HDZ-ovci odbili Milanovićeve i oporbene zaključke, usvojili svoje kojima hitnu sjednicu Sabora proglašavaju besmislenom

U oporbi burno i uz teške riječi reagiraju na poteze vladajućih

23.07.2023., Zagreb - Treci dan izvanredne sjednica Sabora. Dalija Oreskovic, Marija Selak Raspudic Photo: Josip Regovic/PIXSELL
FOTO: Josip Regovic/PIXSELL

Sabor danas, zadnjeg dana izvanredne sjednice, glasa o zaključcima u vezi štrajka u pravosuđu i plinske afere, pri čemu će se izjašnjavati o zaključcima koje je predložio predsjednik Republike koji je sjednicu i sazvao, o zaključcima oporbe, ali i onima koje će predložiti vladajuća većina.

Uz Milanovićev zahtjev, cjelokupna oporba predložila je još i zaključak kojim se zadužuje Vladu da donese odluku kojom će državnim službenicima i namještenicama svi dani provedeni u štrajku biti plaćeni te traži da se ukine Odluka o umanjenju plaće i dodataka na plaću štrajkašima.


ŠTO SE TRENUTNO DOGAĐA:


Nije prošao zaključak Domovinskog pokreta

Zastupnici su glasali i o zaključku Domovinskog pokreta kojim se Vladu zadužuje da u roku od 15 dana dostavi Saboru zapisnik o mjerama zaštite opskrbe plinom. Protiv zaključka glasalo je 78 zastupnika, a 63 je glasalo za. “Idite na more, štitite tajkuna Vujnovca protiv interesa naroda”, kazao je Bulj komentirajući glasovanje.


Odbijen još jedan zaključak oporbe

Oporbeni klubovi predložili su zaključak da se pokrene razrješenje članova uprave HEP-a, HERA-e, HROTE i državnog tajnika za energetiku Ivu Milatića, a taj zaključak je odbijen, “Zamislite oni glasaju da se ne istraži kriminal, je li ovo moguće, kakve mi lopove imamo”, kazao je Mostov Grmoja nakon izglasavanja zaključka vladajućih.

“Svi koji su sada digli ruku protiv zaključka da se smjene odgovorni u aferi plin za cent, sa svim argumentima koji smo iznijeli ovdje, plus sumnje da se moguće radilo o kaznenim djelima, bit ćete suodgovorni ako će isti koji su ostali na tim mjestima ometati istragu”, kazala je Sandra Benčić iz Možemo!.


Prošao još jedan zaključak vladajućih

“Budući da Vlada poduzima sve potrebne mjere u vezi s tržištem električne energije, izvanredno zasjedanje bilo je nepotrebno”, zaključak je vladajuće većine o kojem su saborski zastupnici također glasali.

Od 144 zastupnika, 77 je glasalo za, a 66 protiv.


‘Vlada je pogriješila’

Nakon novog glasanja, oporba je ponovno napala vladajuće te kazala kako oni očito ne žele riješiti probleme u pravosuđu. “Vaša sramota se vidi jer ljudima koji nakon 40 godina staža imaju 650 eura mjesečne plaće, niti to ne želite isplatiti. Odlučili ste čuvati napuhani ego Andreja Plenkovića i po cijenu egzistencije ljudi. Za to ste glasali. Građani ne mogu ostvariti prava ni plaću”, kazao je SDP-ov Peđa Grbin.

HDZ-ova Ljubica Lukačić kazala je kako nije točno da Vlada ne želi isplatiti plaću pravosudnim službenicima u štrajku te da se s njima pregovara. “Targetirat ću na predstavnike manjina i HSLS-a. Zbog vlastite fotelje izdali ste prava manjine i većine hrvatskih građana”, kazala je Dalija Orešković ustvrdivši kako se radi o sramoti.

“Kolegica Lukačić je rekla da Vlada razgovara s radnicama i radnicima. Znate kako Vlada razgovara? Preko specijalne policije, to su ti razgovori koji se uskoro vode. Svi ćete se morati vratiti u gradove nakon glasanja i pogledati te ljude u oči, a nadam se da će oni pogledati i vama u oči”, kazala je Katarina Peović.

Arsen Bauk kaže da odbijanjem zaključka da se ukine odluka o umanjenju plaće za štrajk pokazuje koliko je Vlada pogriješila.


Odbijen i zaključak oporbe

“Budući da Vlada poduzima sve potrebne mjere oko sudbene vlasti, sazivanje izvanrednog zasjedanja bilo je nepotrebno. Predsjednik RH je obezvrijedio ovlasti koje mu daje Ustav”, zaključak je koji je predložila vladajuća većina. Zaključak je izglasan sa 77 glasova.

U Saboru se glasalo i o zaključku oporbe kojim se Vladu zadužuje da u roku od tri dana ukine odluku o umanjenju plaće i dodataka na plaću pravosudnim službenicima koji su u štrajku. Oporbeni zaključak je odbijen.

