Hrvatski građani jako zabrinuti zbog rasta cijena i ekonomske krize, čvrsto su za sankcije protiv Rusije

Stigli su rezultati velikog europskog istraživanja

19.04.2023., Zagreb - Sabor danas raspravlja o izmjenama Zakona o smanjenju mirovina odredjenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju, cime bi se za oko 96 tisuca umirovljenika ukinulo smanjenje od 10% koje je uvela jos Vlada Jadranke Kosor.
 Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Hrvatske građane kao i većinu Europljana najviše brine rast cijena i troškova života, snažno podržavaju euro i imaju izrazito proukrajinski stav, pokazuje istraživanje Eurobarometra koje je danas objavila Komisija. Istraživanje je provedeno u lipnju u svih 27 država članica.

Na pitanje koja su dva najvažnija pitanja s kojima se EU trenutačno suočava, na prvom mjestu je rast cijena i troškova života. U Hrvatskoj je to pitanje stavilo 35 posto anketiranih, a prosjek u EU je 27. Na drugom mjestu je međunarodna situacija (27 posto hrvatskih građana, 25 posto europski prosjek).

Na upit koja su dva najvažnija pitanja s kojima se suočava vaša zemlja, 69 posto hrvatskih građana stavilo je na prvo mjesto rast cijena i troškova života, a dok je prosječno na razini EU to pitanje smatra najvažnijim njih 45 posto. Na drugom mjestu je za hrvatske građane ekonomska situacija (30 posto, prosjek u EU 18 posto).

Više od polovice ima pozitivnu sliku o EU

Više od dvije trećine hrvatskih građana (68 posto) podržava zajedničku ekonomsku i monetarnu politiku s jednom valutom eurom, što je za pet postotnih poena više nego početkom ove godine. Prosječno na razini EU potpora je ostala ista kao i početkom godine, 71 posto, a u eurozoni 78 posto.

Više od polovice anketiranih u Hrvatskoj (51 posto) ima pozitivnu sliku o EU (6 posto više u odnosu na početak godine), njih 36 posto je neutralno, a 13 posto ima negativnu sliku. Hrvatski građani imaju pozitivniju sliku EU od prosjeka u svih 27 članica – 45 posto ima pozitivnu sliku, 37 posto je neutralno, a 18 posto ima negativnu sliku.

Hrvatski građani podržavaju nešto više zajedničke politike od europskog prosjeka. Tako zajedničku energetsku politiku podržava njih 76 posto (73 posto u EU), zajedničku vanjsku politiku 74 posto (EU 70 posto). Daljnje proširenje podržava 72 posto Hrvata, a na razini EU ta potpora je 53 posto.

Hrvati naklonjeniji Ukrajini više od ostatka EU

Kada je riječ o agresiji Rusije na Ukrajinu i njezinim posljedicama, hrvatski građani su nešto naklonjeniji Ukrajini od europskog prosjeka.

Velika većina (82 posto) podržava financijsku pomoć Ukrajini, na razini EU potpora je 75 posto. Za ekonomske sankcije Rusiji je 81 posto hrvatskih građana, u EU 72 posto.

Financiranje i nabavu vojne opreme za Ukrajinu podržava 72 posto Hrvata, u EU 64 posto. Kandidatski status Ukrajini podržava 83 posto hrvatskih građana, u EU 64 posto.