HND: ‘Radni nacrt novog Zakona o medijima pokazuje da Vlada želi do kraja uništiti novinarstvo i uvesti potpuni mrak’

Radi se o nezapamćenom državnom uplitanju u novinarske slobode, kazali su iz HND-a na press konferenciji

20.7.2023. Zagreb - Konferencija Hrvatskog novinarskog drustva o radnoj verziji novog zakona o medijima Photo: Mia Slafhauzer/PIXSELL
FOTO: Mia Slafhauzer/PIXSELL

Hrvatsko novinarsko društvo održalo je konferenciju za medije o radnom nacrtu novog Zakona o medijima, koji je premijer Andrej Plenković najavio prije nekoliko tjedana kao doprinos jačanju hrvatske demokracije. Krovna novinarska udruga već je u najavi ove konferencije upozoravala da se radi o nezapamćenom državnom uplitanju u novinarske slobode.

Predsjednik HND-a, Hrvoje Zovko, uvodno je rekao kako smatraju da je radni materijal Zakona o medijima “opasan i da je u startu njegova intencija potkopati novinarske slobode u Hrvatskoj, ono malo što je ostalo”.

Najava na skandaloznoj proslavi

“Krajem 2021. Ministarstvo se nama obratilo da damo svoju predstavnicu u radnoj skupini, i mi smo odabrali Đurđicu Klancir. U prosincu 2021. poslali smo naše komentare resornom Ministarstvu i 18 mjeseci nakon toga, nije se događalo ništa. Dobili smo ovo što imamo sada”, kazao je.

I ostali sudionici ove press konferencije kao jedan od osnovnih problema isticali su nespremnost Ministarstva kulture na suradnju: godinu i pol nisu odgovarali na HND-ove komentare, a onda su samo poslali svoj nacrt prijedloga Zakona. To je, smatraju u HND-u, pokazatelj da Ministarstvo samo želi iskoristiti radnu skupinu kao paravan za transparentnost. Iako se, kažu, članove radne skupine realno nije pitalo ništa.

“U međuvremenu su bile najave premijera Plenkovića da će se sankcionirati curenje informacija, kao i njegova nedavna najava o Zakonu o medijima, na onoj skandaloznoj proslavi rođendana Slobodne Dalmacije – na kojoj je aktualni premijer predstavljen kao stvarni gazda i glavni urednik tog lista”, dodao je Zovko.

‘To je potpuno nakaradno’

“Petog srpnja smo dobili radni materijal s rokom od 15 da se očitujemo. Cijeli tim ljudi u HND-u je radio na komentarima koje smo sinoć poslali Ministarstvu i dali im rok od 15 dana da nam odgovore na naše primjedbe”, istaknuo je.

“Poražavajuće je da aktualna Vlada već sedam godina nije donijela medijsku strategiju. Na temelju nje bi se gradili novi zakoni. To je potpuno nakaradno. Danas HND kreće u kampanju kako bi se izbacile odredbe koje su neprihvatljive”, poručio je Zovko i pojasnio kako su ministrici Obuljen poslali vrlo ozbiljno pismo s primjedbama na koje traže očitovanje. Možete ga pročitati ovdje.

“Ovaj zakon je neprihvatljiv u masu stvari. Zabrinuti smo zbog tendencije legalizacije cenzure. Kroz odredbu koja nakladniku daje pravo da bez obrazloženja ne objavi neki prilog, dok novinar mora detaljno obrazložiti zašto odbija neki zadatak”, kazao je.

‘Pokušaj uspostave državne kontrole’

Zabrinjava, kaže Zovko, i činjenica da Ministarstvo želi osnovati nekakvo Vijeće medijskih stručnjaka. “Protivimo se također i Upisniku novinara i fotoreportera. To je za nas pokušaj uspostave državne kontrole nad novinarima koji bi morali biti neovisni”, komentirao je Zovko. Naime, radi se o prijedlogu državnog Upisnika novinara kroz koji bi se određivalo tko se može nazivati profesionalnim novinarom.

“Intencija ovog zakona je da se dodatno smanje novinarske slobode i pod kontrolu stavi kvalitetno istraživačko novinarstvo. Ovo je zakon koji će odrediti budućnost naše profesije”, poručio je šef HND-a.

“Poručujem ministrici da iščita što smo joj poslali i odgovori prihvaća li naše sugestije. Učinit ćemo sve da pokušamo zaustaviti da se ovakav zakon izglasa u Saboru. Generalni duh ovog zakona znači potpuni mrak. Molim kolegice i kolege da se suzdržimo od međusobnog prozivanja jer ovaj zakon nije nikome u interesu”, kazao je i dodao da bi volio znati tko su autori takvog zakona.

