HDZ-ov gradonačelnik dao otkaz političkom protivniku, uzeo skupe odvjetnike da ga brane, išao do Ustavnog suda i spektakularno izgubio

Gradonačelnik Benkovca, Tomislav Bulić, neobično je uporno ušao u spor. Pritom, iako Grad Benkovac ima svoje pravnike, angažirao je ured iz Osijeka

Posljednjih tjedana Telegram je objavio nekoliko tekstova o polemičnim potezima gradonačelnika Benkovca, Tomislava Bulića. Otkrili smo njegove ozbiljne probleme s popunjavanjem imovinske kartice, te odluku da konzultantske usluge za europske projekti dodijeli tvrtki službenice koja je donedavno te iste poslove radila u gradskoj upravi.

Sada doznajemo da je Grad Benkovac nedavno doživio debakl na Ustavnom sudu kojem su podnijeli tužbu. Uopće se nije radilo o slučaju o kojem bi trebao odlučivati Ustavni sud, pa im je tužba odbačena. Zanimljivo je da su tužbu u ime Grada Benkovca napisali odvjetnici iz Odvjetničkog ureda Guljaš i Lamza iz Osijeka koje je angažirao upravo gradonačelnik Bulić.

Doznajemo da je u ime grada sklopio s njima ugovor iako ima pravnike zaposlene u benkovačkoj gradskoj upravi. Do sada je na angažman ovih odvjetnika Benkovac potrošio oko 70 tisuća kuna.

Zašto je Benkovac podnio ustavnu tužbu?

Inače, ustavnom tužbom Grad Benkovac je od Ustavnog suda tražio da ukine odluku Upravnog suda u Splitu. Tamo su vodili spor s jednim bivšim zaposlenikom. Riječ je sadašnjem oporbenom vijećniku Domovinskog pokreta Frani Tokiću. Tokića je Grad Benkovac stavio na raspolaganje, a Upravni sud u Splitu naložio je da se o njegovoj žalbi na taj Bulićev potez odluči u roku od 30 dana. Grad je, naime, tvrdio, da više nema slobodnog radnog mjesta za Tokića. U međuvremenu se Tokić žalio i na šutnju administracije o čemu je također odlučivao Upravni sud u Splitu.

Budući da se u jednom te istom slučaju dva puta odlučivalo, Bulić je zaključio da to nije u skladu s Ustavom. Zato je angažirao osječke odvjetnike da mu napišu ustavnu tužbu.

Ima li Grad svoja ustavna prava?

U ustavnoj tužbi osječki odvjetnici tvrdili su da je Gradu Benkovcu povrijeđeno pravo na pravično suđenje upravo zato što je, prema njihovom shvaćanju, u Tokićevom slučaju dva puta odlučivano o istoj stvari.

Pravo na pravično suđenje je jedno od ustavnih prava, no još 2013. Ustavni sud zauzeo je stav da lokalna samouprava tužbe zbog toga ne može podnositi. Naime, Ustavnom sudu jedinice lokalne samouprave – odnosno gradovi i općine – mogu podnositi samo tzv. komunalne ustavne tužbe. To su tužbe u kojima se problematizira njihovo pravo na lokalnu samoupravu. Pravo na pravično suđenje ne spada u ta prava.

Grad Benkovac: ‘Mi smo žrtve’

Ipak, Grad Benkovac je u ovom konkretnom slučaju tvrdio da se u sporu s bivšim zaposlenikom može smatrati žrtvom. Ustavni sud, poručio im je da to nema veze s lokalnom samoupravom i da njihovo pravo na pravično suđenje Ustavni sud već godinama ne štiti.

“U ustavnoj tužbi Grad Benkovac ističe povredu ustavnog prava na pravično suđenje, ali ne i povredu prava na lokalnu samoupravu, zajamčenog člankom 129.a Ustava. Niti iz same ustavne tužbe proizlazi prigovor takve naravi.

Primjenjujući stajalište koje je Ustavni sud zauzeo u predmetu iz 2013. zaključujemo da Grad Benkovac u okolnostima konkretnog slučaja ne može biti nositelj ustavnih prava pa stoga nema aktivnu legitimaciju za podnošenje ustavne tužbe”, navodi se u odluci Ustavnog suda koju je potpisao njegov predsjednik Miroslav Šeparović.

