Guardian objavio da je Makedonija spremna na promjenu imena

Grčka godinama blokira članstvo Makedonije u NATO-u i EU

Macedonian Prime Minister Nikola Gruevski gives a joint press conference with his Hungarian counterpart (not pictured) at the delegation hall of the parliament building in Budapest on November 20, 2015. The Macedonian guest is on a one-day visit to the Hungarian capital.     AFP PHOTO / ATTILA KISBENEDEK / AFP / ATTILA KISBENEDEK
FOTO: AFP/AFP

Britanski Guardian danas je objavio kako je Makedonija spremna razgovarati s Grčkom o promjeni imena, a to je, po izvorima tog lista, rekao i sam makedonski premijer Nikola Gruevski. No, kako piše Beta, Gruevski je to demantirao i ustvrdio da to nisu njegove riječi, već novinarski komentar.

Guardianov tekst u kojem je to izneseno nosi naslov “Makedonski premijer otvoren za razgovore o promjeni imena da bi se završio 24-godišnji spor s Grčkom”. “To je novinarski komentar, a ne moja izjava. Tavo što ja nisam izjaviom, reagirat ćemo kod Guardiana. I iz samog je teksta očito da se radi o novinarskom komentaru, a ne o mojoj izjavi. Ovakvih provokacija je bilo i bit će ih, mi smo na to navikli”, navedeno je u pisanoj reakciji makedonskog premijera.

Grčka zbog imena godinama blokira Makedoniju

Guardian je u tekstu o dugogodišnjem sporu Makedonije i Grčke oko imena države naveo da je nakon gotovo dva i pol desetljeća makedonski lider sada nagovijestio spremnost da ustupi više prostora grčkoj strani. “Spremni smo razgovarati, otvoriti dijalog i pronaći neko rješenje”, navodno je rekao Gruevski za britanski list.

Zbog spora oko imena države Grčka godinama blokira članstvo Makedonije u NATO-u i EU, dok je u UN primljena pod privremenim imenom Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija. Atena optužuje Makedoniju i za prisvajanje važnih simbola helenske kulture, kao što su simbol sunca na zastavi ili antički heroj Aleksandar Veliki, po kojem nosi ime i aerodrom u Skoplju.

Referendum o nazivu države

U sporu oko imena Makedonije do sada su predlagana rješenja kao što je dodavanje prefiksa “gornja” ili “nova”, ali ni oko jednog nije postignuta suglasnost. Po pisanju Guardiana, makedonski premijer kazao je kako bi se u slučaju nalaženja rješenja s grčkom stranom organizirao referendum. “Kroz dijalog moramo pronaći neko rješenje, a potom pitati građane – je li to u redu ili nije”, dodao je predsjednik makedonske vlade.

Šef makedonske diplomacije Nikola Poposki je uoči sutrašnjeg posjeta Ateni izrazio optimizam rekavši za vodeći grčki dnevnik Kathimerini da su “sve zreliji” uvjeti za rješenje spora oko imena makedonske države. Prvi je to posjet ministra vanjskih poslova Makedonije Grčkoj poslije 15 godina i znak da, u situaciji kada je Grčka ekonomski na koljenima i kada su obje zemlje suočene s izbjegličkom krizom, balkanski susjedi pripremaju teren za kompromis, piše Guardian.

Susret šefova diplomacije u Ateni

Grčki ministar vanjskih poslova Nikos Kocijas posjetom Skoplju u lipnju ove godine okončao je 11 godina dug embargo. “Želimo da svi naši susjedi budu članovi EU… jer naša zemlja u velikoj mjeri ovisi o tomu što se događa na Balkanu”, rekao je on.

Spor oko imena bit će jedna od glavnih tema sutrašnjeg susreta šefova diplomacija Makedonije i Grčke u Ateni. Iako se ne očekuje da će rješenje biti postignuto odmah, taj će posjet nagovijestiti početak kraja jednog od najzamršenijih diplomatskih sporova.