Hrvatska ima spreman prijedlog za EU ako ne bude dogovora na summitu Unije o izbjeglicama

Hrvatska bi od članica EU mogla tražiti velika pojačanja za nadzor granice

20.09.2015., Tovarnik - Tisuce izbjeglica na zeljeznickoj postaji u pokusava uci na vlak za Botovo/Madjarska. Policija je u miru kao i jucer napunila 9 vagona pustajuci prvo ljude sa malom djecom, ali opet je doslo do guzve na kraju punjenja vlaka kad su mnogi shvatili da nece stati u vlak. Iz Srbije u RH ulazi 120 izbjeglica u sat vremena. Zeljko Lukunic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Dobro obavješteni izvori tvrde da Hrvatska ima spreman prijedlog za članice EU-a, ako se u srijedu, na neformalnom summitu EU-a, ne uspije dogovoriti održivo rješenje za veliku izbjegličku i imigrantsku krizu. Kako doznajemo, Hrvatska bi bila spremna predložiti Europskoj komisiji da granice, zajedno s MUP-om, štite i pripadnici graničnih policija država EU-a.

To dolazi u obzir samo u slučaju, kako objašnjavaju naši izvori, ako Grčka, pod Schengenskim graničnim režimom i obvezom, ne uspostavi potpunu kontrolu granice te Viktor Orban opet zaustavi prolaz izbjeglica i imigranata kroz Mađarsku. Ovaj prijedlog nije detaljno razrađen.

Razgovori Milanović – Faymann

Hrvatski premijer Zoran Milanović danas je telefonski razgovarao s austrijskim kancelarom Wernerom Faymannom o izbjegličkoj krizi u cilju pronalaženja najboljeg “političkog i financijskog zaustavljanja krize”, kako je to rekao Vladin glasnogovornik Nikola Jelić.

Razgovor o istoj temi, dan prije, u nedjelju, Milanović je vodio sa svojim slovenskim kolegom Mirom Cerarom. Dva premijera pokušali su dogovoriti zajednički nastup na sastanku Europskog vijeća u Bruxellesu. U odvojenim izjavama kazali su kako su već nekoliko puta razgovarali o toj krizi.

Očito je kako Hrvatska pokušava sa Slovenijom i Austrijom dogovoriti i usuglasiti zajednički stav uoči vrlo važnog sastanka na vrhu na kojem će čelnici zemalja EU raspravljati o izbjeglicama. Hoće li uspjeti, sasvim je drugo pitanje.

Različiti pristupi

Slovenski pristup izbjegličkoj krizi, za sada se značajno razlikuje od hrvatskog. “Osim izbjeglica i ekonomskih migranata jamačno ima i takvih koji su potencijalna sigurnosna opasnost. Moramo iskazati solidarnost s Europom, ali smo spremni na izvanredne situacije i veliku navalu izbjeglica kakva se dogodila Austriji, Njemačkoj i Mađarskoj”, komentirao je za slovensko Delo izbjegličku situaciju slovenski premijer Miro Cerar.

Od hrvatskog premijera Zorana Milanovića stižu sasvim suprotni tonovi. Na naslovnici BBC-a premijer je završio izjavom kako će Hrvatska poslati izbjeglice dalje, te kako neće postati “hot spot” za migrante. “Imamo srce, ali imamo i mozak”, rekao je Milanović. Dojam je kako je plan B, odnosno puštanje izbjeglica da slobodno krenu prema željenim destinacijama poslao u svijet sliku prilično različitu od Orbanovih ograda, zidova i vojske na granicama.

Sastanak u Ljubljani

Prije nekoliko dana slovenski i austrijski premijer sastali su se u Ljubljani. Sastanak je potrajao oko sat vremena, a nakon toga su u izjava stavili na znanje kako bi se sadašnja situacija s izbjeglicama trebala riješiti na razini cijele europske zajednice država.

“Nalazimo se na kušnji i moramo dokazati da ne želimo takvu Europu u kojoj će svatko pokušavati svoje probleme prebaciti na druge”, rekao je Faymann. Miro Cerar je, s druge strane rekao kako će štititi schengensku granicu prema Hrvatskoj. “Slovenija se obvezala da će štiti vanjske granice schengenskog područja, na to nas obvezuju pravila koja ćemo dosljednjo poštovani”, rekao je Cerar.

Nezadovoljna slovenska javnost

Utjecajni kolumnist slovenskog lista Delo Rok Kajzer piše kako je hrvatska Vlada zbog predizbornog okruženja postupila licemjerno “po principu brigo moja, pređi na drugoga”. Kajzer smatra da je tu propagandu Vlada odlično obavila, dok se slovenska vlada pozivala na europske dokumente koji u stvarnosti nisu niti postojali.

Hrvatska i Slovenija shvatile su da više ne mogu zadržavati izbjeglice, te otvorile svoje granice. Potrebno je pronaći političko rješenje ove krize, pokušat će to čelnici zemalja EU na skorašnjem summitu.

Dio slovenske javnosti osjeća se kao da ih je hrvatska politika izigrala – dok su oni slijedili pravila, Hrvatska je pustila izbjeglice da slobodno krenu prema željenim destinacijama i tako pokupila simpatije. Hoće li to stati na put eventualnom dogovoru ili će Austrija, Hrvatska i Slovenija na summitu u srijedu imati zajednički stav – ostaje za vidjeti.