Hrvatski biskupi javili se i pozvali na bezuvjetnu solidarnost i pomoć svim izbjeglicama (jer je to kršćanski)

Stanje u Hrvatskoj zbog izbjegličke krize biskupi su ocijenili vrlo ozbiljnim

18.09.2015., Zagreb - Vlak s izbjeglicama iz Tovarnika stigao je na zagrebacki Ranzirni kolodvor. Izbjeglice ce autobusima Zet-a biti prebacene na Zagrebacki velesajam. Photo: Davor Puklavec/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Komisija Hrvatske biskupske konferencije Justitia et pax stanje u Hrvatskoj zbog izbjegličke krize ocjenjuju ozbiljnim te podsjećaju kolika je važnost međunarodne zaštite izbjeglica i kršćanska solidarnost u njihovom zbrinjavanju.

“Nažalost, strateška promišljanja o stvarnim uzrocima i načinima rješavanja ove krize dosad su uglavnom izostala, kako na državnoj tako i na europskoj i međunarodnoj razini, premda je prihvat i briga za izbjeglice u prvome redu odgovornost država i Vlada, odnosno mjerodavnih državnih tijela”, stoji u izjavi HBK, dodajući da su spremni zajedno sa svima pomoći nesretnim ljudima koji su se našli u Hrvatskoj.

U svom priopćenju podsjećaju na Konvenciju o pravnom položaju izbjeglica iz 1951. godine (i Protokolu iz 1967. godine) prema kojoj pomoć i zaštita osoba s izbjegličkim statusom nije samo iskaz dobre volje država, već i njihova pozitivna međunarodna obveza.

Neprimjereno je potpuno zatvaranje granica

Osim nužnog smještaja, izbjeglicama treba osigurati potrebnu zdravstvenu, psihološku, pravnu i inu pomoć.

Zbog nemogućnosti povratka natrag u zemlje od kuda dolaze, a u kojima vlada nesigurnost potrebno je razraditi modele njihove lokalne integracije ili preseljenja u treće države. Pritom je potrebno posebno voditi računa o potrebama spajanja obitelji, ističu iz Komisije.

“Ocjenjujemo neprimjerenim i prakse potpunog zatvaranja granica te afirmaciju koncepcija strogog kažnjavanja izbjeglica zbog nedopuštenih prelazaka preko državnih granica”.

Poboljšati sustav identifikacije

S obzirom da izbjeglice kao posebno osjetljiva kategorija ljudi lako mogu postati žrtvama trgovanja ljudima radi iskorištavanja (za prisilni rad, prosjačenje, prostituciju i sl.), potrebno je poboljšati sustav identifikacije kada je riječ o izbjeglicama, dodaje se u izjavi.

“Na ratovima i nemirima ugroženim i opustošenim područjima Bliskog istoka stradali su i još uvijek stradavaju milijuni ljudi, među kojima je i veliki broj pripadnika nacionalnih i vjerskih manjina. Među njima je i veliki broj kršćana koji su izloženi ubijanjima i masovnim progonima”.

Pružanje pomoći je temelj kršćanstva

Podsjećaju na trajnu opredijeljenost Katoličke Crkve i Svetog Oca za uspostavu pravde i mira kao i na zaštitu kršćana te očuvanje kršćanskih civilizacijskih vrijednosti svugdje u svijetu.

“No, uvjetovanje pomoći i pružanja zaštite izbjeglicama na temelju njihove vjerske pripadnosti bilo bi u suprotnosti ne samo s načelom nediskriminacije izbjeglica po međunarodnom pravu, već i s temeljnim postulatima kršćanstva.”, upozoravaju na kraju izjave iz Komisije HBK Justitia et pax koju je potpisao predsjednik Komisije bjelovarsko-križevački biskup Vjekoslav Huzjak .

Komisija HBK poziva sve vjernike i druge ljude dobre volje da, u okviru svojih mogućnosti, riječju i djelom, pruže pomoć izbjeglicama i institucijama koje za njih skrbe. Apeliraju i na vodstvo Europske unije da pokažu solidarnost kako s izbjeglicama, tako i sa zemljama koje podnose teret aktualne izbjegličke krize.

Više o izbjegličkoj krizi u Hrvatskoj uživo možete pratiti OVDJE.