Ovaj HDZ-ovac je idol svih lokalnih šerifa. Kćer uvalio u Nadzorni odbor pa se branio da je to 'običajno pravo'

Kad se Povjerenstvo za sprječavanje sukoba interesa usudilo prigovoriti, Roščić ga je tužio

FOTO: Pixsell

Josko Roščić, HDZ-ov načelnik općine Baška Voda, na tronu sjedi već osam mandata. Od 1993. godine. Službena stranica općine opisuje kako Roščić “svojim radom i zalaganjem, trudom i vizijom radi na razvoju Baške Vode”. K tome, opet citiramo, njegovo vođenje općine pokazuje da uz trud i rad za nešto što voliš – rezultat je neizostavan.

O nekim rezultatima proteklih su godina izvještavali brojni mediji: od supruge koja je dobila općinsku koncesiju za ležaljke i suncobrane; nećaka koji je preuzeo uzde općinske konobe; kćeri koja je bila u Nadzornom odboru općinske tvrtke; HDZ-ovih vijećnika zaposlenih u općinskim tvrtkama. Dosad jedina državna institucija koja mu je radila smetnje jest Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa. Čije odluke Roščić pokušava srušiti na sudu.

Sam se predložio, pa glasao za sebe

U posljednjem takvom slučaju, Roščić je pokušao osporiti kaznu Povjerenstva koje je još 2021. zaključilo kako je prekršio zakon time što je prvo sam sebe predložio, a onda i glasao za sebe prilikom imenovanja u Nadzorni odbor Vodovoda. Tvrtka je to u suvlasništvu općine Baška Voda s nizom drugih općina i Makarskom. Roščić je to svojedobno nazvao teškom glupošću plasiranom pred lokalne izbore, jer je u NO već desetljećima. I to bez naknade.

Upravni sud nije povjerovao da nije glasao za sebe. U zapisniku sjednice, navodi se u presudi, stoji da su svi predstavnici udjeličara u Vodovodu, uključujući Roščića, glasali za Roščića da postane član NO-a. K tome, ne samo da je sam za sebe glasao, nego se i sam predložio. To je, kaže Povjerenstvo, formalno trebalo učiniti Općinsko vijeće. Nije. Pa je i tu prekršena procedura, potvrdio je Upravni sud.

Glasao i za (budućeg) zeta

Roščić se branio pred Povjerenstvom da ta greška, ako ju je već počinio, nije namjerna. I da je već bez naknade bio i po drugim nadzornim odborima. I da protiv njega pišu uvredljive prijave, dok druge kolege iz općina ne prijavljuju za iste stvari. A on se samo trudio da napravi dobro Vodovodu. I nije sudjelovao u nezakonitim radnjama ili bilo kakvoj šteti. Tako stoji u spisu Povjerenstva. Za to je bio kažnjen s 3000 kuna.

U istom predmetu, Povjerenstvo je provjeravalo je li problematično što je Roščić na istoj sjednici glasao i za imenovanje svog zeta Joze Vranješa, tada dogradonačelnika Makarske, u NO. Taj dio postupka Povjerenstvo je samo obustavilo. Vranješ je u tom trenutku bio, naime, tek budući zet, pa Roščić formalno na sjednici nije glasao za zeta. K tome, prigovorio je i što nisu eksplicitno naveli o kojoj se, od tri kćeri, zapravo radi.

“Običajno pravo” na Nadzorni odbor

Jedna od kćeri bila je zasebna tema u još jednom postupku pred Povjerenstvom. Dragica Vranješ, rođena Roščić, u karijeri je bila saborska zastupnica i svojedobno članica Nadzornog odbora tvrtke Gradina Baška Voda. Roščićevu kćer tamo je imenovao općinski načelnik Roščić. Uz nekoliko ostalih članova NO-a. Zbog toga ga je Povjerenstvo kaznilo s 3000 kuna.

Roščić je i tu odluku pokušao srušiti, na dvije instance. Tvrdio je kako prema “običajnom pravu” utemeljenom prije 30 godina, mjesto u Nadzornom odboru općinske tvrtke pripada predsjednicima Mjesnih odbora u općini. Među njima je, očito, bila i njegova kćer. I da ih on po zakonu imenuje, pa je sve zapravo u redu.

Ni Upravni, a nedavno ni Visoki upravni sud nisu pokazali razumijevanje za ovo podbiokovsko običajno pravo. Nazvali su to zlouporabom prava na imenovanje općinskih predstavnika u općinskim tvrtkama i potvrdili kaznu Povjerenstva.