Hasanbegović tvrdi da se zbog teksta Ante Tomića morao liječiti. Sud mu opet dosudio odštetu

Općinski građanski sud u Zagrebu nepravomoćno je kaznio poznatog pisca i kolumnista

Zlatko Hasanbegović
FOTO: Vjekoslav Skledar

Općinski građanski sud u Zagrebu opet je zaključio da je poznati kolumnist i književnik Ante Tomić izvrijeđao političara Zlatka Hasanbegovića kada je za njega napisao da je “retard”, “nemoguće biće, politički minotaur, ideološki jednorog”, “ustaški klaun”, “slaboumni zagrebački musliman” i “bijednik”.

Tim ga je riječima opisao u siječnju 2016., kada je Hasanbegović imenovan za ministra kulture, a sada bi mu, ako ova nova presuda postane pravomoćna, zbog toga trebao platiti 15 tisuća kuna odnosno 1990 eura. U pitanju je odšteta, prema ocjeni suda, primjerena za vrijeđanje kojoj je Hasanbegović bio izložen. On je, doduše, tražio duplo veći iznos, no sud smatra da mu je i ovo dovoljno.

Sporni Tomićev komentar objavljen je u beogradskom tjedniku Nin. Tomić je smatrao kako postoji javni interes za pisanje o Hasanbegovićevim stavovima i ranijim postupcima u trenutku kada je predložen, a zatim i izabran za ministra u hrvatskoj Vladi. Telegram ovaj spor prati već godinama.

Hasanbegovića su kritizirali mnogi

“Brojni Hasanbegovićevi postupci su u dijelu javnosti nailazili na negodovanje, među ostalima ukidanje Povjerenstva za neprofitne medije, kao i najava obustave financiranja neprofitnih medija. Razlog ove kritike bila je činjenica da se Hasanbegović prihvatio funkcije ministra kulture iako je bio znanstvenik, povjesničar, a ne djelatnik kulture. Zbog toga su ga i brojni djelatnici iz raznih oblasti kulture smatrali nekompetentnim za postao koji mu je povjeren”, naveo je Tomić u odgovoru na Hasanbegovićevu tužbu.

Podsjetio je da je Hasanbegović u svojim javnim nastupima znao svoje političke i svjetonazorske oponente nazivati: “slavosrpskim opsjenarima, licemjerima, moralnim nakazama, salonskim apologetama, konjukturnim povjesničarima i subverzivnim aktivistima na jaslama državnog proračuna i multinacionalnih korporacija prema kojima osjeća prezir”.

“Zato sam u svom komentaru iskoristio pravo na slobodu izražavanja mišljenja i iznio svoje vrijednosne sudove u Hasanbegoviću”, istaknuo je Tomić, dok je njegova odvjetnica Vesna Alaburić podsjetila kako prema praksi Europskog suda za ljudska prava kritika upućena na račun političara može biti puno oštrija i šira od one koja se upućuje običnim građanima.

Što je u Ninu pisao Ante Tomić?

Tomić je za Hasanbegovića, među ostalim, napisao: “Zlatko Hasanbegović takvo je jedno nemoguće biće, politički minotaur, ideološki jednorog. Dira me u srce slaboumnost ovoga zagrebačkog muslimana. Nakon Tuđmanovog dijeljenja Bosne, klanja u Ahmićima i hrvatskih konclogora za Bošnjake, čisto se sažalim nad ustaškim klaunom koji se trudi svidjeti onima koji ga preziru i iza leđa, potiho zovu balijom….”.

Nastavio je: “Njegovi su stavovi, dakako, skandalozni. Sasvim je neprikladan za ministra. Ali, opet, ostao sam ravnodušan na bijednika. Dijelom i zato jer znam kako je često ponižavajuće i ružno biti manjina, bilo kakva manjina, u Hrvatskoj. Mnogo je puta taj morao progutati dostojanstvo i usnuti u suzama da bi bio ministar u HDZ-ovoj vladi… “.