Zašto Benkovac plaća odvjetnike?

Nakon tog debakla na Ustavnom sudu pitali smo gradonačelnika Bulića koliko ih je podnošenje ove ustavne tužbe stajalo. Naime, riječ je o tužbi koju odvjetnički uredi obično naplaćuju 5.000 kuna , a taj iznos predviđen je i Odvjetničkom tarifom. No, Bulić tvrdi da ju nije platio ništa.

Objašnjava da je još 17. studenog 2020. s Odvjetničkim uredom Guljaš i Lamza sklopio ugovor prema kojem su mu osječki odvjetnici dužni na zahtjev pružati pravnu pomoć.

“To posebice uključuje savjete, pisane i usmene, pravna mišljenja, izrađivanje i pripremu prijedloga pismena, podnesaka, dopisa, ugovora, akata i dr. Ugovoreni iznos naknade za odvjetničke usluge iznosi 5.281,76 kuna uvećano za PDV mjesečno, što korespondira bruto plaći jednog višeg referenta Grada Benkovca”, objašnjava gradonačelnik Bulić i napominje kako su tim ugovorom Gradu Benkovcu na raspolaganje u svako vrijeme stavljena dva odvjetnika i dva pravnika s položenim pravosudnim ispitom.

Osječki odvjetnici imaju iskustvo

Budući da je ugovor potpisan u studenom prošle godine do sada je Grad Benkovac odvjetničke usluge platio 63.381,12 kuna uvećano za PDV, odgovorili su na upit Telegrama iz Grada Benkovca. Pitali smo i zašto je odabran baš ovaj odvjetnički ured s obzirom na udaljenost koja bi mogla stvarati dodatne troškove u zastupanju. Iz Grada Benkovca uvjeravaju nad da su osječki odvjetnici odabrani s ‘obzirom na njihovo dosadašnje iskustvo, posebice obzirom na iskustvo u radu s državnom upravom’.

Na pitanje zašto im uopće trebaju dodatni pravnici gradonačelnik Bulić objašnjava da ih nema dovoljno u svojoj gradskoj upravi. “Grad Benkovac ima sistematizirano 35 radnih mjesta od čega su popunjena 22 radna mjesta.

Sistematizirana su tri radna mjesta pravnika koja su, nakon proteka porodiljskog dopusta dviju službenica i proteka vježbeničkog staža, popunjena. To su pročelnica Ureda gradonačelnika, viši stručni suradnik za gradsku imovinu i viši savjetnik za gradsku imovinu. Viši stručni suradnik za javnu nabavu je pravnik sa certifikatom za obavljanje poslova javne nabave. U studenom 2020., kada je Grad Benkovac sklopio ugovor s odvjetničkim uredom iz Osijeka, u gradskoj upravi radili su jedan službenik pravne struke i jedan vježbenik, odnosno u isto vrijeme su nedostajala dva pravnika i pravnik sa certifikatom za provođenje postupaka javne nabave”, poručuje gradonačelnik Bulić, koji, međutim, u međuvrememu nakon što su popunjena ova radna mjesta, nije otkazao ugovor s osječkim odvjetnicima.

Pravnici u Benkovcu su prezaposleni

Evo kako to objašnjava Bulić: “Osim redovnih poslova većina službenika raspoređena je i na izvršenje poslova oko EU projekata u koje spada Intervencijski plan Grada Benkovca. Dio poslova odnosi se i na rješavanje imovinskopravnih poslova za nekretnine koje su u vlasništvu RH. Obzirom na nedostatak stručnog kadra i složenost i opseg poslova, te potrebnim iskustvom u specijaliziranim granama prava, a to su državna uprava i regionalna i lokalna samouprava, sklopljen je ugovor s odvjetničkim uredom u Osijeku”.

Telegram je dobio uvid i u dokument iz Grada Benkovca prema kojem je Tomislav Bulić osječke odvjetnike plaćao i prije nego što je s njima sklopio ugovor o suradnji. Tako su mu u rujnu i listopadu 2020. fakturirali pravno mišljenje i savjetovanje, odvjetničke usluge i odvjetničko savjetovanje za što je iz gradske blagajne plaćeno nešto manje od 11 tisuća kuna.