HNS-ove prijetnje oko Kuščevića možda bi netko i shvatio ozbiljno da ih nismo čuli nebrojeno puta; sve smo ih izvukli

Složili smo mali popis njihovih prijetnji izlaskom iz Vlade

02.09.2018., Zagreb - Konferencija za medije Hrvatske narodne stranke - liberalnih demokrata na kojoj je govorio predsjednik stranke Ivan Vrdoljak. 
Photo: Sandra Simunovic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Danas ponovno gledamo scenarij koji nam je već dobro poznat. HNS, koalicijski partner u Vladi, u medije je pustio zahtjev koji su uputili premijeru Andreju Plenkoviću – traže da makne ministra Lovru Kuščevića o kojem svaki dan ispliva neka nova afera. Iz Vlade su ubrzo odgovorili. Ultimatumi, kažu, ne dolaze u obzir, a odluku o svakom ministru u Vladi donosi premijer.

HNS-ove ove prijetnje možda bi netko i shvatio ozbiljno da ovo nije već tko zna koji put da slušamo isto. Zapravo, pokušali smo se prisjetiti svih njihovih ultimatuma koji su, šokantno, završili tako da su ostali HDZ-ov koalicijski partner i nastavili podržavati vladu Andreja Plenkovića.

1. 16. kolovoza 2017. godine

U ovo vrijeme vodio se žestoki rat oko Kurikularne reforme i ministrice obrazovanja, Blaženke Divjak, koju je baš HNS predložio za spomenutu funkciju. Divjak se premijeru tada zamjerila zbog Dijane Vican, čiju je smjenu s mjesta šefice Posebnog stručnog povjerenstva za provedbu strategije obrazovanja zahtijevala zbog traljavo provedenog natječaja za izbor Ekspertne skupine u kojem je Jasminka Buljan Culej imenovana predsjednicom.

Premijer je tada žustro branio svoju uzdanicu Vican, slično kako sada brani Kuščevića i kako je to već radio kada je bilo koji njegov ministar bio uhvaćen u nekoj aferi. “Padne li ministrica, past će i Vlada”, tada su zaprijetili iz HNS-a, iz kojeg su tvrdili da su samo zbog spasa obrazovanja ušli u Vladu.

2. 26. kolovoza 2017. godine

Kada su se malo ohladili od Kurikularne reforme, krenule su borbe oko HOS-ove ploče u Jasenovcu koja na sebi ima sporan natpis ‘Za dom spremni’. Naime, premijer im je obećao da će ploču skinuti, a onda je ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković izjavio kako ploča ostaje gdje je.

Razljutilo je to HNS-ovce, a najglasniji je bio Tomislav Stojak koji je kazao ovako: “Za HNS nije prihvatljivo partnerstvo u Vladi koja nije odlučna u provedbi postignutih dogovora, reformskih odluka i potpisanih sporazuma.”

“Hrvatskoj nisu potrebna fašistička obilježja, niti građani zaslužuju da ih se opterećuje raspravama o temi koja mora imati samo jedan zaključak: uklanjanje ploče u najkraćem mogućem roku”, dodao je Stojak tada. HNS je, naravno, ostao u Vladi, a ploča je iz Jasenovca 7. rujna premještena u Novsku.

3. 5. travnja 2018. godine

Ponovo se ovdje radilo o reformi školstva i Blaženki Divljak. Premijer Plenković tada je blokirao ministricu, odnosno njezine načine reforme, a iz HNS-a su poručili kako ruše Vladu ako joj ne dopusti da provede reformu onako kako je zamislila. Ni ovog puta nisu ostvarili svoje prijetnje.

4. 1. prosinca 2018. godine

Posljednjeg dana studenog HNS je u javnost izašao s novim prijetnjama o izlasku iz Vlade, a sve zbog Zakona o udžbenicima. Rekli su, naime, da će izaći iz vlade ako premijer Andrej Plenković ne stavi na dnevni red Vlade Zakon o udžbenicima za drugo saborsko čitanje. Tvrdili su kako bi to ugrozilo obrazovnu reformu.

Samo dan kasnije Blaženka Divjak i šef HNS-a Ivan Vrdoljak održali su konferenciju za novinare na kojoj su rekli da je sve okej i da su mediji isprovocirali tu presicu. Ipak, Vrdoljak je dodao kako HNS nema razloga biti dio većine ako je reforma ugrožena.


Najodlučniji su kada trebaju biti neodlučni

Kao što smo spomenuli, osim što su prijetili izlaskom iz Vlade, HNS, točnije njihov predsjednik Vrdoljak nerijetko je govorio i kako bi rušenje vlade bilo besmisleno, da bi destabiliziralo državu, a znao je napadati i druge koji su prijetili istim stvarima kojima i oni.

1. Istanbulska konvencija

Borbe su se vodile oko ratificiranja Istanbulske konvencije u Hrvatskoj, a u njima je sudjelovao i HNS, ipak, čuvajući leđa svojih koalicijskih partnera HDZ-a koji su odugovlačili sa stavljanjem Istanbulske na dnevni red.

“Bilo bi neodgovorno rušiti Vladu zbog Istanbulske konvencije. Interes Hrvatske i svih njezinih građana, bez obzira jesu li po ovoj temi za ili protiv, mora biti na prvom mjestu. Cijeli sustav Hrvatske bi se urušio, imali bismo političku nestabilnost. Padom vlade sve bi stalo, svi rezultati u obrazovnom sustavu, stabilizirani gospodarski procesi, rast BDP-a, povlačenje sredstava iz fondova Europske unije”, kazao je Vrdoljak tada.

2. Spočitavali Mostu rušenje Vlade

Zanimljivo, prije nego što su stupili u koaliciju s HDZ-om, u HNS-u su bili prilično oštri prema onima koji su željeli rušiti vladu.

“Mostovci drugi put ruše vlastitu većinu, a ne donose rješenja, ne preuzimaju odgovornost. Ne rješavaju reforme, drugi put ruše Vladu, to je potpuna neodgovornost prema građanima”, izjavio je čelnik HNS-a Ivan Vrdoljak.