Hrvatska nadzorna tijela tvrdila da je s riječkom sortirnicom sve OK. A onda su došli europski tužitelji

Telegramu je potvrđeno kako su i Fond za zaštitu okoliša i Državna komisija za kontrolu javne nabave i nisu pronašli ništa sumnjivo

Telegram doznaje nove detalje iz afere sortirnica, europskog projekta u Rijeci koji je, kako se sumnja, namješten međimurskom poduzetniku Đuri Horvatu. Naime, hrvatski Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koji je trebao nadzirati njegovu provedbu nije našao nikakve nepravilnosti iako će kasnije europsko tužiteljstvo zbog sumnji u milijunske malverzacije otvoriti istragu.

Istraga se ovih dana nastavlja nakon što su ispitani svi svjedoci i nakon što su nedavno iz istražnog zatvora na slobodu pušteni svi okrivljeni.

Tko je sve pod istragom?

Već smo javljali da su osumnjičeni Irena Miličević, bivša pročelnica za komunalni sustav Grada Rijeke, donedavna direktorica Čistoće Rijeka Jasna Kukuljan, savjetnik za kapitalne investicije u riječkom gradskom Odjelu za komunalni sustav Eddy Ropac i poduzetnik Darko Žagar iz čakovečke tvrtke Žagar. Horvat se od početka ovog postupka brani sa slobode. Istražitelji tvrde da su upravo njegovoj firmi Tehnix ljudi iz riječke gradske uprave namjestili ugovor za sortirnicu otpada u Mihačevoj Dragi.

Prema rješenju o provođenju istrage, Tehnix je na prilagođavanju natječaja nezakonito zaradio oko 500 tisuća eura. Horvat pak to od početka negira. No, demantiraju ga za sada svjedoci koji su opisali kako je od njih traženo da posao na sortirnici dobije Tehnix. Osim toga, pronađene su i e-mail poruke iz kojih proizlazi da je Horvat sam evaluirao vlastitu ponudu za sortirnicu, te ju je na kraju i odobrio.

Kako je proveden nadzor?

Zanimljivo je da je prije akcije policije i europskog tužiteljstva projekt sortirnice koji je sufinanciran iz Kohezijskog fonda prošao i kontrolu Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Upravo je taj Fond bio zadužen za nadzor projekta čija je vrijednost procijenjena na ukupno 27.757.216 kuna odnosno 3.684.015 eura, a udio europskih sredstava iznosio je 85 posto prihvatljivih troškova. Iako su od početka brojni zainteresirani ponuditelji ukazivali da je tekst natječaja prilagođen samo opremi koju ima tvrtka Tehnix, domaće nadzorno tijelo nije se oglasilo.

Sve je prošlo naknadnu kontrolu, dakle nakon što je natječaj proveden. Potvrdili su to i iz samog Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. U to vrijeme vodio ga je Siniša Kukić, koji je u međuvremenu razriješen. Ni Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave nije imala prigovora. Sve se na kraju otkrilo kada je jedna tvrtka iz inozemstva koja se željela natjecati za ovaj posao svoje sumnje prijavila OLAF-u.

Fond: ‘Sve je bilo OK’

“Fond u sklopu svojih nadležnosti koje ima kao posredničko tijelo kontrolira provedbu projekata zaštite okoliša i prirode te energetske učinkovitosti koji se sufinanciraju iz EU fondova. Za projekt izgradnje i opremanja sortirnice Mihačeva Draga napravljena je ex-post kontrola postupka javne nabave. Tijekom postupka verifikacije provedenog postupka javne nabave, koji se provodio krajem 2021. i početkom 2022., nije utvrđena nepravilnost. S obzirom na to niti nije određena financijska korekcija”, objasnili su iz Fonda za Telegram.

Na dodatni upit precizirali su da je ex post kontrola bila 21. prosinca 2021. godine. Sama sortirnica dovršena je u ožujku 2022. godine. Tada je na konferenciji na kojoj su aktualnog riječkog gradonačelnika Marka Filipovića sudjelovali i Đuro Horvat, te Eddy Ropac potvrđeno da se u samoj hali sortirnice nalazi postrojenje za sortiranje, dok se u nadstrešnici za odlaganje baliranog materijala odlaže balirani sortirani reciklažni materijal. Izvedena je vaga gdje se važu vozila koja dovoze otpad i odvoze balirani sortirani materijal pogodan za reciklažu. No, do travnja ove godine sortirnica još nije bila počela s radom.