Grčka će pristati na kompromise Europske unije i MMF-a, ali uz uvjet da joj se umanji dug

Europski čelnici smatraju kako Grčka riskira ispadanje iz eurozone

Meeting under the Prime Minister at Maximos Mansion, after the withdrawal of the IMF from the negotiations in Brussels. on Friday June 12, 2015. Alexis Tsipras exits Maximos mansion
FOTO: NurPhoto

Grčki pregovarači bi kako se očekuje trebali u nedjelju izvršiti pritisak na međunarodne kreditore dok se europski čelnici sve više okreću sukobu nastojeći prisiliti Atenu da prihvati dodatnu štednju i reforme u zamjenu za financijsku pomoć.

Čak i čelnik njemačkih socijaldemokrata, dosad spreman prihvatiti i argumente ljevičarskog premijera Aleksisa Ciprasa, upozorio je da Atena riskira ispadanje iz eurozone ukoliko ne prestane zavlačiti Europu.

Sve veći pritisak na Ciprasa

Europski čelnici pojačavaju pritisak na Ciprasa da ponudi ustupke kako bi postigao dogovor s Europskom unijom i MMF-om dok se zemlja suočava s mogućnošću prestanka plaćanja dugova za manje od dva tjedna.

Najoštrije riječi ne dolaze od konzervativaca koji već dugo kritiziraju Grčku nego od šefa njemačkih socijaldemokrata Sigmara Gabriela koji je do nedavno smatran naklonjenim Grčkoj.On je u listu Bild napisao kako želi zadržati Grčku u eurozoni. “Ali ne samo da vrijeme istječe nego i strpljenje diljem Europe. Svagdje u Europi narasta raspoloženje da što je dosta dosta je”, rekao je Gabriel, vicekancelar u vladi velike koalicije Angele Merkel. “Sjena izlaska Grčke iz eurozone poprima sve jasnije obrise”, rekao je. “Ponavljanje navodno posljednjih pokušaja da se dođe do sporazuma počinje činiti da cijeli proces izgleda komično. Sve više ljudi osjeća da ih grčka vlada zavlači”.

Njemački socijaldemokrati osjećali su određenu solidarnost s Ciprasom mada je njegova stranka Syriza daleko ljevije na političkom spektru. Gabrielove riječi, međutim, svjedoče da Cipras ubrzano gubi preostale prijatelje u Europi.

Njemački Frankfurter Allgemeine Zeitung izvijestio je kako je predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker, za kojega se također misli da imao više razumijevanja za grčka stajališta, upozorio Ciprasa na opasnost “Grexita”, izlaska Grčke iz eurozone, tijekom njihova susreta prošloga tjedna.

Cipras uvjetuje smanjenjem duga

Cipras kaže kako je beskorisno nametati još više štednje zemlji čije se gospodarstvo smanjilo za četvrtinu zadnjih godina te da će samo produbiti patnje Grka čiji je životni standard potonuo a nezaposlenost snažno porasla. Dajući upute svojem pregovaračkom timu prije nego što se zaputio u Bruxelles na razgovore tijekom vikenda Cipras je u petak rekao kako bi mogao prihvatiti gorke kompromise, ali je signalizirao da zauzvrat želi bitno olakšavanje ogromnog tereta grčkih dugova.

Analitičar Jacob Funk Kirkegaard sumnja u dugovječnost grčke vlade. Izgleda da Europa odustaje od pokušaja da Ciprasa usmjere prema političkom centru opredjeljujući se za sukob koji bi mogao voditi prema “novoj realističnijoj vladi”. “Sve je jasnije da on nije čak niti prikriveni centrist nego da je uvelike suglasan s lijevim krilom svoje stranke. Eurozona shodno tomu nema drugog izbora nego da traži promjenu režima u Ateni”, rekao je on na internetskoj stranici Petersonova instituta za međunarodnu ekonomiju.

1,6 milijardi eura MMF-u do kraja mjeseca

Niti jedna od strana ne dvoji o hitnosti postizanja dogovora jer Grčka mora platiti 1,6 milijarda eura Međunarodnom monetarnom fondu do kraja mjeseca ili neizvršiti obveze dovodeći svoju budućnost u eurozoni u veliku opasnost.

Jedan dužnosnik EU-a opisao je pregovore ovoga vikenda u Bruxellesu kao teške dodajući: “Stajališta su još uvijek udaljena. Nije sigurno hoće li biti rezultata”.