Fuchs, nakon istupa grupe profesora koji su ga prozvali: 'Vidite te permanentne napade na mene osobno'

Komentirao je i slučaj zagrebačke odgojiteljice koja je djeci selotejpom lijepila usta

FOTO: Screenshot N1

Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs dao je izjavu za medije u vezi cjelodnevne nastave, a dotaknuo se nekoliko drugih aktualnih tema vezanih uz njegov resor. Komentirao je ponašanje odgojiteljice koja je u vrtiću u zagrebačkom Trnskom djeci selotejpom lijepila usta.

“To je apsolutno nedopustivo i za svaku osudu. Postupljeno je po proceduri. I ono što je ministarstvo učinilo, reagirala je prosvjetna inspekcija koja je odmah po prijavi izašla i napravila uvide. I donijela rješenje da je to teška povreda radne discipline i preporučila opomenu s mogućnošću otkaza. Nakon tog nalaza, ravnateljica je mogla, uz suglasnost upravnog vijeća vrtića, donijeti odluku o izvanrednom otkazu ili redovitoj proceduri otkaza”, kazao je.

Dodao je da “nitko drugi osim poslodavca ne može radniku koji radi u nekoj instituciji dati otkaz”. Kazao je da misli da bi se ravnateljica trebala odlučiti za preporuku davanja otkaza.

‘Uvijek imamo naknadnu pamet’

Fuchs je komentirao i pismo pripadnika hrvatske akademske zajednice u kojem navode da je praksa napredovanja visokih dužnosnika u akademskim zvanjima – moralno dvojbena. U tom su apelu profesori kao jedan od primjera naveli upravo Fuchsa, koji je, dok je na ministarskoj funkciji, napredovao na fakultetu.

“Interesantno je da u principu uvijek imamo naknadnu pamet koja se javlja u nekim okolnostima. Zakonodavstvo nije ni u jednom slučaju onemogućavalo napredovanje nekog znanstvenika ili nastavnika za vrijeme obnašanja dužnosti jer se oni najčešće kasnije vraćaju u svoje matične institucije”, kazao je.

“Moj stav je da odgovornost leži na akademskim institucijama i povjerenstvima koja stavljaju svoj potpis na materijal koji im je dostavljen kao predmet za izbor u znanstvena zvanja”, rekao je. “Ako netko vara ili podmeće neke publikacije koje ne odgovaraju propozicijama i uvjetima, u tom slučaju naravno da opet odgovornost snose oni ljudi koji kažu da je to sve skupa u redu”, dodao je ministar.

‘Permanentni napadi na mene osobno’

“Za mene je puno gore ako neki dužnosnik, dok je u mandatu, i dalje vodi projekt s financijskom težinom, pogotovo ako je to istraživački projekt. To nikako nije sam povremeno održavanje predavanje, i tada mislim da je to loše i nespojivo, a među potpisnicima ovoga pisma imamo i takvih”, poručio je Fuchs.

Kazao je da od strane “barem jednog medija ili tjednika vidite permanentne napade na Ministarstvo i mene osobno”. Dodao je da je “vjerojatno i inicijativa krenula iz istog mjesta”.

“Značajno je da je to krenulo onog trenutka kada je iz Ministarstva dojavljena mogućnost da se razmišlja o pokretanju procedure financijskog nadzora nad rektoratom Sveučilišta u Zagrebu u mandatu prošle uprave. Nakon toga kreću sva ova kopanja… vjerojatno su računali da će sistemom zastrašivanja spriječiti pokretanje samog postupka”, rekao je ministar.

O odgojiteljici iz Trnskog: ‘Naravno da to nije normalno’

Ponovno se vratio na temu odgojiteljice iz zagrebačkog vrtića, rekavši da “naravno da nije normalno i da se svatko normalan zgraža nad takvim postupkom”.

Na pitanja novinara o spomenutom apelu akademika, rekao je da to pismo potpisuje 14, a ne 16 uglednika. “Ja za ovih 14 mislim da su to iskreno mislili, ali postavljam pitanje zašto to nisu rekli kad je bilo vrijeme”, kazao je.