Grčki ministar financija Yanis Varoufakis upravo je dao ostavku

Ostavku je dao, kako kaže, zbog nezadovoljstva čelnika eurozone

A picture taken on May 8, 2015 shows Greek Finance Minister Yanis Varoufakis waving as he leaves Spain's ministry of economy and competitiveness after a meeting in Madrid. Varoufakis said he was resigning on July 6, 2015, in a shock announcement despite the government having secured a resounding victory for the 'No' vote in the country's referendum on bailout conditions.  AFP PHOTO/ GERARD JULIEN
FOTO: AFP

Ministar financija Grčke Yanis Varoufakis upravo je na svom Twitter profilu objavio da daje ostavku zbog, kako kaže, nezadovoljstva čelnika eurozone njegovim radom.

Prenosimo priopćenje koje je dao sad već bivši grčki ministar:

Referendum 5. srpnja ostat će u povijesti zabilježen kao jedinstveni trenutak u kojem je mali europski narod ustao protiv dužničkog ropstva. Kao i sve borbe za demokratska prava, tako i ovo povijesno odbacivanje ultimatuma euroskupine od 25. lipnja prati velika cijena. Bitno je da je će ovaj veličanstveni ‘NE’ naša vlada moći koristiti u pregovorima za nove rezolucije, koje bi trebale dovesti do sporazuma koji uključuje restrukturiranje duga, smanjivanje mjera štednje, preraspodjelu u korist siromašnih i prave reforme.

Podrška premijeru Tsiprasu

Ubrzo nakon objave rezultata referenduma postao sam svjestan toga da neki od članova euroskupine i poneki ‘partneri’ žele moju… ‘odsutnost’ sa svojih sastanaka; tu je ideju premijer ocijenio potencijalno korisnom za postizanje sporazuma. Stoga danas odlazim iz ministarstva financija.

Dužnost mi je da pomognem premijeru Alexisu Tsiprasu da iskoristi, kako ga on vidi, kapital koji nam je grčki narod odobrio jučerašnjim referendumom. I nosit ću prijezir kreditora s ponosom. Mi s Ljevice znamo kako djelovati zajedno, bez razmišljanja o privilegijama koje nosi funkcija. Potpuno ću podržati premijera Tsiprasa, novog ministra financija i našu vladu. Nadljudski napori u čast hrabrih ljudi Grčke, kao zalog našem ‘NE’ koji su odobrili demokrati diljem svijeta, tek počinju.”

Tsipras o referendumu

Prema nepotpunim rezultatima koje je u ponedjeljak objavilo grčko ministarstvo unutarnjih poslova, protivnici prijedloga međunarodnih vjerovnika pobijedili su na referendumu u nedjelju s rezultatom 61,31 naspram 38,69 posto. Na referendumu je sudjelovalo 62,5 posto birača.

Vlada je pozivom na referendum željela “osnažiti pregovaračku poziciju s Europom” i postići dogovor o financijskoj budućnosti zemlje. Tsipras je poručio da rezultat referenduma nije “raskid” s Europskom unijom i obećao da će se potruditi ne bi li uskoro omogućio ponovni normalni rad grčkog bankarskog sustava.

Cipras je izazvao iznenađenje kad je 25. lipnja najavio referendum, nakon neuspjelih pregovora između Atene i međunarodnih vjerovnika o novom paketu pomoći Grčkoj. Grčka odbija nove mjere štednje što ih traže vjerovnici. Najava referenduma izazvala je prošlog tjedna zatvaranje banaka. Eurozona je za utorak najavila održavanje summita na kojemu će se razgovarati o posljedicama grčkog referenduma.