HDZ-ov načelnik dao milijune Peteku iz afere Janaf da bi općina uštedjela na rasvjeti. Sada su im troškovi još veći

Prvi objavljujemo novu, bizarnu aferu Mate Čička, saborskog zastupnika i načelnika Rugvice

Mala općina Rugvica u okolici Zagreba, koju vodi HDZ-ov saborski zastupnik Mato Čičak, uspjela je nemoguće. Nakon što je dala 9.597.280 kuna za rekonstrukciju i zamjenu rasvjetnih tijela kako bi smanjila troškove, u općini se dogodilo upravo suprotno. Ne samo da nije ostvarila ugovorom zajamčene uštede energije, već godišnje za troškove javne rasvjete plaća još nekoliko stotina tisuća kuna više.

Uz to, posao su dali tvrtkama Elos d.o.o. iz Solina te Elektrocentru Petek iz Ivanić Grada čiji je vlasnik poduzetnik Krešo Petek, prvoosumnjičeni u aferi Janaf. Ovdje dolazimo do još jednog bizarnog detalja: Peteka se sumnjiči i da je podmićivao bivšeg velikogoričkog gradonačelnika Dražena Barišića, kojega je načelnik Rugvice Mato Čičak zamijenio u Saboru nakon što je izbila afera.

Zanimljiv posao s ciljem uštede koje na kraju nema, otkrio je Državni ured za reviziju u nedavno objavljenom izvješću o obavljenoj financijskoj reviziji općine Rugvica. U njemu stoji i kako je Ured zaključio da Ugovorom o provedbi projekta energetske učinkovitosti u sustavu javne rasvjete, potpisanom sa zajednicom ponuditelja u ožujku 2019., nije ostvarena zajamčena manja potrošnja električne energije te stoga nema ni uštede u općinskom proračunu.

Odabran najskuplji izvođač

Općina Rugvica je u rujnu 2018. provela otvoreni postupak javne nabave, “u svrhu poboljšanja energetskih svojstava sustava javne rasvjete”, procijenjene vrijednosti od 8.000.000 kuna bez PDV-a.

Pristigle su tri ponude od kojih su dvije, ekonomski povoljnije, odbijene jer nisu bile u skladu s odredbama dokumentacije o nabavi, odnosno nisu udovoljile zahtjevima iz tehničkih specifikacija. S preostalom zajednicom ponuditelja u kojoj su bili Elos d.o.o. i Elektrocentar Petek, čija ponuda je ujedno bila i najskuplja, u ožujku 2019. zaključen je Ugovor o energetskom učinku.

Prema ugovoru potpisanom na razdoblje od 10 godina i osam mjeseci, tvrtke su općini trebale smanjiti godišnju potrošnju u sustavu javne rasvjete, s 1.437.639 kWh na 301.796 kWh, odnosno u navedenom razdoblju donijeti sveukupnu uštedu u proračunu u iznosu od 9.597.780 kuna s PDV-om. Za dobivene uštede općina se obvezala tvrtkama mjesečno plaćati 85.690 kuna bez PDV-a naknade za energetsku uslugu.

Uštede minimalne, rashodi veći

No, kako otkriva izvješće Državnog ureda za reviziju, uštede u potrošnji struje nisu ostvarene u ugovorenim iznosima. Tako je na godišnjoj razini potrošnja od lipnja 2019., nakon što su odabrani ponuditelji instalirali 1906 štednih svjetiljki, bila veća od zajamčene za čak 20 posto, a u 2020. za 13 posto. Uz to, Ured je otkrio da je primjerice u razdoblju od sedam mjeseci nakon zamjene svjetiljki, potrošnja električne energije već bila 73 posto od ukupne godišnje potrošnje koju su im jamčili ugovorom.

S obzirom na to da se općina obvezala tvrtkama plaćati i naknadu od 1.030.000 kuna godišnje, sada ispada da za sustav javne rasvjete izdvajaju još i više. Općina Rugvica tako je 2018. za tu stavku izdvojila 996.916 kuna, zatim je 2019. račun iznosio 1.225.811 kuna, a u prvih šest mjeseci 2020. za rasvjetu je isplaćeno 726.017 kuna.

Državni ured za reviziju stoga je dao mišljenje da nisu postignute godišnje uštede u potrošnji električne energije za javnu rasvjetu predviđene Akcijskim planom odnosno ugovorene Ugovorom o energetskom učinku, a da su ukupni rashodi koji se odnose na sustav javne rasvjete veći. Unatoč tome, načelnik Čičak nije jednostrano raskinuo ugovor s Elosom i Elektrocentrom Petek, iako takva opcija postoji u slučaju nepoštivanja odredbi.

Općina se pravda većim brojem svjetiljki

U odgovoru Uredu, Općina navodi kako je cijena električne energije za javnu rasvjetu, nakon provedenog postupka javne nabave i zaključenog okvirnog sporazuma iz 2019.god , veća za 50 posto od cijene koju je plaćala prijašnjem isporučitelju električne energije. No, dodaju kako se, osim u rekonstrukciju postojećeg sustava javne rasvjete, ulagalo i u izgradnju novih rasvjetnih tijela. Tako ih je, kako navode, tijekom 2020. bilo 2084, a u Akcijskom planu ih je bilo 1781. Zbog toga je, tvrde, i ušteda u potrošnji električne energije bila manja od one predviđene Ugovorom.

Inače, ovaj natječaj lani je već bio u fokusu javnosti kada je portal Index.hr otkrio da je zajednica ponuditelja u kojoj je i Petekova tvrtka, na natječaju za provedbu projekta energetske učinkovitosti u općini Rugvica pobijedila 21. siječnja 2018. godine. Problem je u tome što je natječaj raspisan tek 13. rujna te godine.

Čičak je za Jutarnji potom kazao kako je godina na Odluci o odabiru izvođača naprosto pogrešno napisana te da umjesto 2018. tamo treba stajati 2019. godina. Do objave ovog teksta Čičak se nije izjasnio zašto nije raskinuo ugovor s Elosom i Elektrocentrom Petek budući da nisu ispunili uvjete iz ugovora.

Problematični načelnik

O načelniku i saborskom zastupniku Mati Čičku već smo opsežno pisali. Telegram je tako lani otkrio brojne probleme s Čičkovim nekretninama. Prvo smo doznali da je kuća u kojoj živi bila nelegalna, kao i to da pomoćnu građevinu nije prijavio u katastar. Pokušavajući demantirati Telegramova otkrića, Čičak se ozbiljno zapetljao objašnjavajući kako nije dobio kaznu, ali ju je platio 3800 kuna.

Potom smo doznali i za kuću na Hvaru, koja je upisana na Čičkovu majku, ali za koju je on podigao kredit. Uz sve to ekskluzivno smo doznali i kako je Čičak izmjenama prostornog plana općine koju vodi prenamijenio svoju livadu u građevinsko zemljište. Od izmjena prostornog plana profitirao je i njegov tata, čije su tri parcele sada također građevinske.

Otkrili smo i kako je 2019. godine organizirao druženje u bespravno sagrađenoj konobi iza svoje kuće. U toj konobi je ugostio i bivšeg ministra uprave Lovru Kuščevića koji je morao otići iz Vlade nakon Telegramovih otkrića o njegovoj imovini i prenamjenama zemljišta.