U Saboru se glasalo i o zaključku oporbe da Sabor zauzima stajalište da se zakoniti štrajk sudskih službenika i namještenika smatra višom silom u javnopravnim i privatno-pravnim ugovorima te u pogledu propisa a posebno u odnosu na primjenu prekluzivnih rokova zbog kojih su građani izgubili mogućnost ostvarenja nekog prava, odnosno u pogledu rokova i radnji u privatno-pravnim ugovorima koje nisu mogli ostvariti zbog nemogućnosti pristupa sudu za vrijeme štrajka. “U tom smislu zakonodavac zauzima stajalište da građani i pravne osobe ne smiju pretrpjeti materijalnu štetu ili gubitak prava zbog nemogućnosti pristupa sudu ili nemogućnosti realizacije sudskih radnji za vrijeme štrajka”, navodi se u zaključku. Protiv njega je glasalo 78 zastupnika, dok je njih 66 glasalo za.


Burne reakcije oporbe

Nakon glasanja o prvom zaključku, oporba je napala većinu ustvrdivši da se Vlada ne želi pobrinuti za pravosudne službenike u štrajku. “Omalovažavate cijeli hrvatski narod dok gazite radnice i klečite pred Vujnovcem”, kazao je Mostov Miro Bulj.

SDP-ov Arsen Bauk je kazao da se svi građani koji nisu mogli ostvariti svoja prava na sudovima, dok neki drugi jesu, trebaju sjetiti glasanja o zaključku. “Problematično je da se ovi zaključci donose u ime svih nas”, kazao je Bojan Glavašević.

Željko Sačić je rekao da se ovim prijedlogom zaključka duboko vrijeđaju osjećaji i pokazuje krajnja neosjetljivost. Zastupnica Dalija Orešković ustvrdila je da su vladajući svojim postupanjem pljunuli na Ustav.


Odbijen prvi zaključak

U Saboru se glasalo o prvom zaključku koji je predložio Milanović, a kojim se Vlada RH obvezuje da odmah, a najduže u roku od 15 dana, poduzme sve potrebne mjere kako bi se osiguralo uredno funkcioniranje sudbene vlasti u Hrvatskoj.

Predloženi zaključak nije dobio potreban broj glasova jer je 77 zastupnika bio protiv.


Štrajk koji traje već više od sedam tjedana

Nakon dva dana žustrih, nerijetko i incidentnih rasprava, saborski zastupnici u nedjelju će glasati o zaključcima u vezi štrajka pravosudnih djelatnica koji traje već više od sedam tjedana.

Predlagatelj izvanredne sjednice Sabora predsjednik Zoran Milanović predložio je zaključak kojim se Vlada RH obvezuje da odmah, a najduže u roku od 15 dana, poduzme sve potrebne mjere kako bi se osiguralo uredno funkcioniranje sudbene vlasti u Hrvatskoj. Uz njegov, cjelokupna oporba predložila je još i zaključak kojim se zadužuje Vladu da donese odluku kojom će državnim službenicima i namještenicima svi dani provedeni u štrajku biti plaćeni te traži da se ukine Odluka o umanjenju plaće i dodataka na plaću štrajkašima.

Oporba predlaže smjenu vrha HEP-a, HERA-e i HROTE-a te Milatića

Kada je riječ o plinskoj aferi, predsjednik je predložio zaključak kojim bi Sabor obvezao Vladu da u roku od 15 dana utvrdi koje su institucije i osobe odgovorne za financijsku štetu nanesenu HEP-u u provedbi Uredbe o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije.

Oporba svojim prijedlogom zaključka traži da se zaduži Vlada da u roku od tri radna dana od njegova donošenja razriješi članove uprave Hrvatske elektroprivrede (HEP), članove upravnog vijeća Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA), upravu Hrvatskog operatera tržišta energije (HROTE) i državnog tajnika za energetiku u Ministarstvu gospodarstva Ivu Milatića.

HDZ je najavio da će vladajuća većina odbiti i predsjednikove i oporbene prijedloge zaključaka i da će i oni imati svoje prijedloge zaključaka o kojima će se također glasati u nedjelju.

HDZ predlaže da Sabor zaključi kako je sjednica bila nepotrebna

Vezano za štrajk u pravosuđu, vladajuća koalicija predlaže zaključak da je s obzirom na to da Vlada poduzima sve potrebne mjere za osiguranje urednog funkcioniranja sudbene vlasti i daljnjeg poboljšanja materijalnog statusa službenika i namještenika sazivanje izvanrednog zasjedanja Sabora od strane predsjednika RH bilo nepotrebno.

Predsjednik Republike se tim u potpunosti svrstao na stranu parlamentarne manjine, a svojim izjavama u javnosti obezvrijedio rad zastupnika u Hrvatskom saboru, instituciju parlamenta i odredbe Ustava, navodi se u prijedlogu zaključka.

Zaključak koji se tiče plina sličan je prethodnom i navodi da Vlada poduzima sve potrebne mjere za utvrđivanje okolnosti i činjenica u provedbi Uredbe pa je stoga predsjednikovo sazivanje izvanrednog zasjedanja bilo nepotrebno. Još se dodaje da Sabor prima na znanje zaključke tematske sjednice Odbora za gospodarstvo o temi plina i HEP-a.