Hanover poduzima drastične mjere. Ugašene fontane i topla voda u javnim zgradama, grijanje ograničeno

Njemački grad je prekinuo i noćna osvijetljenja fasada zgrada

A man enjoys the cool water of an open-air shower at a public swimming pool in Belgrade, 22 July 2007 as a heatwave has hit Serbia with temperatures rising close to 40 degrees Celsius (104 degrees Fahrenheit). Extreme weather hit Europe 21 July as the death toll from a heat wave in Romania, Austria and Bulgaria rose to 18 and hundreds faced another night of misery in flood-drenched England.  
AFP PHOTO / ANDREJ ISAKOVIC (Photo by ANDREJ ISAKOVIC / AFP)
FOTO: AFP

Hanover je prvi grad u Njemačkoj koji je zbog smanjenog protoka plina iz Rusije ugasio grijanje u svim javnim zgradama te će u njima sada biti dostupni jedino tuširanje hladnom vodom. Osim za tuširanje, Hanover je prekinuo korištenje tople vode i za pranje ruku te slično u svim javnim ustanovama, teretanama, sportskim dvoranama i bazenima, a uveli su i druge mjere štednje kao odgovor na energetsku krizu.

“Svaki sačuvani kilovat-sat čuva spremnike plina”, poručili su iz ureda hanoverskog gradonačelnika Belita Onaya, prenosi CNN. Hanover će također prestati osvjetljivati fasade javnih zgrada, poput gradske vijećnice i muzeja, a ugasit će i sve javne fontane.

“Cilj nam je smanjiti potrošnju energije za 15 posto… To je odgovor na prijeteću nestašicu plina, što je veliki izazov, posebno za veliki grad kao što je Hanover”, kazao je Onay.

‘Situacija je nepredvidiva’

U javnim zgradama neće biti grijanja od travnja do kraja rujna svake godine, a u ostatku godine grijanje će biti ograničeno na 20 stupnjeva, uz određene iznimke, piše BBC. Grad također zabranjuje korištenje prenosnih klima, grijača i radijatora.

“Situacija je nepredvidiva, kao što su posljednji dani pokazali… Bez obzira na to Hanover se pokušava pripremiti kako najbolje zna”, dodao je gradonačelnik glavnog grada njemačke pokrajine Donje Saske. Drugi njemački gradovi najavili su slične mjere.

Postotak za koji Hanover želi smanjiti energetsku potrošnju – 15 posto – je u skladu s dogovorom na razini Europske unije za smanjenje nabave ruskog plina ove zime kako bi smanjili ovisnost o energentima iz Rusije. Njemačka vlada ovog je tjedna svojim građanima poručila da će uvesti mjere za smanjenje potrošnje plina te da mogu očekivati dodatne troškove na računima za energente.