Hapšenja po predsjedničkoj palači, prisilno gašenje televizije... Zašto Varšava ovih dana sliči na prijestolnicu neke banana države

Nova poljska vlada demontira ostatke režima stranke Pravo i pravda koja svim silama želi zadržati uzde vlasti

FOTO: AFP

Priča zvuči kao da se odigrala u nekoj nestabilnoj poludemokraciji trećeg svijeta: policajci su jučer upali u predsjedničku palaču kako bi uhitili bivšeg ministra unutarnjih poslova i njegovog zamjenika. Dvojica bivših visokih dužnosnika, danas zastupnika u parlamentu, ondje su se skrivala satima, i to uz dopuštenje sklonog im predsjednika. Uhićenje je izazvalo bijesne reakcije oporbe koja je vladajuće smjesta počela prozivati zbog uspostavljanja policijske države, a uhićeni dvojac nazivati političkim zatvorenicima.

Mjesto radnje ipak nije Afrika ili Latinska Amerika. Sve se dogodilo u predsjedničkoj palači u Varšavi, u kojoj su poljski policajci pronašli dvojicu svojih donedavnih šefova, Mariusza Kaminskog i Macieja Wasika. Uhićenje je provedeno temeljem naloga koji je izdao sud u glavnom gradu Poljske, a dvojica parlamentaraca moraju u zatvor zbog osude za teške zloporabe položaja i ovlasti.

Kontroverzno pomilovanje

Kaminski je odradio mandat kao ministar unutarnjih poslova u bivšoj vladi nacionalističke stranke Pravo i pravda (Prawo i Sprawiedliwosc / PiS), koja je Poljsku vodila do kraja prošle godine. Wasik mu je bio zamjenik. Ipak, dvojac je osuđen zbog nedjela počinjenih u prvom desetljeću ovog stoljeća, između 2005. i 2007. godine, kada su Kaminski i Wasik vodili Središnju antikorupcijski ured.

Zbog zloporabe položaja prvi su put osuđeni 2015. godine. Smjesta su se žalili na nepravomoćnu presudu. I prije nego što je viši sud razriješio tu žalbu, poljski predsjednik Andrzej Duda, saveznik tada vladajuće stranke, povukao je pravno i politički vrlo problematičan potez kada je Kaminskog i Wasika pomilovao.

Vrhovni sud poništio je pomilovanja 2017. godine, zbog toga što ih je predsjednik dodijelio prije nego što su presude dvojici PiS-ovaca postale pravomoćne. Duda je time narušio temeljnih demokratskih princip razdiobe sudske i izvršne vlasti te uzurpirao ovlasti pravosuđa, zaključili su suci Vrhovnog suda. Temeljem te presude, na nižem sudu u Varšavi nastavljen je proces protiv Kaminskog i Wasika.

Sudska zavrzlama

Priča se potpuno zakomplicirala sredinom prošle godine, kada je Ustavni sud odlučio da Vrhovni sud nema prava u pitanje dovoditi predsjednička pomilovanja. Potom je uslijedio i raskol unutar Vrhovnog suda, kada je jedan njegov ogranak, Komora za izvanredne revizije i javne poslove, odlučila da je pomilovanje valjano. Pritom treba imati na umu da su Ustavni sud i spomenuta Komora popunjeni sucima koje je imenovao PiS.

Neovisno o proturječnim odlukama viskih sudskih tijela, niži sud u Varšavi dovršio je proces i u prosincu ove godine Kaminskog i Wasika osudio na dvogodišnji zatvor. Dvojac koji je nakon poraza PiS-a na izborima 2023. ostao bez visokih dužnosti u Vladi, ali je osvojio mjesta u donjem domu poljskog parlamenta, Sejmu, odlučio je ignorirati odluku suda.

“Mi to ne priznajemo, to za nas nije presuda; to je potpuno bezakonje,” rekao je Kaminski, dok je Wasik dodao: “Ne osjećamo se krivima, ne osjećamo se osuđenima. Predsjednik nas je propisno pomilovao.” Povrijeđeni osjećaji dvojice PiS-ovaca nisu pokolebali sud, koji ih je prije nekoliko dana pozvao da se jave na izdržavanje kazne.

Uhićenje u predsjedničkoj rezidenciji

Daljnji tijek događaja opisao je portal nevladine organizacije Notes from Poland. Kad su policajci jučer ujutro potražili Kaminskog i Wasika u njihovim domovima, ustanovili su da ih ondje nema. Zatim je, malo poslije podneva, Duda podijelio fotografije na kojima se nalazi s Kaminskim i Wasikom u predsjedničkoj palači, kamo ih je osobno pozvao.

Dvojac je u palači proveo dobar dio dana, a u jednom su trenutku čak su izašli održati tiskovnu konferenciju u dvorištu prije nego što su se vratili u predsjednikovu rezidenciju. Policajci su za to vrijeme navodno čekali ispred dvorišta kako bi smjesta priveli Kaminskog i Wasika ako ovi slučajno napuste palaču.

