Hrvatskoj vraćeni vrijedni povijesni dokumenti, papinske isprave iz 12. i 13. stoljeća. Nitko ne zna kako su nestali

U pratnji policije vrijedna kulturna baština dopremljena je iz Austrije u Hrvatsku

FOTO: policija.gov.hr

Dvije papinske isprave iz 12. i 13. stoljeća koje su nestale iz Državnog arhiva u Dubrovniku vraćene su u Hrvatsku nakon što su pronađene u Austriji. Potvrđeno je to iz Ministarstva unutarnjih poslova koje je u suradnji s hrvatskim veleposlanstvom u Beču i Ministarstvom kulture organiziralo povrat vrijednih povijesnih dokumenata.

Kada su točno ovi dokumenti nestali iz dubrovačkog arhiva nije poznato. Moguće je da nedostaju još od Drugog svjetskog rata. U svibnju 2020. njihov je nestanak konačno primijećen. Naime, tada je dubrovački arhiv počeo digitalizirati svoj popis, a dva papinska dokumenta koja su se nalazila na popisu nije bilo u skladištu.

Kakvi su dokumenti u pitanju

Riječ je o jednoj ispravi koju je izdao papa Klement III. 25. studenog 1189. godine. U njoj je Dubrovčanima preporučio nadbiskupa Bernarda. U drugoj ispravi koju je papa Inocent IV. izdao 22. travnja 1252. raspravlja se o sporu oko nadležnosti između dubrovačkog i barskog nadbiskupa.

Pouzdano se zna da je općinski službenik Luka Ćurlica sredinom 30-ih godina 19. stoljeća ove dokumente uredno popisao među eksponate dubrovačkog arhiva. No, početkom prošle godine utvrđeno je da ih u skladištu nema.

Kako su pronašli papinske isprave

Akademkinja Nella Lonza iz Razreda za društvene znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti pronašla ih je, kako je priopćeno, na internetskoj stranici Arhiva nadbiskupije u Salzburgu. Uslijedile su dodatne provjere, te je utvrđeno da se doista radi o ispravama koje pripadaju dubrovačkom arhivu. Arhiv nadbiskupije u Salzburgu, potvrđeno je, odmah je izrazio spremnost da dokumente vrati u Hrvatsku, a organizaciju je preuzelo Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Beču.

Ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek bila je nazočna vraćanju papinskih isprava u Dubrovnik, te je zahvalila policiji i veleposlanstvu što su uspješno realizirali tu akciju.

Kako policija pronalazi umjetnine?

“Uspješno smo vratili kulturnu baštinu u Republiku Hrvatsku. Hrvatska je potpisnica svih međunarodnih konvencija koje reguliraju ilegalni promet kulturnim dobrima i imamo zaista odličnu suradnju s Ministarstvom unutarnjih poslova i policijom.

Ovo nije prvi povrat, a sigurna sam da nije ni zadnji. Stoga se zahvaljujem na posvećenosti onim policijskim službenicima koji pretražuju baze i pronalaze ovakve dokumente, ali i onim policijskim i carinskim službenicima koji na granici redovito presreću krijumčare kulturnim dobrima i osiguravaju sprječavanje iznošenja kulturnih dobara iz Republike Hrvatske, te da Hrvatska bude zemlja transfera kroz koju bi prolazila nelegalno iznesena kulturna dobra s Bliskog istoka, koja onda završavaju na crnom tržištu”, kazala je ministrica.

Popis ukradenih umjetnina

Veleposlanik Republike Hrvatske u Republici Austriji Daniel Glunčić istaknuo je kako s povratom nije bilo problema, iako to često nije baš tako jednostavno. “Arhiva nadbiskupije u Salzburgu pokazala je razumijevanje da ti dokumenti ne mogu biti dio austrijske, odnosno povijesti grada Salzburga, a za nas u Hrvatskoj oni su od velike vrijednosti”, kazao je Glunčić.

Ravnatelj policije Nikola Milina potvrdio je da su predstavnici Državnog arhiva u Dubrovniku kontaktirali policiju kada su utvrdili nestanak ovih vrijednih papinskih dokumenata. Provjere su obavljene kroz kanale međunarodne policijske suradnje, te je trag u konačnici odveo do Salzburga.

Iz dubrovačkog arhiva poručuju kako su uvjereni da će digitalizacija dodatno doprinijeti povratu svih drugih dokumenata koji su nestali, ne samo iz Državnih arhiva, već i drugih ustanova u kulturi. Popis svih nestalih umjetnina možete pogledati ovdje.