorčeno tvrdi kako zagrebački krovovi očito nisu pariški

Telegram nastavlja pratiti slučaj sa zgradom u Jurišićevoj 6 u centru Zagreba, koja se prije nešto više od mjesec dana počela urušavati, a sada se vlaga sve više širi i oštećuje susjedne zgrade. Susjedi su očajni, pokušavaju sami spasiti što se spasiti da, zovu inspektore, no pomaka nema. Kažu nam da je vlaga već stigla gotovo pred vrata čuvenog stana predstojnika premijerovog ureda Zvonimira Frke Petešića. Taj stan u Jurišićevoj 8 u vlasništvu je države.

Prije svega nekoliko dana građevinski inspektori ponovno su bili u Jurišićevoj i utvrdili štetu na hidroizolaciji zgrade u Jurišićevoj 8, do čega je došlo zbog nemara vlasnika zgrade u susjedstvu. Inače gradilište u Jurišićevoj 6 građevinska inspekcija zatvorila je 20. kolovoza nakon što se dio zida urušio na ulicu usred radnog dana. Ubrzo je utvrđeno da je obnova te zgrade započela nezakonito, pa je sve blokirano. No, pri tome ni inspekcija, ni grad ni država koja je suvlasnik, nisu naložili vlasniku zgrade Robertu Odobašiću, odnosno njegovoj tvrtki tvrtki ODO Vicus, da zgradu osigura od daljnjeg urušavanja, ali i štete za okolne zgrade. On se pravda da ne može ništa raditi jer je gradilište zatvoreno.

Zagrebački krovovi nisu pariški

Najnoviji apel nadležnima poslala je umirovljena profesorica Melita V. čiji je stan udaljen svega par metara od stana Frke Petešić. Inače, upravo zgrada u Jurišićevoj 8 bila je primjer obnove nakon zagrebačkog potresa, a sada joj prijeti ozbiljna šteta zbog nemarnih susjeda i trome vlasti. Gospođi Meliti vlaga je prodrla na par mjesta.

“Već smo pomalo zaboravili zagrebačku tragediju i potres, ili barem više to nije u fokusu vijesti kojima bi se sakupili neki poeni pučke pozornosti. Zagreb je preživio i polagano pokušava zacijeliti svoje rane, sve se događa presporo, nekako zamorno iščekujući onaj zdravi poticaj i volju da se oporavi. Pitam se kako bi brzo reagirala neka europska metropola da obnovi svoj centar ili srce grada. Kako bi izgledao Pariz nakon dvije godine obnove, bi li se moglo dogoditi da se ruše krovovi bez dozvole i znanja vlasti. A u isto vrijeme svakodnevno naši najistaknutiji intelektualni i ekonomski predvodnici prolaze pored ruševina bespravno devastirane zgrade udaljene od središnjeg trga tek nekoliko izloga koji bi mogli odvući pažnju prolaznika. Prva zgrada koja je plijenila pažnju je zaštićena skelama, i označena prema pravilima i propisima koja je netko donio za čitav grad i šire, čitavu RH. Odmah pored te lijepe i zaštićene zgrade banke bio je šarolik izlog hrvatskih suvenira u prizemlju Jurišićeve 6, što je možda zbunilo inspektore pa nisu vidjeli da nema potrebnih i propisanih oznaka na radilištu, kao npr, vlasnika, izvođača, projektanta i investitora. Samo nekoliko oznaka zabrane ulaska, koje su osiguravale zgradu i radove od znatiželjnih prolaznika. I nekoliko snažnih promatrača lociranih po okolnim kafićima za slučaj da netko nepoželjan ne zaluta na bespravno radilište”, napisala je u svom apelu gospođa Melita V.

Upozorili na ilegalne radove

Podsjetila je zatim kako se od proljeća do jeseni zgrada “slobodno i neometano devastirala”.

“Čak se u žaru ‘ispitivanja statike’ probužirao nosivi zid u stan susjedne novoobnovljene zgrade u Jurišićevoj 8. Iznosile su se tone građevinskog otpada, parkirala razna prijevozna vozila na ulici i
nogostupu, i sve to nije pobudilo pažnju nadležne inspekcije. Da li bi to moglo neopaženo i nekažnjeno proći u nekoj drugoj europskoj metropoli, npr. Parizu”, pita suvlasnica iz Jurišićeve 8 i zaključuje da “mi na žalost nismo Pariz”.

“Besprizorna devastacija i žalosna sudbina jedne nekad ponosne zgrade u povijesnoj jezgri centra grada u Jurišićevoj na broju 6, narušava integritet susjedne novoobnovljene zgrade u Jurišićevoj 8, jedine restaurirane zgrade, koje se ne bi postidio niti Pariz, u nizu tužnih i potresom oštećenih fasada u Jurišićevoj ulici. No, rušenjem krova i zabatnih zidova, rušenjem uličnog vijenca koji se praskom srušio na ulicu i zgrozio prolaznike, ogoljeli kostur neće izdržati jesenske nalete kiša i vjetrova i zimske mrazeve, a posebno snježne nanose i otapanja zaleđenih površina drvenih greda i ogoljelih cigla. A to je opasnost za zgradu na koju je naslonjena, Jurišićevu 8”, upozorava sada i umirovljena profesorica, nakon što je javno već istupila i Viktorija Ćurić, druga suvlasnica u Jurišićevoj 8. I ona je već upozorila nadležne institucije koje već više od mjesec dana nisu poduzele ništa.

Hoće li itko išta poduzeti?

“Inspekcija se potrudila i zatvorila gradilište. Ostavila ogoljeli kostur bez zaštite i bez upute o saniranju štete, ako ne za vlasnika, a ono za susjede koji su sve učinili da obnove svoju zgradu. Zato im sada prijeti opasnost od nebrige, ne samo susjeda iz pakla nego i birokratske periferije samozadovoljnih gradskih i državnih službenika (dužnosnika) koji ne reagiraju. Zato Zagreb nikada neće
biti Pariz. Jer naši krovovi nisu pariški krovovi”, poručila je ogorčena Milena V.

Građevinska inspekcija koja je proteklog tjedna bila u zgradi u Jurišićevoj 6 konstatirala je da je statički oštećena, te da se ne zna, u slučaju rušenja, kamo će pasti grede i zidovi. U zapisniku su potvrdili problem s hidroizolacijom na Jurišićevoj 8, no foliju za pokrivanje, rekli su susjedima, nisu mogli osigurati. To je, napisali su, obveza vlasnika Odobašića. On pak, stoji također u zapisniku, objašnjava da zbog zabrane radova i zatvorenog gradilišta ne može pristupiti krovu i zaštititi ga.