Gotovo je s tankim plastičnim vrećicama, stiže novi zakon kojim će ih Hrvatska potpuno zabraniti

Građanima će se preporučivati korištenje vlastitih platnenih vrećica

01.06.2018., Sibenik
Dobra ponuda svjeze ribe na sibenskoj gradskoj ribarnici
Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
FOTO: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Ove bi godine na snagu trebao stupiti novi zakon o gospodarenju otpadom kojim se uvodi potpuna zabrana laganih plastičnih vrećica. Potvrdila je to tijekom svog današnjeg gostovanja na HRT-u načelnica sektora za održivo gospodarenje komunalnim otpadom pri Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja Sanja Radović.

Radović je tako kazala kako se zabrana odnosi na tanke vrećice koje se kupuju u prodavaonicama i one vrlo tanke koje se dobiju u prodavaonicama pri izboru voća i povrća. Također je kazala da se vrećice zbog zabrane neće više nigdje moći kupiti, a građanima će se preporučivati korištenje vlastitih platnenih vrećica. “Nova mjera donesena je jer zadnjih nekoliko godina ciljevi smanjenja otpada nisu postignuti”, dodala je Radović.

Odvajanje otpada

Radović se osvrnula i na odvajanje otpada u Hrvatskoj te istaknula kako će građani biti motivirani za odvajanje ako uvidi da su mu računi manji. “Hrvatska mora ispuniti cilj smanjenja odlaganja otpada na odlagalištu, uredba je upravo zato i donijela promjenu u načinu naplate – koliko miješanog komunalnog otpada se baci, toliko će se i platiti.

Sve ono što se godinama bacalo na odlagalište moramo zaboraviti – moramo povećati odvajanje i recikliranje otpada te smanjiti odlaganje otpada. Građani moraju znati što se zbiva s njihovim otpadom i zašto se od njih očekuje da ga odvajaju”, rekla je.

Reciklaža plastike je složena

Radović podsjeća kako u Hrvatskoj imamo tvrtke koje obrađuju i recikliraju papir, karton, staklo i plastiku. “Kod plastike je to malo složenije, jer ovisi o vrsti plastike. Svaka vrsta otpada ima svog obrađivača i komunalne tvrtke moraju njima predati otpad odvojen po vrstama. Svaka lokalna samouprava ima svoj način odvajanja otpada – to mogu biti kante ili veći spremnici”, opisuje.

Ističe da općine i gradovi sami organiziraju način odvajanja otpada. “Ono što mora biti odvojeno je papir u jednoj kanti, biootpad u drugoj, miješani otpad u posebnoj, a ostala ambalaža može biti u jednoj”, objašnjava Radović