HZJZ objavio priopćenje: 'Korist AstraZenece veća od rizika. Odbijanje cijepljenja je opasno'

Komentirali su i slučaj 91-godišnje žene koja je preminula od plućne embolije tri dana nakon cijepljenja

18.03.2020., Zagreb - Nacionalni stozer civilne zastite odrzao je konferenciju za medije o najnovijim detaljima sirenja koronavirusa u Hrvatskoj. Glavni ravnatelj policije Nikola Milina, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) Krunoslav Capak, ministar unutarnjih poslova Davor Bozinovic, ministar zdravstva Vili Beros. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: Sanjin Strukic/PIXSELL

Hrvatski zavod za javno zdravstvo sinoć se oglasio priopćenjem u kojem objašnjavaju zašto je važno nastaviti cijepljenje AstraZenecom te tvrde da smrtni slučajevi zbog tromboze i cijepljenje nisu povezani.

Naglašavaju da korist cjepiva nadmašuje rizike.

‘Nema uzročno-posljedične povezanosti’

“Vezano uz pojavu informacija o slučajevima stvaranja krvnih ugrušaka i obustavljanju cijepljenja ovim cjepivom u nekoliko zemalja članica Europske unije iz predostrožnosti, želimo izvijestiti da prema izvješću Povjerenstva za ocjenu rizika na području farmakovigilancije pri Europskoj agenciji za lijekove (EMA):

Nema uzročno-posljedične povezanosti između primjene cjepiva COVID-19 Vaccine AstraZeneca i poremećaja zgrušavanja, korist primjene predmetnog cjepiva nadmašuju rizike, cjepivo se treba nastaviti primjenjivati”, pišu na svojoj stranici.

Tromboza nije navedena kao nuspojava

Komentirali su i smrtne slučajeve nakon cijepljenja, a koji su se dogodili zbog krvnih ugrušaka. “Povodom smrtnog ishoda jedne osobe u Austriji zbog višestruke tromboze (stvaranje krvnih ugrušaka u krvnih žilama) te razvoja plućne embolije nakon cijepljenja sa AstraZenecinim cjepivom u druge osobe, Europska agencija za lijekove (EMA) je po žurnom postupku pokrenula pregled postojeće te zatražila dostavu dodatne dokumentacije od strane proizvođača.

S obzirom da tromboembolijski događaji, uključujući i duboku vensku trombozu, nisu navedeni kao moguće nuspojave u odobrenim dokumentima o cjepivu koji sadrže informacije o nuspojavama iz provedenih kliničkih ispitivanja te cijepljenja u široj populaciji, ovi poremećaji zgrušavanja krvi shvaćeni su kao sigurnosni signal tj. informacija o novom ili nepotpuno dokumentiranom štetnom događaju koji je potencijalno uzrokovan lijekom i koji zahtijeva daljnju istragu”, pišu.

Napominju da se broj tromboembolijskih događaja kod cijepljenih osoba zasad nije pokazao većim od broja koji je zabilježen u općoj populaciji. “Tako je do 10. ožujka 2021. godine prijavljeno 30 slučajeva tromboembolijskih događaja na približno 5 milijuna ljudi cijepljenih cjepivom COVID-19 Vaccine AstraZeneca u Europskom gospodarskom prostoru (EGP), što je značajno manje od očekivanog broja tromboembolija u općoj populaciji koje se dogode neovisno o cijepljenju”.

Opasno je odbiti cijepljenje

Poručuju da je odbijanje AstraZenecinog cjepiva opasno. “Stoga je preliminarna ocjena Povjerenstva da korist primjene predmetnog cjepiva i dalje nadmašuje rizike te se za vrijeme trajanja ocjene cjepivo može nastaviti primjenjivati. Naime, poremećaji zgrušavanja su vrlo rano tijekom pandemije prepoznati kao opasan i prognostički vrlo nepovoljan događaj tijekom same bolesti COVID-19, koji je nerijetko povezan i sa smrtnim ishodom.

Odbijanjem cjepiva kod kojeg nije potvrđena uzročno-posljedična povezanost s tromboembolijskim događajima u pandemijskim uvjetima osobe, naročito one koje pripadaju prioritetnim skupinama za cijepljenje, se izlažu povećanom riziku zaražavanja i obolijevanja od COVID-19, sa svim popratnim komplikacijama, uključujući i razvoj tromboza i embolija”.

Slučaj 91-godišnje žene: zatražena dodatna dokumentacija

Kako kažu, do sada u Hrvatskoj nije zaprimljena niti “jedna prijava sumnje na nuspojavu sa smrtnim ishodom za koju je utvrđena uzročno-posljedična povezanost s cijepljenjem cjepivima protiv bolesti COVID-19”.

Komentirali su i slučaj 91-godišnje žene koja je preminula od plućne embolije tri dana nakon cijepljenja. “Zabilježena je jedna prijava plućne embolije sa smrtnim ishodom u 91-godišnje osobe koja je vremenski povezana s primjenom cjepiva COVID-19 Vaccine AstraZeneca, međutim iz trenutačno dostupne medicinske dokumentacije nije moguće ocijeniti uzročno-posljedičnu povezanost s cijepljenjem. Zatražena je dodatna dokumentacija kako bi se mogla ocijeniti uzročno-posljedična povezanost između primjene cjepiva i smrtnog ishoda”, pišu.