I u Sinju su na misi opet pričali o politici; uglavnom o tome kako je glasanje na izborima dužnost i kakvu vlast očekuju

Nekoliko izjava nadbiskupa splitsko-makarskog

07.05.2016., Split - Premijer Tihomir Oreskovic sudjelovao je u procesiji povodom blagdana svetog Dujma koja je posvecena salonitskom biskupu koji je zivio u doba cara Dioklecijana kada je i pogubljen. Sveti Dujam smatra se zastitnikom grada Splita, a Sudamjom se obiljezava ujedno i dan grada Splita. Marin Barisic.
Photo: Miranda Cikotic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Nadbiskup splitsko-makarski Marin Barišić služeći misu u svetištu Čudotvorne Gospe Sinjske, istaknuo je kako je dužnost izaći na izbore 11. rujna ove godine, a također je naglasio i kako nam je radi uspješnosti hrvatskog društva potrebna žurna lustracija podjela i mržnje.

“Izbori nisu samo građansko individualno pravo nego i dužnost, svojevrsno služenje općem dobru. Očekujemo da izlazak na glasovanje bude put za humaniju i pravedniju, uspješniju i solidarniju Hrvatsku utemeljenu na kršćanskim univerzalnim vrijednostima,” naglasio je nabiskup Barišić u propovijedi.

Lustracija je čišćenje i zato nam svima treba

Po njegovim riječima za uspješniju budućnost hrvatskog društva, kao i za blagoslovljeno zajedništvo u braku i obitelji nužno je poput majke Marije koja pohodi Elizabeti žurno hita “da i mi što prije učinimo jedan korak – korak lustracije.”

“Ali koju i kakvu lustraciju? Lustracija znači čišćenje,” poručio je nadbiskup Barišić. Dodao je kako je svima nama potrebno pročistiti svoju savjest, dušu i srce, duh i oko. “Potrebna nam je lustracija naših podjela, mržnje, predrasuda kako bismo mogli prepoznati u svakom čovjeku svoga bližnjega.

Potrebna nam je lustracija brvna iz našega oka kako bismo bolje vidjeli i pomogli drugima da i oni lakše izvade trn iz svoga oka,” poručio je nadbiskup Barišić. Pri tome je istaknuo kako nam je, prije svega, potrebno lustrirano čisto srce, jer, kako je rekao, srcem se bližnjega najbolje vidi i razumije njegove potrebe.

Jubilejska godina milosrđa

“Ovaj hitni korak pomaže nam nam osjetiti poteškoće drugih, osposobljava nas za solidarnost i pravednost,” kazao je Barišić.
Također je rekao kako iz iskustva znamo da nije lako pitati oproštenje i oprostiti drugima, ali kada se to čudesno dogodi onda je radost velika.
“U sakarmentu pomirenja događa se čudesna lustracija opraštanja naših grijeha protiv Boga i čovjeka,” rekao je Barišić.

On je pozvao Blaženu Djevicu Mariju da u ovoj jubilejskoj godini milosrđa “skratimo put pomirenja i ubrzamo vrijeme našeg pomirenja.”
“Prati nas ‘majko milosrđa’ da naša Domovina Hrvatska raste u pravdi i istini, miru i pomirenju, da gradeći naše zajedništvo u različitosti budemo otvoreni budućoj slavi tvoga i našega uznesenja u Isusu Kristu Gospodinu,” istaknuo je Barišić.

Lustracija ne može zastarjeti

On je također naglasio kako u našem pomirenju doživljavamo ozdravljenje i “otkrivamo da su drugi bolji nego što mislimo.” Nadbiskup Barišić je u svojoj propovijedi istaknuo i kako nam je potreban izlazak iz naše zatvorenosti, ali ne izlazak koji znači materijalno nego otvorenost prema Bogu i čovjeku. “U takvom odnosu i različitosti u društvu ne vide se kao podjele nego kao bogatstvo zajedništva u različitosti,” kazao je.

Gvardijan Svetišta Čudotvorne Gospe Sinjske fra Petar Klapež, obraćajući se nazočnima, na kraju mise zahvalio je nadbisukupu Barišiću, kako je rekao, na nadahnutoj propovijedi u kojoj je “ujedinio milosrđe, prašatnje i ljubav prožeto lustracijom.” “Svima poručujemo da lustracija nikada ne može zastarjeti, ona je uvijek sadašnja,” poručio je fra Petar Klapež.

Nadbiskup Barišić, inače, autor je one teze prema kojoj roditelji koji obave krštenje, “prepuštaju svoju djecu hladnoj logici grobnoga kamena”, zbog koje su ga pravobraniteljice prije nekoliko mjeseci napale, objašnjavajući kako je “pretjerano je i neumjesno optužio dio roditelja da su loši i zanemaruju svoju djecu”.