HDZ-ov bivši šef carine, osuđen u aferi Rimac, i dalje normalno radi. Nitko ne želi reći je li kaznu odslužio

Pravomoćno je osuđen na sedam mjeseci rada za opće dobro, a nije uzimao neplaćeni dopust

FOTO: PIXSELL

Bivši ravnatelj Carine, potom pomoćnik pročelnika u Područnom carinskom uredu Osijek, Hrvoje Čović (55), 10. lipnja prošle godine osuđen je na zatvorsku kaznu od sedam mjeseci, koja mu je, zahvaljujući priznanju krivnje i nagodbi s USKOK-om, preinačena u rad za opće dobro.

Carinskoj upravi poslali smo upit je li Čović odslužio kaznu, te ako jest u kojem vremenskom razdoblju, gdje i na kojim poslovima. Zanimao nas je i njegov status, a pitali smo i je li od datuma izricanja presude do danas Čović koristio neplaćene dane, ili je moguće, rad za opće dobro, obavljao istovremeno s redovnim radom u osječkom Područnom carinskom uredu.

I dalje radi na istom mjestu

Iz Carinske uprave odgovoreno je kako oni nemaju te informacije, niti su, vele, nadležni za nadzor izvršavanja izrečenih sankcija u kaznenim predmetima, već da je za to nadležan sud koji je izrekao kaznu.

”Službenik Hrvoje Čović u proteklom razdoblju nije koristio institute neplaćenog dopusta i slično. Službenik je samo koristio svoj redovni godišnji odmor”, stoji u kratkom odgovoru Carinske uprave Ministarstva financija na Telegramov upit.

Na dio upita je li pravomoćna presuda na bilo koji način utjecala na njegov radni status nismo dobili odgovor, ali smo saznali da on i dalje radi u Carinskoj upravi i to na istom rukovodećem mjestu, pomoćnika pročelnika u osječkom Područnom carinskom uredu.

Šef nije htio komentirati slučaj

Njegov šef u Područnom carinskom uredu Berislav Leko, koji bi sigurno morao znati je li Čović odslužio kaznu rada za opće dobro, također nije bio voljan odgovoriti: iz njegova ureda stiglo je objašnjenje kako smo na to pitanje dobili odgovor iz Carinske uprave, a za svaki slučaj su ga ponovili.

S obzirom na to da je Leko čelna osoba Područnog carinskog ureda Osijek i da je Čovićeva pozicija u Carini nakon pravomoćne sudske presude pitanje od javnog interesa, zatražili smo Lekino očitovanje, no ono nije stiglo. Uspjeli smo s njim tek kratko telefonski razgovarati. Rekao je kako je odgovor na naš upit sadržan u izjavi Carinske uprave Ministarstva financija, te da on tome nema što dodati.

Bezuspješno smo objašnjavali da javnost ima pravo znati kakva je Čovićeva pozicija i da izbjegavanje odgovora je li odslužio kaznu, može biti shvaćeno kao pokušaj zataškavanja. Leko je odgovorio kako bi najbolje bilo da se obratimo Čoviću, što smo ionako namjeravali. Dodao je da će osobno pitati Čovića je li voljan o tome dati izjavu, te da nazovemo kasnije.

Priznanje krivnje u aferi Rimac

Naš poziv Čoviću bio je bezuspješan. ”Gospodin Čović obaviješten je o vašem upitu, ali je rekao da nema ništa dodati onome što je Telegramu priopćeno iz Carinske uprave”, rekla je tajnica pročelnika Leke. Telegram se obratio i Upravi za zatvorski sustav i probaciju koji obavlja poslove u vezi s izvršavanjem kazne zatvora izrečene u kaznenom, prekršajnom i drugom sudskom postupku, no unatoč upitu i požurnici, odgovor nismo dobili.

Kao što je poznato, Čović je bio među osobama kojima je bivša državna tajnica u Ministarstvu uprave Josipa Rimac (danas Josipa Čulina) sređivala polaganje državnog ispita. Čović je tražio da Rimac riješi ispit njegovom mlađem bratu Mati Čoviću.

Priznavši krivnju uspio se nagoditi s USKOK-om kao što je to za rukom pošlo i bivšem glavnom tajniku u Ministarstvu zdravstva Veliboru Drakuliću, bivšem ravnatelju Policijske akademije Dubravku Novaku i predstojnici Ureda državne uprave u Šibensko-kninskoj županiji, Editi Grubišić. U toj nagodbi Čović je jedini dobio kaznu rada za opće dobro, dok su ostali osuđeni na uvjetne kazne s rokom kušnje od dvije do tri godine. No je li dosuđenu kaznu Čović i odslužio, nije bilo moguće doznati.