Sinoć oko 19:30 sati u medijima su se počele pojavljivati vijesti da je policija ušla u palaču. To se dogodilo nedugo nakon što je Duda napustio rezidenciju i otišao na neki sastanak. Ubrzo nakon toga, policija je potvrdila da su Kaminski i Wasik privedeni. “Svi su jednaki pred zakonom”, tvitao je ministar unutarnjih poslova Marcin Kierwinski.

Jesu li uhićeni PiS-ovci izgubili mandate?

Osim što je izazvao pravosudne zavrzlame koje zemlju guraju u ustavnu krizu, ovaj slučaj postao je povod za političke svađe u oštro polariziranom poljskom društvu. Prije jučerašnjeg uhićenja, najžešći sukobi vodili su se oko toga jesu li Kaminski i Wasik i dalje parlamentarci. Prema Szymonu Holowniji, novom predsjedniku Sejma, presuda iz prosinca znači da su obojica izgubila zastupničke mandate.

No, Kaminski i Wasik odlučili su ne obazirati se na mišljenje Holownije, osnivača Poljske 2050, jedne od stranaka iz koalicije koja je porazila PiS na nedavno održanim izborima. Obojica su objavila kako planiraju doći na iduću sjednicu donjeg doma parlamenta. Karizmatičnog Holowniju nije uspio slomiti ni predsjednik Duda na sastanku održanom u ponedjeljak, na kojem ga je uzalud nastojao uvjeriti da je pomilovanje valjano i da sud nema pravo donijeti drugu presudu, prenijela je Hina.

I Poljaci uživaju u tvrdoj kohabitaciji

Angažman Andrzej Dude oko dvojice uhićenih PiS-ovaca pokazuje koliko će, hrvatskim političkim rječnikom govoreći, tvrda biti kohabitacija između njega i nove vlade na čelu s premijerom Donaldom Tuskom, bivšim predsjednikom Europskog vijeća. Odmah nakon pobjede na izborima Tusk je jasno dao do znanja kako će mu jedan od najvažnijih zadataka biti demontaža tekovina osmogodišnje vladavine nacionalističke, konzervativne Stranke prava i pravde.

Vladavina PiS-a bila je obilježena sukobima s Bruxellesom i optužbama za podrivanje demokratskih standarda, osobito u pravosuđu i odnosu države prema medijima. Ako novi premijer uspije na okupu zadržati svoju ne osobito čvrstu koaliciju, jasno je da u Poljskoj slijedi čišćenje ljudi bliskih prethodnoj administraciji iz ključnih institucija, sudova, državnih korporacija. Obračun je već započeo odlukom premijera Tuska da stavi javnu televiziju, radio i novinsku agenciju u likvidaciju.

Odgovor PiS-a

Tuskova ofenziva i jučerašnja uhićenja izazvala su brz protuudar PiS-a. Na poziv te stranke ispred predsjedničke palače, a potom i ispred policijske stanice u kojoj su Kaminski i Wasik pritvoreni, okupile su se stotine prosvjednika. Mnoštvo je izvikivalo “Oslobodite političke zatvorenike” i “Sramota!”. Paralelno s prosvjedima, počeo je i PiS-ov medijski protuudar.

Taktiku za koju se odlučila donedavno vladajuća stranka ilustrira nedavni tvit glasnogovornik PiS-a Rafala Bocheneka, koji je policijski potez proglasio “ilegalnom otmicom i kršenjem svih demokratskih pravila.” “Mariusz Kaminski i Maciej Wasik prvi su politički zatvorenici Tuskova režima”, dodala je bivša premijerka Beata Szydło.

Kaminski štrajka glađu

“Prvi put nakon Jaruzelskog imamo političke zatvorenike u Poljskoj”, napisao je još jedan bivši premijer PiS-a, Mateusz Morawiecki, referirajući se na Wojciecha Jaruzelskog, komunističkog vođu koji je odgovoran za zabranu i pokušaj slamanja djelovanja sindikata Solidarnost. Očito, PiS će pokušati predstaviti Tuska i njegove ministre kao duhovne nasljednike omraženih komunista te oko sebe ponovno okupiti desni i konzervativni dio poljske javnosti, što je još jedna politička pojava dobro poznata hrvatskim građanima.

Uloge u političkoj bitki danas je još malo podigao Kaminski, priopćivši da je započeo je štrajk glađu. “Objavljujem da svoju presudu smatram činom političke osvete”, stoji u priopćenju koje je na konferenciji za medije ispred ureda premijera pročitao njegov bivši zamjenik Blazej Pobozy. „Kao politički zatvorenik započeo sam štrajk glađu od prvog dana zatvora”.

Takav razvoj događaja vjerojatno nije iznenadio Tuska. Kada je počela gužva oko nacionalne televizije, jasno je dao do znanja kako je spreman za sve trikove desnice. “Je li itko stvarno mislio da nas čeka lagan, lagan i ugodan posao? Ne, bit će teško, teško i neugodno neko vrijeme. Za to ste me angažirali. Ne žalim se”, poručio je građanima novi poljski premijer.