Na prvom je suđenju Hasanbegoviću dosuđeno svih 30 tisuća kuna odštete. Zatim je Županijski sud u Varaždinu taj iznos prepolovio na 15 tisuća kuna, da bi Ustavni sud, nakon Tomićeve tužbe obje presude ukinuo. Zatražio je od nižih sudova da preciznije odvagnu odnos Tomićevog prava na zaštitu slobode istražavanja i Hasanbegovićevog prava na zaštitu dostojanstva i privatnosti, te da utvrde je li Tomić morao biti kažnjen.

Hasanbegović se liječio zbog Tomića

U ponovljenom postupku, Općinski građanski sud u Zagrebu utvrdio je da su Tomićevi komentari doista bili uvredljivi i ponižavajući, kao i da su doprinijeli da se Hasanbegović osjeća povrijeđeno i poniženo. Izazvali su, kaže sud, kod bivšeg ministra i zdravstvene tegobe.

Naime, Hasanbegović je tijekom suđenja izjavio da je zbog Tomićevog teksta bio uznemiren za što je priložio i medicinsku dokumentaciju.

“Trpio sam nesanicu i anksioznost, pa sam potražio i liječničku pomoć. Komentar su prenijeli i drugi mediji u Hrvatskoj. Sve je to utjecalo i na moje obnašanje ministarske dužnosti, a posljedice je trpila i moja obitelj. Supruzi i djeci na ulici su nepoznati ljudi svašta dobacivali, među ostalim i riječ ‘retard’. Ja više nisam išao na mjesta gdje su zalazili oni koji poštuju lik i djelo Ante Tomića, kako se ne bih dodatno izlagao”, izjavio je Hasanbegović, a koliko je bio uznemiren zbog Tomićevog komentara na sudu je potvrdila i njegova supruga.

Sud je novom nepravomoćnom presudom utvrdio da je Tomićev komentar doista bio uvredljiv za Hasanbegovića.

Evo što je točno zaključio sud

“Ante Tomić je slobodu izražavanja pretvorio u pravo na vrijeđanje političkog i svjetonazorskog neistomišljenika. Nije pritom ključno je li uz očito namjeru da povrijedi Hasanbegovića, imao namjeru diskriminirati ga po vjerskoj pripadnosti.

Bitan je stvarni učinak trostrukog apostrofiranja muslimanske vjeroispovijesti, odnosno, ovdje je relevantno ono što je stvarno izrečeno i što, zbog izraženo uvredljivog i ponižavajućeg karaktera korištenih izraza, objektivno predstavlja povredu dostojanstva pripadnika islamske vjeroispovijesti, a ne kako to Ante Tomić pokušava prikazati, dopušteni pokušaj “prenošenja informacija ili ideja” sukladno Članku 10. Konvencije o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda”, poručio je sud ističući kako je Tomić pisao protiv Hasanbegovića kao osobe, a nije kritizirao njegovo političko djelovanje i ciljeve za koje se zalaže.

O tome nije htio pisati u hrvatskim medijima

“Članak nije napisan na satiričko zabavan način, koristeći duhovitost, ironiju ili sarkazam na razotkrivanju i ismijavanju politike ili djelovanja Zlatka Hasanbegovića, već je Tomić zlouporabio mogućnost otvorenog pristupa medijima kako bi ponizio i obeščastio njegovo dostojanstvo.

Iako Ante Tomić kao novinar, kolumnist, redovito objavljuje svoje tekstove u hrvatskim tiskanim medijima, očigledno svjestan neprihvatljivosti načina svog izražavanja, izabrao je beogradski časopis za takav protupravni obračun s Hasanbegovićem, što proizlazi i iz samog teksta u kojem je naveo: ‘iako obično ne propuštam priliku za dobar pičvajz.. “, “… o novom ministru kulture se ne izjašnjavam. Učinit ću to samo ovdje, u beogradskim novinama, podalje o Hrvatske”, stoji u obrazloženju.