HDZ-ova državna tajnica prvo javno odbila prijedloge Mladeži HDZ-a oko zakona o mladima. A onda ih potajno prihvatila

O netransparentnoj zakonodavnoj proceduri, postoji pisani trag

FOTO: Pixsell/ilustracija Telegram

Izmjene Zakona o savjetima mladih, jedinog zakona u Republici Hrvatskoj koji uređuje pitanja mladih u ovoj zemlji, podigle su buru među udrugama za mlade te u Hrvatskom saboru, i to zbog sumnje da se njegovim izmjenama direktno pogoduje Mladeži HDZ-a. Naime, tijekom javnog savjetovanja o izmjenama ovog zakona, nekoliko prijedloga Mladeži HDZ-a argumentirano je i službeno odbijeno, međutim nekoliko mjeseci kasnije odbijeni prijedlozi odjednom su netransparentno prihvaćeni i uvršteni u prijedlog zakona.

Uoči rasprave u parlamentu, saborski zastupnici danas su pred sebe dobili izvješće s javnog savjetovanja koje se – vezano za (ne)prihvaćanje prijedloga Mladeži HDZ-a – razlikuje od inicijalno objavljenog službenog izvješća. O svemu ovome, odnosno o krajnje netransparentnoj zakonodavnoj proceduri, postoji pisani trag. Tijelo zaduženo za ovaj zakon jest Središnji državni ured za demografiju i mlade. Njegova čelnica, HDZ-ova državna tajnica Željka Josić, danas je u Saboru branila ovaj propust i ozbiljno tvrdila da je sve to dio uobičajene procedure.

Netransparentan rad središnjeg ureda

O sumnji na pogodovanje Mladeži HDZ-a jučer su se prvi oglasili iz Mreže mladih Hrvatske, krovnog nacionalnog tijela koje predstavlja mlade. Objasnili su kako je Mladež HDZ-a u siječnju ove godine, tijekom javnog savjetovanja o Zakonu o savjetima mladih, dala četiri prijedloga koja u konačnici službeno nisu prihvaćena u izvješću o javnoj raspravi. Međutim, kako objašnjavaju iz Mreže mladih, nakon što je nacrt odaslan tijelima javne uprave, “spomenuti komentari postaju prihvaćeni”.

Drugim riječima, problematiziraju, na portalu e-savjetovanja sada je dostupno izvješće u kojem stoji kako su prijedlozi Mladeži HDZ-a prihvaćeni, iako postoji inicijalno službeno izvješće objavljeno 28. veljače u kojem je zabilježeno da se prijedlozi Mladeži ne prihvaćaju. To izvješće više nije javno dostupno, a prijedlozi Mladeži HDZ-a postali su dio teksta predloženih zakonskih izmjena. O svemu ovome, tvrde iz Mreže mladih, Središnji ured državne tajnice Josić ni na koji način nije obavijestio radnu skupinu zaduženu za izmjene ovog zakona.

HDZ-ovci bi birali mlade za ‘nadtijelo’

U četiri sporna prijedloga koja prvo nisu pa netransparentno jesu prihvaćena, Mladež HDZ-a predlagala je spornu stvar, tvrde iz Mreže mladih Hrvatske. Htjeli su da se osnuje “savjet mladih Hrvatske” kao tijelo koje bi “usklađivalo rad svih savjeta mladih”. Sada, naime, savjeti mladih postoje na razini jedinica regionalne i lokalne samouprave. Centralno “nadtijelo” ne postoji, već isključivo neformalna suradnja regionalnih savjeta mladih koja, tvrde iz Mreže, dobro funkcionira.

Prema prijedlogu Mladeži HDZ-a, članove “nadtijela” mladih imenovali bi županijski savjeti mladih. “Obzirom da u većini hrvatskih županija HDZ ima većinu, HDZ-ovi vijećnici i vijećnice bi u suštini birali mlade osobe koje će onda sjediti i u nacionalnom tijelu”, spore ovu ideju iz Mreže mladih Hrvatske. Ovaj prijedlog Mladeži državna tajnica Josić i njen Ured odbili su u inicijalnom izvješću o javnom savjetovanju.

Josić bez konkretnog objašnjenja

Argumentirajući odbijanac, napisali su da uopće nije jasna potreba za osnivanjem predloženog “nadtijela” te da, kao “primjer dobre prakse”, postoji neformalna suradnja regionalnih savjeta. U međuvremenu su, očito, promijenili mišljenje. Raspravljajući danas o ovom zakonu u Saboru, oporbene zastupnice Ivana Kekin, Sabina Glasovac, Mirela Ahmetović i Ivana Posavec Krivec suočile su državnu tajnicu Željku Josić s ovim slučajem, optužile ju za krivotvorenje izvješća o javnom savjetovanju i poručile joj da ovim potezom ponižava hrvatski parlament.

Josić je odgovarala kako je sve to dio uobičajene procedure. Poručila je da “svaki zakon može doživjeti svoju izmjenu pa se mogu usvojiti i različiti komentari i nakon e-savjetovanja koje mogu imati i druga državna tijela”. Nije, pritom, objasnila kako su se ona i njen Središnji državni ured prvo službeno opredijelili vrlo argumentirano odbiti prijedloge Mladeži HDZ-a, a zatim ih bez objašnjenja ipak prihvatiti, zatim izmijeniti službeno izvješće o javnoj raspravi i na kraju prijedloge stranačkog podmlatka ubaciti u tekst zakona.