HZJZ proveo ispitivanje kanalizacije u Zagrebu, pronađeni tragovi korone mogu pomoći u praćenju pandemije

Praćenje otpadnih voda može koristiti za utvrđivanje trenda izbijanja, prepoznavanje novih izbijanja i prevalenciju infekcija

FOTO: HZJZ

Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) u suradnji sa Zagrebačkim otpadnim vodama d.o.o. (ZOV) proveo je projekt ispitivanja kojim je otkrivena prisutnost koronavirusa u zagrebačkoj kanalizaciji. Projekt je proveden u suradnji s Uredom Svjetske zdravstvene organizacije u RH, a financirala ga je Vlada SR Njemačke. Slična istraživanja provode se u nekoliko zemalja svijeta, uključujući i velike članice EU-a poput Italije, Španjolske i Francuske.

Kako se objašnjava u priopćenju HZJZ-a, epidemiologija zasnovana na otpadnim vodama predstavlja analizu otpadnih voda radi utvrđivanja prisutnosti bioloških ili kemijskih sredstava u svrhu praćenja javnog zdravlja. Iz HZJZ-a napominju kako se sličnim projektima u otpadnim vodama i inače traži farmaceutski ili industrijski otpada, lijekove, viruse i potencijalne pojave bakterija otpornih na antibiotike.

Ovo konkretno istraživanje pokazalo je da su u kanalizacijskom sustavu prisutni dijelovi genetskog materijala SARS-CoV-2 virusa, što potvrđuje da zaražene osobe izlučuju virus fekalijama i ostalim ekskretima u kanalizaciju, stoji u priopćenju, uz napomenu da se koronavirus može nalaziti u stolici osoba sa simptomatskom ili asimptomatskom infekcijom.

Pozitivni skoro svi ulazni uzorci

Objašnjavajući razloge za provođenje ovog istraživanja, iz HZJZ-a pišu da se kontinuirano praćenje otpadnih voda može koristiti za utvrđivanje trenda trenutnih izbijanja, prepoznavanje novih izbijanja epidemije i prevalenciju infekcija. Uzorcima otpadnih voda ne može se utvrditi koje su osobe zaražene, ali moguće je doći do informacija o značajnijim promjenama kretanja infekcije koronavirusom populaciji koja je priključena na postrojenje za pročišćavanje otpadnih voda, dodaju.

U sklopu projekta ispitivane su otpadne vode s Centralnog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda grada Zagreba u razdoblju od 1. prosinca 2020. do 18. veljače 2021. godine. Ispitivanje prisutnosti koronavirusa obavljeno je u laboratorijima HZJZ-a. Istraživači su uzeli ukupno 80 uzoraka ulazne i izlazne vode iz pročišćivača. Svi uzorci ulazne vode, osim uzorka od 18. veljače 2021., bili pozitivni (39 od 40), dok su svi uzorci izlazne vode bili negativni (40 od 40).

Rezultati koreliraju s kretanjem broja zaraženih

Znanstvenici su rezultate istraživanja usporedili s kretanjem epidemije u populaciji. Rezultate su prikazali grafom na kojem se vidi virusno opterećenje ulazne otpadne vode na Centralnom pročišćivaču u promatranom razdoblju od 01 prosinca do 18. veljače u korelaciji s brojem oboljelih od COVID-19 na području grada Zagreba. Početkom prosinca na području grada Zagreba bilo je do 3913 aktivnih slučajeva s potvrđenom bolesti COVID-19, te se taj broj do kraja prosinca smanjio na ispod 1000.

HZJZ

U isto vrijeme broj kopija virusne RNA je znatno viši u prvoj polovici prosinca te se smanjuje do kraja prosinca. Ovo smanjenje korelira sa strožim epidemiološkim mjerama koje su uvedene na području RH od 28. studenog do 21. prosinca 2020. godine, napominju iz HZJZ-a. U siječnju se broj aktivnih slučajeva kretao od 1113 do 318 osoba, te je vidljivo smanjenje kopija genoma virusa u uzorcima ulazne otpadne vode, dodaju.

Jake oborine utječu na rezultate

Iz HZJZ-a imaju objašnjenje i za dijelove grafa na kojima se vidi veliko odstupanje između virusnog opterećenja i službenog broja aktivnih slučajeva u populaciji. Naime, na otpadnu vodu kanalizacijskog sustava grada Zagreba utječu i oborine, na način da se otpadne vode razrjeđuju što utječe i na broj čestica virusa u ispitivanim uzorcima. Oborine koje su na području Grada Zagreba zabilježene na dane 9. i 10. prosinca 2020. godine značajno su smanjile broj kopija virusne RNA koje su izolirane iz uzoraka otpadnih voda, pišu. Vidljiv je pad količine virusnih čestica i u ostalim danima sa značajnijim oborinama, kao primjerice 29. prosinca 2020. godine.

Na kraju priopćenja iz HZJZ-a napominju kako dokazivanje prisutnosti virusa ne dokazuje njegovu sposobnost da preživi u kanalizaciji. Naglašavaju i da ispitivanje prisutnosti virusa u otpadnim vodama može poslužiti za praćenje trenda kao i za rano upozorenje cirkulacije virusa u populaciji. Praćenje trenda se može koristiti za ublažavanje ili uvođenje mjera na području sliva otpadne vode koji gravitira Centralnom uređaju za pročišćavanje.