Hrvoj Šipek prkosno ignorira Antikorupcijsko vijeće. Ali kad je Plenković grubo napadne, postaje vrlo krotka

Bilo bi interesantno čuti pravne stručnjake smije li bilo koji državni dužnosnik odbiti poziv da se pojavi pred saborskim tijelom

No, pogotovo u svjetlu njenih današnjih izjava o pritiscima iz opozicije na DORH, dosta je čudno da kao pritisak nije doživjela izjave i telefonske pozive Andreja Plenkovića u više javnosti poznatih situacija. Plenković je, naime, jedina osoba koja - za razliku od opozicije i medija - stvarno može utjecati na profesionalni položaj glavne državne odvjetnice, on je,  štoviše, može sutra ujutro smijeniti

Glavna državna odvjetnica Zlata Hrvoj Šipek odbila se pojaviti pred saborskim Antikorupcijskim vijećem, gdje joj je opozicija namjeravala postaviti pitanja o tretmanu niza afera koje kuljaju iz vrha HDZ-a. Predsjedniku tog tijela, Nikoli Grmoji iz Mosta, ufino se ispričala ”ranije preuzetim obavezama”, ali je danas dosta izravno otkrila zašto zapravo nije htjela doći. Dakle, sjednicu Antikorupcijskog vijeća s njom u glavnoj ulozi – za što su se u opoziciji prethodno skupljali potpisi – smatra nedopuštenim pritiskom oporbe na DORH i na nju samu.

Ta optužba glavne državne tužiteljice na račun stranaka opozicije izgovorena je na sjednici Odbora za pravosuđe, koju Zlata Hrvoj Šipek nije mogla eskivirati jer pred tim tijelom predstavlja godišnji izvještaj o radu DORH-a. Ali kako i u Odboru za pravosuđe sjede oporbeni zastupnici, susret s njima ipak nije izbjegla. Pa kad ju je Mirela Ahmetović iz SDP-a upitala kako prima kritiku oporbe da je DORH ozbiljno podbacio u aferi s Gabrijelom Žalac, odgovorila je protuoptužbom.

”Da, smatram to pritiskom”, rekla je Hrvoj Šipek ustvrdivši da je i samo sazivanje sjednice Antikorupcijskog vijeća bilo oblik pritiska na DORH kako bi se donijele odluke koje odgovaraju opoziciji. ”Očito je da se približava predizborna kampanja i da je to u funkciji toga”, izjavila je Hrvoj Šipek.

Smije li se Hrvoj Šipek uopće ne pojaviti pred saborskim tijelom?

Bilo bi interesantno čuti pravne stručnjake, ali svakako neovisne, smije li bilo koji državni dužnosnik koga je, poput Zlate Hrvoj Šipek, na prijedlog Vlada potvrdio i postavio Sabor, odbiti poziv da se pojavi pred bilo kojim saborskim tijelom i odgovori na pitanja saborskih zastupnika. Logika stvari rekla bi da ne, ali valjda glavna državna odvjetnica zna bolje.

No, da HDZ ima pik na Antikorupcijsko vijeće, nad kojim ne može uspostaviti kontrolu jer njime predsjeda Mostov zastupnik Grmoja, o tome nema nikakve sumnje. Lani u listopadu, kad je Antikorupcijsko vijeće najavilo ispitivanje svjedoka u kome bi se donekle rasvijetlili odnosi Vlade s MOL-om i tada još aktualna afera krađe milijun kuna iz Ine, a namjeravali su pozvati i premijera Plenkovića, premijer je glatko odbio. Ali ne samo to, nego je HDZ, preko Odbora za Ustav u kome ima većinu, pokušao zabraniti održavanje sjednice.

Tadašnji predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a Branko Bačić izjavio je pred kamerama da Vijeće nema pravo izvoditi javna saslušanja i da bi time prekoračilo svoje ovlasti. A potpredsjednik Antikorupcijskog vijeća i po saborskog podjeli funkcija Grmojin zamjenik, Damir Habijan iz HDZ-a, koji ovih dana iskače iz paštete kao Plenkovićev advokat u svim pitanjima, tada je želio dokazati da su javna saslušanja pred Antikorupcijskim vijećem čak protuzakonita.

Poziv prihvaćen ‘iz poštovanja prema institucijama RH’

Kakvo god mišljenje o saslušanjima pred Antikorupcijskim vijećem imala glavna državna odvjetnica Zlata Hrvoj Šipek, činjenica je da se ona u lipnju prošle godine odazvala njihovom pozivu. Tada je kazala kako je pristala ”iz poštovanja prema institucijama RH”.

Možemo se pitati kako to kad ju je i tada zvalo isto tijelo na čelu s istim Nikolom Grmojom pa je i tada, kao i danas, poziv mogla doživjeti kao pritisak opozicije na DORH. No, okolnosti su tada bile nešto drugačije nego sada. Tada je, čini se, glavni motiv njenog pojavljivanja na sjednici bio da čvrsto zasvjedoči kako nije izložena nikakvom pritisku ni utjecaju od strane predsjednika Vlade RH, ni bilo kojeg drugog stvarnog centra moći u Hrvatskoj. Pritišću je, kazala je tada, jedino mediji.

No, pogotovo u svjetlu njenih današnjih izjava o pritiscima iz opozicije na DORH, dosta je čudno da kao pritisak nije doživjela izjave i telefonske pozive Andreja Plenkovića u više javnosti poznatih situacija. Plenković je, naime, jedina osoba koja – za razliku od opozicije i medija – stvarno može utjecati na profesionalni položaj glavne državne odvjetnice, on je, štoviše, može sutra ujutro smijeniti.

Plenkovićeve neuljudne prozivke nisu pritisak?

A Plenković nije čuvao neovisnost i ugled Zlate Hrvoj Šipek i institucije koju vodi u veljači prošle godine, kad je policija odvela u pritvor tadašnjeg ministra graditeljstva Darka Horvata i kada je iz dobro obaviještenih službenih izvora bačena sumnja na dvojicu drugih premijerovih suradnika, potpredsjednika Vlade Borisa Miloševića i ministra Josipa Aladrovića.

Ovo su tadašnji Plenkovićevi citati: “Pozivam šeficu DORH-a da javnosti kaže što je bilo tako žurno da se uhiti ministar na dužnosti, tražim da to objasni”, “Ja ću zvati glavnu državnu odvjetnicu da mi objasni o čemu se ovdje radi. Ovaj potez meni djeluje kao nerazmjeran”, “Vladu neće srušiti ni DORH niti bilo tko drugi”.

Ako kao pritisak nije osjetila ni ovako eksplicitnu i krajnje neuljudnu prozivku premijera, a ni situaciju kad je Plenković, kao što je sama priznala, tražio od nje da javno reagira na Milanovićevu izjavu da ministra Banožića ”treba utamničiti”, glavnu državnu odvjetnicu mora se pitati zbog čega se tako vrijeđa kad je na sastanak pozove oporba koja joj ne može ama baš ništa. Lijepo je čuti da se glavna tužiteljica, kako je lani sama rekla, ”ne da uvući u obračune pozicije i opozicije”, ali čini se da baš to radi u stanovitoj pomutnji svojih selektivnih osjećaja.