‘Opasno je ako novinar mora otkriti izvore’

Riječ je zatim uzeo Telegramov novinar Drago Hedl, potpredsjednik HND-a. “Kada je u pitanju ovaj nacrt Zakona, imam dojam da on u nekim odredbama ograničava slobode za koje se nije bilo lako izboriti”, kazao je. Zatim se dotaknuo odredbe o pravu nakladnika da odbije objaviti novinarski tekst, bez da o tome pisano obavijesti autora.

“Recimo, da je moja glavna urednica odbila objaviti tekst o HDZ-ovom saborskom zastupniku koji me pokušao podmititi, on ne bi prošlog tjedna završio u Remetincu. Ili tekst o županu koji je tvrdio da nije vozio pijan kada se slupao službenim automobilom”, napomenuo je Hedl.

Problematično je, kaže, i to što bi novinar morao otkriti tko su njegovi izvori informiranja. “To je opasno”, kazao je Hedl. Istaknuo je i da je diskriminatoran prijedlog prema kojem određene potpore mogu dobivati samo portali koji imaju i tiskana izdanja. Kako smo izvijestili ranije danas, riječ je o prijedlogu prema kojem bi poticaje dobili svi informativni, news portali koji imaju pretplatu – osim Telegrama.

Zovko: ‘To je smrt za novinarstvo’

Zovko se nadovezao i rekao da bi “otkrivanje izvora bila smrt za novinarstvo”. Apelirao je na sve medijske kuće da imaju to u vidu i da će “prije ili poslije ta opasnost pokucati svakome na vrata”.

Melisa Skender, glavna tajnica HND-a, kazala je da ovaj nacrt Zakona izgleda “kao dogovor ispod stola”. Spornim se čini i predloženo Vijeće stručnjaka za medije, kazala je, koje odlučuje o dodjeli sredstava nakladnicima i to po metodi najbržeg prsta.

Za HND je apsolutno sporan i takozvani državni Upisnik novinara. Dario Špelić, član radne skupine za izradu Zakona o medijima u ime Sindikata novinara Hrvatske, kazao je da taj Upisnik “ne bi trebao postojati”.

‘Orban i Vučić mogu pozavidjeti’

Zovko je kazao da “Orban i Vučić mogu pozavidjeti” zakonskom rješenju prema kojem nakladnik može izbaciti neki novinarski tekst bez obrazloženja. Dodao je da će HND primjedbe na prijedlog Zakona uputiti svim klubovima zastupnika. Pozvao je potom sve kolegice i kolege da probaju naći zajednički interes jer im se inače “crno piše”.

Dotaknuo se još jednom takozvanog Upisnika novinara: “Zamislite da kolega Drago Hedl – koji je hodajući spomenik hrvatskog novinarstva – mora podnositi molbu nekakvom Vijeću stručnjaka da ga upiše kao novinara. Pa da vidim tog eksperta koji može reći da Hedl ne zadovoljava uvjete da bude novinar”, poručio je Zovko. Iz HND-a su na kraju dodali i da će se po ovom pitanju javiti i Vijeću Europe.

Što sve predviđa novi Zakon

Usput, spomenuti Upisnik novinara kroz koji država želi kontrolirati tko se može nazivati profesionalnim novinarom, dubiozan je na više razina. Riječ je o krajnje problematičnoj praksi: UN je 2004. donio Deklaraciju po kojoj je registracija novinara ilegalna prema međunarodnim zakonima te nezamisliva u razvijenim demokratskim društvima.

Ovaj nacrt Ministarstva kulture također predviđa niz dodatnih državnih subvencija za dio izdavača na hrvatskom tržištu. Prema radnom prijedlogu, sva tijela javne uprave, ustanove i javna poduzeća morala bi najmanje 20 posto svojih promotivnih budžeta koristiti za oglase u tiskanim izdanjima.

Vrlo kontroverzan prijedlog

To je također iznimno kontroverzan prijedlog jer udio oglašavanja u tisku na tržištu ne prelazi 7 posto. Zbog vrlo loše čitanosti tiskanih medija, oglašivači vide slabu korist od zakupljivanja oglasnog prostora. Izvršna direktorica Gonga, Oriana Ivković Novokmet na društvenim je mrežama danas komentirala: “Ideja da se propiše koliko državna poduzeća moraju izdvajati za oglase pokazuje koliko su ti oglasi zaista potrebni za promociju njihovog poslovanja. Potrebni su za kupovinu medijske šutnje. Ako medijima treba državna potpora, ona se ne smije maskirati kroz državno oglašavanje”.

Nacrt također sadržava prijedloge dodatnih subvencija za neke novine: država bi im plaćala distribuciju novina preko Hrvatske pošte, ali samo ako je riječ o izdanjima koja izlaze određeni broj dana u godini, zapošljavaju određeni broj novinara iz Upisnika te se distribuiraju u više od dvije županije.