GONG tvrdi da se HDZ služi perfidnim Vučićevim metodama, priložili su i dokaze: 'Hrpa botova na mrežama vrijeđa oporbu'

GONG je objavio analizu koja razotkriva internetske botove vladajućih

Hrpa stranačkih botova HDZ-a, odnosno lažnih profila na društvenim mrežama s ukradenim profilnim fotografijama daje podršku HDZ-ovom vrijeđanju opozicije te manipulira građanima u superizbornoj godini, navodi se u analizi GONG-a.

HDZ je nakon subotnjeg prosvjeda na Markovu trgu lijevo-liberalnu oporbu u svojim objavama na službenoj Facebook stranici izvrijeđao kao “natražnu ljevicu”, “razularene bijesne revolucionare” i “rusofile”, a te su objave praćene s velikim brojem lajkova HDZ-ovih pratitelja. Iz GONG-a su pregledavajući HDZ-ovu Facebook stranicu zapazili da njihove objave komentira, lajka i dijeli niz profila s neuobičajeno malim broj pratitelja i aktivnosti.

Iako se na prvu čine kao privatni profili građana i građanki, svi su ti profili zapravo registrirani kao stranice, i to u nepovezanim kategorijama: komičar, satira, glazba, zdravlje i ljepota i slično. Također, datum izrade stranice se nerijetko ponavlja, pa primjerice postoji nekoliko profila izrađenih na datume 13. lipnja 2023. i 9. veljače 2024. godine.

Metode Aleksandra Vučića

To sve ukazuje da HDZ umjetno stječe naklonost i stvara dojam popularnosti putem botova, pritom koristeći sličnu taktiku i metode koje je u svojoj kampanji koristio srpski predsjednik Aleksandar Vučić, zbog čega je s platforme X uklonjeno 8000 lažnih profila koji su hvalili njegov lik i djelo.

GONG je provukao pojedine fotografije stranica, odnosno HDZ-ovih botova, kroz Google Image Search te utvrdio da se ne radi o fotografijama na koje se već godinama može naići na raznim internet platformama poput X-a, Pinteresta i raznih foruma.

Kao primjer su uzeli profilnu fotografiju s Facebook stranice “Martin Filipović“, koja je kreirana 13. lipnja 2023., a riječ je o popularnoj šaljivoj fotografiji muškarca iz 2013. godine, koji u kožnoj jakni pozira pred kamerom, dok se u zrcalu iza njega vidi da je to ujedno i jedina odjeća koju nosi.

GONG/Screenshot
GONG/Screenshot

Komentarima vrijeđaju oporbu

Slično je i s, navodi GONG, fotografijom na stranici “Jerko Jere Kotarac“, koja je kreirana 19. listopada 2023. Fotografija na toj stranici uzeta je od repera iz engleskog govornog područja, koji kroz pet kratkih YouTube videa ranije u istoj godini pokazuje svoje umijeće brzog repanja.

GONG/Screenshot
GONG/Screenshot
Screenshot

Slično je i sa stranicom “Tino Topić Top”, koja ima fotografiju preuzetu s profila na X-u Jim Mcilroy.

Screenshot

Iako na “svojim” profilima nisu aktivni, ove botove često se može zapaziti ispod HDZ-ovih Facebook objava, gdje veličaju odluke stranke premijera Andreja Plenkovića, a pritom kritiziraju i vrijeđaju oporbu. “Oporbeni otpad”, “obični divljaci neartikuliranih zvukova umjesto govora”, “skup ljudi koji žele destrukciju RH, sramotno”, samo su neki od komentara koji botovi ostavljaju ispod HDZ-ovih objava.

GONG/Screenshot
GONG/Screenshot

Neetična politička kampanja

GONG navodi da građani, koji se ne bave ovakvom vrstom detekcije i analize, na temelju aktivnosti botova mogu dobiti lažan dojam masovnosti podrške nekim idejama i stavovima. “Takvi pokušaji manipulacije sviješću putem umjetnih profila se naziva astroturfingom, stvaranjem iluzije spontane i prirodne podrške političkoj stranci te time pokušajem privlačenja podrške birača.

U Gongu smatramo da je ovo neetična i netransparentna politička kampanja i manipulacija javnosti, jer se umjetno stvara dojam da postoji široka podrška vladajućoj opciji uoči službenog početka izborne kampanje, unatoč brojnim korupcijskim aferama koje prate Vladu Andreja Plenkovića”, navode iz GONG-a.

Ističu i kako je sporna sama komunikacija HDZ-a, kojom se u ovoj analizi nisu bavili, no iz GONG-a podsjećaju da su krajem 2023. objavili analizu njihovog autora Mateja Mikašinovića Komše o vrijeđalačkom diskursa komunikacije vladajuće stranke na Facebooku.