HDZ ima novi spin, pokušavaju sve uvjeriti da je njihov župan spasio plaže od privatizacije. Postoji samo jedan problemčić

Prijedlog kojim su "spašene plaže" nikad nije ni došao do radne skupine koja izrađuje zakon

Vladajuća stranka se dosjetila da Blaženka Bobana zbog plaža krene predstavljati kao borca, pače spasitelja u surovoj bitci za javni interes. Kao čovjeka koji je u posljednji trenutak spriječio da se na neke od hrvatskih plaža stave ograde, zaštitari i blagajnica na ulazu

Čovjeku u životu očito ide s plažama. Ima tome već više od pet godina kad je zbog jedne – doduše najpoznatije, Zlatnog rata na Bolu – preko noći postao HDZ-ov kandidat za župana. U Splitsko-dalmatinskoj županiji to je značilo praktički zagarantiranu pobjedu na skorim lokalnim izborima, koju je ponovio i lani.

Sad se HDZ dosjetio da Blaženka Bobana zbog plaže – doduše ne jedne, nego mnogo njih – krene predstavljati kao borca, pače spasitelja u surovoj bitci za javni interes. Kao čovjeka koji je u posljednji trenutak spriječio da se na neke od hrvatskih plaža stave ograde, zaštitari i blagajnica na ulazu.

Pad Zlatka Žervnje

Radi se, međutim, o samo još jednom uvredljivo loše sklepanom spinu, pukoj političkoj opsjeni za lakovjerniji dio puka. Prije pet godina je, doduše, upalilo, ali priča prije pet godina je bila daleko, daleko dublja od ove danas.

Tad je, naime, malo pred lokalne izbore, odlukom Županijske skupštine koncesiju na najpoznatiju plažu na Jadranu izgubilo komunalno poduzeće Općine Bol, a dobila ju je dotad nepoznata tvrtka iz Zagreba, bez zaposlenih, ali s navodnim vezama s tadašnjim desnim krilom HDZ-a.

Digla se opća graja, pa je stranka odlučila da tadašnji župan Zlatko Ževrnja odluči odustati od kandidature za novi mandat, a u sedlo je, uz pomoć pijeska sa Zlatnog rata, uskočio Blaženko Boban. E sad je odjednom uskočio u cipele spasitelja svih hrvatskih plaža od pohlepe zlih privatnika.

Boban vraća dug plažama

Ne bez ponosa, iz kabineta župana su Slobodnoj Dalmaciji ovog tjedna poslali priopćenje o tome kako su Bobanovi “konstruktivni prijedlozi i komentari” usvojeni u Nacrtu Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama. Usvojen je kažu, “pozitivan model upravljanja” pomorskim dobrom kakav provodi Splitsko-dalmatinska županija, a kojim se, kroz odluke i ugovore o davanju koncesija postiže da se pomorsko dobro “ne smije ograditi, niti naplaćivati pristup”. Plaže su, dakle, spašene.

Baš, međutim, tu, na točci na kojoj Blaženko Boban stoji nad ruševinama ograda potencijalnih privatnih plaža, počinju problemi. Naime, kad je u kolovozu u javnost došla radna verzija nacrta tog zakona, izazvala je nemali politički potres. Niz udruga i opozicija su se bunili protiv mogućnosti da se plaže, kako danas kažu i iz HDZ-ove županije, ograde i da se naplaćuje pristup.

“Čista manipulacija”

Iz vrha vlasti su bili pomalo uvrijeđeni takvim tumačenjem. “Novi zakon neće privatizirati plaže. Nitko normalan to ne bi napravio”, kazivao je tad resorni ministar Oleg Butković. Državni tajnik u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture Josip Bilaver je, pak, tih dana govorio je kako je priča o ograđivanju i privatizaciji plaža “čista manipulacija” i “pokušaj da se ušičari malo medijske pažnje”.

Problem je što se nije radilo o nikakvoj manipulaciji. U radnoj verziji Nacrta Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama doista je ostavljena mogućnost da se za neke plaže na nenaseljenim mjestima – a tamo se uglavnom i nalaze najbolje plaže – ograniči ili posve isključi opća upotreba. Ukratko, da se ograde i da se na njih, po potrebi, naplaćuje ulaz.

Bobanov prijedlog? Nikad čuli

Svu tada burnu javnu raspravu, osim uvjeravanjem da se zakon krivo tumači, vlast je smirivala i činjenicom da ni sam nacrt zakona još nije gotov, pa nema potrebe ni nuditi svoje prijedloge, pogotovo ne javno. A kad bude gotov, onda će ići u javno savjetovanje, pa na Vladu, pa na Sabor…

Nacrt ovog zakona još nije gotov, no unatoč tome HDZ-ov župan se hvali kako je njegov prijedlog – kakve još nije vrijeme slati – prihvaćen. Članica Radne skupine za izradu prijedloga novog Zakona o pomorskom dobru, Vladimira Mascarell, kaže pritom kako njima nikakav prijedlog Blaženka Bobana nije ni stigao.

Štoviše, posljednji sastanak Radne skupine održan je 14. rujna, a datum novog sastanka se još ni ne zna. Kao što se ne zna ni točan sastav tog tijela – Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture i dalje ga skriva – na pitanje Telegrama nisu odgovorili ni nakon, evo, punih mjesec i po dana (nije da brojimo, ali radi se točno o 51 danu šutnje).

Game over

Ukratko, ovako stvar izgleda iz perspektive vladajuće stranke. U zakonu čiji nacrt još nije ni gotov, pa se na njega ne mogu slati prijedlozi izmjena, ne postoji mogućnost privatizacije plaža. Spasonosnom intervencijom župana Bobana, međutim, usvojen je njegov prijedlog izmjena koji, doduše, nije nikad ni stigao na Radnu skupinu čiji sastav se krije od javnosti i koja odlučuje o tome kako će nacrt zakona izgledati.

E, tom i takvom županovom intervencijom se otklanja mogućnost privatizacije plaža. Koja, sjetit ćete se, ionako ne postoji. HDZ wins. Game over.