Glas Slavonije napao medije koji ruše ministre. Slatko, ministri su Glasu Slavonije dali 1,2 milijuna kuna

Isplate iz ministarstava vidljive su u javnim podacima o izvršenju državnog proračuna

FOTO: Telegram ilustracija

Ovog vikenda osječki dnevnik Glas Slavonije pripremio je temat o imovinskim problemima visokih dužnosnika, u kojem se, odmah na početku teksta, pitaju: “tko od svega stvara afere i generira opće nepovjerenje u institucije vlasti”?

Iako oprezno kažu kako ne žele braniti ministre, pisanje o imovinskim karticama ministara nazivaju histeričnim, paranoičnim, manipulativnim, “teatrom apsurda” i “ekstremno naglašenom dramom”.

“Takav histeričan i slobodno se može reći paranoičan kontekst gotovo da je nezabilježen u dosadašnjoj praksi hrvatskih vlada i ministara”, piše Glas Slavonije, žaleći se što “ni panika oko epidemije koronavirusom nije fenomen imovinskih kartica gurnula u drugi plan”.

‘Kako baš sada i zašto baš sada?’

Temeljni problem kod nedavnih afera ministara vide u predizbornom tajmingu: “kako baš sada i zašto baš sada?”, pitaju se. Glas Slavonije nudi nekoliko mogućih razloga: interesi oporbe, obavještajno podzemlje, interesne skupine i desne frakcije HDZ-a, kao i nasljeđe tranzicije.

Kao primjere histeričnog i paranoičnog konteksta navode slučajeve smijenjenih ministara Lovre Kuščevića, Gabrijele Žalac, Tomislava Tolušića, Gorana Marića i Milana Kujundžića.

Inače, nijedan od tih ministara nije otišao isključivo zbog imovinske kartice, već puno ozbiljnijih problema koje su novinari otkrivali, poput suspektnih prenamjena prostornog plana, mogućeg nesrazmjera primanja i imovine, pogodovanja poslovnim partnerima i tako dalje.

Tolušićevo ministarstvo najizdašnije

Zgodno, u posljednje tri godine Glas Slavonije dobio je 1,2 milijuna kuna od hrvatskih ministarstva i državnih institucija, od čega samo u prošloj godini 710.030 kuna. Pokazuju to javni podaci o izvršenju proračuna, dostupni na web stranicama Ministarstva financija.

Najizdašnije u plaćanju usluga Glasa Slavonije bilo je Ministarstvo poljoprivrede, nekad pod Tomislavom Tolušićem, koje je 2019. za usluge promidžbe isplatilo 445.125 kuna.

Te su godine od Ministarstva zdravstva, tada pod Milanom Kujundžićem, dobili još 65.150 kuna, a od tadašnjeg ministra Gorana Marića 61.125 kuna, kažu službeni podaci. Od 2017., Ministarstvo poljoprivrede, kojim je rukovodio Tolušić, uplatilo je 571.641 kuna Glasu Slavonije. Bojan Divjak, glavni urednik Glasa Slavonije, nećak je Vladimira Šeksa.