Hoće li Wagnerova pobuna utjecati na rat u Ukrajini? 'Putin je razotkriven, postao je talac vlastite igre'

Raspuštanjem Wagnera, Rusija bi ostala bez svoje najučinkovitije vojne snage u Ukrajini

Russian President Vladimir Putin attends a ceremony to mark the 75th anniversary of the Federal Medical-Biological Agency in Moscow on November 9, 2022. (Photo by Sergei BOBYLYOV / SPUTNIK / AFP)
FOTO: AFP

Oružana pobuna šefa Wagnera Jevgenija Prigožina, koja je ugrozila ruski režim i ratne napore u Ukrajini, prekinuta je, što je spasilo Rusiju od mogućeg građanskog rata i propasti.

Ovu dramatičnu situaciju u Rusiji predsjednik Vladimir Putin je opisao kao scenarij revolucije iz 1917. godine. Međutim, ova drama i dalje donosi koristi i potencijalne prednosti Ukrajini koja nastoji protjerati ruske snage s južnih i istočnih teritorija svoje zemlje, piše Financial Times.

Povoljan trenutak za Kijev

Vitalij Markiv, časnik ukrajinske nacionalne garde, koji se nalazi na prvim linijama, izjavio je za Financial Times da moral ukrajinskih trupa ostaje snažan te da pomno prate situaciju u Rusiji kako bi iskoristili ometanje i narušeni moral protivnika.

Pobuna Prigožina došla je u povoljnom trenutku za Kijev, čija je protuofenziva ostvarila samo manje teritorijalne dobitke od početka ovog mjeseca. Nedostatak napretka na bojištu izazvao je zabrinutost u vezi sposobnosti ukrajinske vojske da probije snažno utvrđene ruske položaje.

Također, navodi se u analizi Financial Timesa, Prigožin je razotkrio Putinovu ranjivost i usmjerio pozornost na podjele unutar ruskih vojnih struktura te na moguću nelojalnost. Ukrajinski dužnosnici ističu da sukob za moć u Rusiji nije donio dramatične promjene na terenu, ali stvorio je prilike za iskorištavanje ometanja i niskog morala protivnika.

‘Najbolja protuofenziva’

Ukrajinski vojni dužnosnici izjavili su da će iskoristiti trenutnu situaciju u svoju korist kako bi ostvarili političke, informacijske i vojne dobitke. Navedeno je da su ukrajinske trupe pokrenule ofenzivu u nekoliko smjerova istovremeno, pri čemu je postignut napredak u svim smjerovima.

Izvješća navode da su ukrajinske snage prešle Antonivskij most u blizini Hersona, na teritoriju pod kontrolom Rusije na lijevoj obali rijeke Dnjepar. Visoki dužnosnik EU-a istaknuo je da unutarnji sukobi u Rusiji predstavljaju “najbolju protuofenzivu koju smo mogli poželjeti”. Istodobno, Ukrajina može iskoristiti narušeni moral ruskih snaga u svoju korist.

Što će se dogoditi s Wagnerom?

Iako je Prigožinova pobuna prekinuta, ostaje nejasno što će se dogoditi s Wagnerom, paravojskom plaćenika koju je kontrolirao Prigožin. Časnicima Wagnera koji nisu sudjelovali u pobuni bit će ponuđeni redovni vojni ugovori, dok će drugima to biti zabranjeno pa oni mogu ostati lojalni Prigožinu. Putin može zadržati veći broj trupa u blizini Moskve, ukoliko se Wagner ili druge slične milicije i dalje smatraju potencijalnom prijetnjom.

Raspuštanjem Wagnera, Rusija bi ostala bez svoje najučinkovitije vojne snage u Ukrajini. Plaćenici iz Wagnera vodili su većinu teških borbi u Bahmutu, jedinom značajnom teritorijalnom dobitku Rusije od srpnja prošle godine.

Rob Lee, viši suradnik u Institutu za istraživanje vanjske politike sa sjedištem u SAD-u, izrazio je sumnju da će povlačenje Prigožinovih snaga imati veliki utjecaj. Wagner se već povukao iz ukrajinskih operacija i predstavlja ofenzivnu snagu, dok se ruska vojska sada nalazi u obrambenom položaju i postiže relativno dobre rezultate. Ipak, Moskva bi mogla iskoristiti pobunu Wagnera kako bi objasnila buduće gubitke.

Oslabio je Putinove narative

Previranja koja su se dogodila ovog vikenda mogla bi potkopati podršku ruskom ratu i na prvoj liniji i među civilima. Prigožin, koji ima značajan utjecaj putem svojih Telegram kanala, osporio je Putinove narative o invaziji i iznio kritiku na račun Putinove vlasti.

“Slika stabilnog sustava više ne postoji, čak i ako državni udar nije uspio”, rekla je Marija Zolkina, iz Zaklade demokratskih inicijativa (Democratic Initiatives Foundation), think-tanka u Kijevu. “Kaotična reakcija države pokazuje stvarnu slabost autoritarnog sustava. Putin je postao talac vlastite igre”, istaknula je Zolkina.

Za ruske oružane snage ovo predstavlja izazov te postavlja pitanja o odanosti dijela vojske. Preostaje mogućnost da će trenutna previranja pridonijeti podrivanju podrške za ruski rat, kako među vojnim snagama tako i među civilima.