Genijalan plan. Horvat na obljetnicu potresa pred kamerama uvjerava građane da je obnova, citiramo, već počela

Pripremni period je možda trajao malo duže, kaže ministar, ali ne treba raditi pritisak

FOTO: Screenshot N1

Godinu dana nakon prvog potresa na Baniji ministar graditeljstva Darko Horvat i potpredsjednik Vlade Boris Milošević sudjelovali su na Danima potresnog inženjerstva na temu “Kvaliteta projektne dokumentacije – ključ uspješne obnove” održanim u Petrinji. Tamo je Horvat održao uvodno izlaganje pod nazivom “Izazovi u provedbi obnove nakon potresa”.

Horvat je ustvrdio kako je zakonodavni okvir za obnovu formuliran i da je dovoljno precizan da se “dinamika obnove znatno poveća”, istaknuvši, između ostalog, da je javna nabava svedena na pet tjedana. Rekao je da je u zadnjoj fazi izrade podzakonski akt kojim će se definirati tehnički stupanj obnove javnih i privatnih objekata, naglasivši da taj tehnički propis radi struka, a ne politika.

“Pripremni period trajao je možda malo duže i možda je mogao završiti brže, ali kao što ja ne radim pritisak prema struci oko izrade tih kvalitetnih podloga, nemojmo raditi pritisak na struku, dajmo im priliku da se naprave kvalitetni projekti i siguran sam da će onda građevinari odraditi kvalitetnu obnovu”, rekao je Horvat, koji je nedavno poručio da je sve na struci i da se čeka na njihovu zadnju riječ prije nego što može početi masovna obnova.

‘Nema pobune arhitekata’

Komentirajući navode da se ne slušaju savjeti arhitekata oko obnove, točnije oko odabira tipskih kuća za Banovinu, Horvat je odgovorio kako se arhitekti nisu bunili te da je “stručni savjet u potpunosti opravdao svoje postojanje”. “Savjet i moja koordinacija užeg dijela tog stručnog savjeta identificirala je određene probleme na jednom od tipskih rješenja. Zaključkom se ta rješenja dorađuju”, rekao je ministar i dodao kako će sljedeće godine biti korigirana projektna dokumentacija. ”

“Nema tu nikakve pobune. Arhitekti imaju pravo reći svoje, a građevinari nakon njih svoje. Svaka kritika je dobrodošla. Slušamo li struku? Odgovorno tvrdim da ni jedan dokument prema Vladi ili Saboru nije upućen iz mog ministarstva, koje koordinira ovaj proces obnove, a da nije bila kontaktirana struka i usvojene gotovo sve njihove kritike”, poručio je Horvat.

Istaknuo je kako se trenutno radi na izmjenama i dopunama rješenja za urbane tipske kuće te da nema razloga da natječaji stanu. “Svi ti projekti neće morati ishoditi građevinsku uporabnu dozvolu, kao i kod konstrukcijske obnove”, rekao je i dodao: “Kada napustimo ovaj prostor obnove želimo dobiti jedno urbano područje koje će biti rađeno i građeno po svim pravilima struke – i građevinara i arhitekata.”

Tvrdi – obnova je već počela

Horvat je ustvrdio kako je obnova već počela istaknuvši da je u procesu javne nabave preko 420 objekata za konstrukcijsku obnovu, a na pitanje novinara što je s objektima koji su dobili crvenu oznaku, odgovorio je:

“Neke od objekata s crvenim naljepnicama se neće i obnavljati, jer je narušena statika do te mjere da ih se ne može obnavljati”, kazao je napomenuvši da su s područja Zagreba uklonili 26 takvih objekata, a da će ih ukupno ukloniti oko sto. Procjenjuje kako će biti potrebno izgraditi malo više od tisuću zamjenskih objekata.

“Ne tvrdim niti sam ikada obećao da će se to dogoditi unutar godinu dana”, rekao je Horvat i dodao: “Svi objekti koji imaju crvenu naljepnicu i koji će biti utvrđeni da ih treba ukloniti, na istim mjestima Vlada će graditi nove objekte.”