Grliću Radmanu prijeti novi skandal. Iz imovinske nestali golemi stan u Zagrebu i BMW, nema ni traga zaradi od prodaje

Radi se imovini vrijednoj više od 400 tisuća eura, povrh 2,1 milijun eura od dividende koje nije prijavio

Grliću Radmanu prijeti novi skandal. Iz imovinske nestali golemi stan u Zagrebu i BMW, nema ni traga zaradi od prodaje

Radi se imovini vrijednoj više od 400 tisuća eura, povrh 2,1 milijun eura od dividende koje nije prijavio

Problem s imovinskom karticom najbogatijeg ministra u Vladi još je veći od 2,11 milijuna eura neprijavljene dividende i lako je moguće da je ministar vanjskih i europskih poslova napravio cijelu seriju kršenja Zakona o sprječavanju sukoba interesa

Hrvatski sabor će u srijedu poslijepodne raspravljati o oporbenom zahtjevu za opozivom ministra vanjskih i europskih poslova Gordana Grlića Radmana, jer nije prijavio u svoju imovinsku karticu višemilijunsku dobit od dividende. Radi se o zaradi na ime 20 postotnog vlasničkog udjela u tvrtci Agroproteinka, a od 2019. godine do danas ona je iznosila oko 2,11 milijuna eura.

Da stvar za Grlić Radmana i HDZ bude gora, priča o neprijavljenoj dividendi u javnost je izbila usred krize s eutanazijom preko 20 tisuća svinja zbog afričke svinjske kuge. Agroproteinka je jedina tvrtka u zemlji koja se bavi zbrinjavanjem životinjskih lešina. Da bude još malo gora, otkrilo se i da je ministar prije četiri godine pitao Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa mora li prijaviti dividendu. Iako je dobio pozitivan odgovor, ove milijune eura nije unio u imovinsku karticu.

Gdje su pare?

Međutim, problem s imovinskom karticom najbogatijeg ministra u Vladi još je veći od 2,11 milijuna eura neprijavljene dividende i lako je moguće da je ministar vanjskih i europskih poslova napravio cijelu seriju kršenja Zakona o sprječavanju sukoba interesa. Rezultat tih propusta je to da je Povjerenstvu i javnosti prijavio znatno manji iznos svoje imovine.

Naime, čak i ako je “zaboravio” unijeti milijune od dividende, Grlić Radman je svake godine morao popunjavati i rubriku “podatci o štednji”. U tu rubriku bi trebao ući, kako su nam objasnili sugovornici koji su se profesionalno bavili sprječavanjem sukoba interesa, ne samo iznos na štednom računu, već sva novčana imovina (računaju se i kriptovalute), bila ona na štednom, tekućem, žiro računu ili u “čarapi”. Inače bi cijela stvar bila prilično besmislena – novac bi bilo dovoljno ne uplatiti na štedni račun i za Povjerenstvo on ne bi ni postojao.

Računi se ne poklapaju

Radman je 2019. prijavio da ima milijun i 152 tisuće eura štednje. Dogodine i u svim narednim godinama taj je iznos bio za 52 tisuće eura manji, ukupno 1,1 milijun eura, iako je samo od dividende Agroproteinke Radman dobivao stotine tisuća eura – svake godine.

I to je tek početak. Naime, skriveni prihod od Agroproteinke mogao se, možda, uložiti u kupnju nekretnina ili pokretnina – ali imovinske kartice ministra od 2019. do 2023. godine pokazuju da je stekao tek građevinsko zemljište u Ljubuškom (Bosna i Hercegovina) vrijedno 18 tisuća eura.

Stan i BMW su naprosto nestali?

Stotine tisuća eura Grlić Radmanu, međutim, možda nisu dolazile samo od Agroproteinke. U njegovoj imovinskoj kartici 2019. godine bio je prijavljen i stan u Zagrebu veličine 147,72 metara kvadratnih. Ovaj prostrani stambeni prostor u katastarskoj općini Centar ministar je procijenio na 2,72 milijuna kuna, to jest na 361 tisuću eura. Od 2020. godine tog stana nema u imovinskoj kartici, kao ni traga o eventualnoj zaradi na njegovoj prodaji.

Stvar ne staje samo ne nekretninama. Ministar Grlić Radman je do ove godine među pokretninama imao i luksuzni automobil BMW X5 3.0 D, proizveden 2016. godine. Njegova procjena vrijednost u kartici je bila 380 tisuća kuna (cca 50 tisuća eura). Od ove godine automobila više nema, kao ni traga o eventualnoj zaradi od njegove prodaje. Iznos u rubrici “podatci o štednji” i dalje je, od 2020. na ovamo, uvijek isti – 1,1 milijun eura.

Povjerenstvo bez komentara

Ministarstvu vanjskih i europskih poslova smo poslali dva upita (prvi još sredinom rujna) oko toga zbog čega se iznos štednje ministra nije povećavao za zaradu od dividendi, te što se dogodilo sa stanom u centru Zagreba i BMW-om – jesu li prodani ili možda nekome (i kome) poklonjeni. Odgovore nismo dobili.

Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa smo, pak, pitali je li ministar za iznos dividende bio dužan povećati iznos štednje u svojoj imovinskoj kartici, te ako jest – radi li se u ovom slučaju o novom prekršaju pri popunjavanju imovinske kartice. Pitali smo ih i je li Povjerenstvo na bilo koji način provjeravalo jesu li stan od 147,75 kvadrata i BMW prodani ili darovani. Odgovorili su nam da je, vezano uz naša pitanja, postupak redovite provjere imovinske kartice ministra u tijeku i da ga, stoga, nisu u mogućnosti komentirati.