Hrvati podnijeli uvjerljivo najviše prijava EPPO-u. Europski tužitelji u našoj zemlji aktivno istražuju 47 slučajeva

Ured europskog tužitelja objavio je godišnje izvješće za 2023. godinu

FOTO: AFP

Ured europskog tužitelja (EPPO) objavio je godišnje izvješće za 2023. godinu u kojem javlja da je na kraju godine bilo aktivno 1927 istraga s ukupno procijenjenom štetom za EU proračun od 19,2 milijarde eura. Od toga 59 posto šteta, odnosno 11,5 milijardi, proizlazi iz 339 istraga povezanih s ozbiljnim kriminalnim shemama koja iskorištavaju pravila EU-a o prekograničnim transakcijama između država članica, jer su one izuzete od PDV-a.

Prevaranti ciljaju i nove mjere, pa je tako EPPO do kraja 2023. imao 206 aktivnih istraga prvih projekata NextGenerationEU s procijenjenom štetom od 1,8 milijardi eura. EPPO napominje da se te brojke mogu samo povećati s obzirom na ubrzanu implementaciju projekta.

EPPO je lani procesuirao 4187 prijava zločina što je porast u odnosu na 2022. Porastao je broj prijava koji je stigao od privatnih stranaka, ali i od nacionalnih vlasti. Otvorena je 1371 istraga što je 58 posto više nego u 2022. Podignuto je 139 optužnica što je 50 posto više nego lani.

Kovesi: ‘Viđamo ozbiljne skupine kriminalaca’

Glavna EU tužiteljica, Laura Kovesi, kazala je kako se razmjer prijevara koje idu na štetu EU proračuna, posebno s prihodovne strane, može objasniti samo „teškom upletenošću organiziranih kriminalnih skupina.“ „U našim istragama vidimo ozbiljne skupine kriminalaca koje financiraju prijevare na porezima s novcem do kojeg su došli drugim kriminalnim aktivnostima“, kazala je.

„Vidimo iste specijalizirane operatore pranja novca i druge kriminalne aktivnosti skupina. Naša strategija treba biti da onemogućimo njihovu financijsku sposobnost“, kazala je Kovesi.

Hrvati podnijeli najviše privatnih prijava

EPPO se u svojem izvješću posebno bavi sektorom odgovornim za procesuiranje svih informacija od privatnih stranaka. Osim što su dobili 1562 prijave od nacionalnih vlasti i 108 prijava od institucija, javnih tijela, ureda i agencija u EU-u, Središnji ured je zaprimio i 2194 prijave od privatnih stranaka, odnosno građana.

Od tog broja su slučajevi 1770 puta uistinu bili u nadležnosti EPPO-a. Hrvatska je u ovom dijelu rekorder budući da je najviše prijava privatnih stranaka uredu EPPO-a stiglo upravo iz Hrvatske.

Hrvati su EU istražiteljima prijavili 433 slučaja. Slijedi Belgija s 221 slučajem, Njemačka sa 199, Bugarska sa 179 i Rumunjska sa 156. Podnesene su i 132 prijave od država koje ne sudjeluju u sustavu EPPO-a te 279 njih iz država koje nisu članice Europske unije.

Kakve su statistike u Hrvatskoj?

EPPO je objavio i statistike s pratećim grafikama za svaku od zemalja. Iz njih se vidi da je u Hrvatskoj lani otvoreno 36 istraga s procijenjenom štetom od 69 milijuna eura.

U Hrvatskoj je ukupno aktivno 47 istraga s procijenjenom štetom od 277,9 milijuna eura. Od toga postoji jedna aktivna istraga koja se bavi poreznom prijevarom teškom 29,2 milijuna eura.