'Idemo dalje', rekao je Sanader nakon objave odluke Ustavnog suda

Odluke Županijskog i Vrhovnog suda srušene su zbog zakonskih propusta

18.12.2013., Zagreb - Na Zupanijskom sudu nastavljeno je sudjenje bivsem premijeru Ivi Sanaderu u slucaju Planinska kod sutkinje Jasne Smiljanic. Ivo Sanader.
Photo: Anto Magzan/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Nakon što je Ustavni sud srušio presude Ivi Sanaderu u aferama Hypo i Ina-MOL, bivši premijer komentirao je to riječima “idemo dalje”. Potvrdila je to i njegova odvjetnica Jadranka Sloković, dodavši da će on ovog ljeta detaljno proučiti odluku Ustavnog suda.

Podsjetimo, Sanader u Remetincu čeka pravomoćnu presudu za slučaj Fimi-Media pa ga ova odluka suda neće automatski izvesti na slobodu. Budući da je Ustavni sud praktički vratio predmete Hypo i Ina-MOL na početak, odnosno na ponovno suđenje, postavilo se pitanje hoće li Sanaderu opet suditi Ivan Turudić, predsjedavajući sudskog vijeća koje ga je i osudilo u ova dva predmeta.

Turudić kaže da će on suditi, odvjetnici se ne slažu

“Ja ću suditi najvjerojatnije, nema razloga da ne sudim. Onda štogod sada kažem, može se shvatiti kao osnova za neku buduću ustavnu tužbu da sam prejudicirao ishod prije nego što sam sudio”, rekao je Turudić za RTL. Sanaderovi odvjetnici pak tvrde suprotno i kažu da je Ustavni sud u svojoj odluci donio i preporuku da se sudski postupak provede pred nekim drugim vijećem.

Potporu za to nalaze u ovom dijelu odluke: “Sve prethodno navedene činjenice, osobito zahtjevi koji iz ove odluke i stajališta Europskog suda za ljudska prava proizlaze za kazneni raspravni sud u dokaznom postupku, govore u prilog tome da bi prvostupanjski sud trebao razmotriti potrebu da se kazneni postupak u slučajevima Hypo i INA-MOL ponovi pred izmijenjenim sastavom sudskog vijeća”. No, budući da to nije službeni zahtjev Ustavnog suda, već samo preporuka, ostaje otvorenim hoće li tako doista i biti.

Prijepori pravnih stručnjaka zbog dijela koji se tiče ratnog profiterstva

Ustavni sud nije odlučivao o Sanaderovoj krivnji, već je zaključio da su mu povrijeđena ustavna prava. Odluke Županijskog i Vrhovnog suda srušene su zbog zakonskih propusta u presudama za ratno profiterstvo i primanje mita od MOL-a za prevlast u Ini. Bivši predsjednik Ivo Josipović rekao je da takva odluka abolira većinu ratnih profitera. “Ako ostane ovakvo tumačenje, zaista će broj predmeta opasti. Ovo stanovište Ustavnog suda je jako suzilo doseg te ustavne norme i zakona”, ustvrdio je Josipović.

Drugi pak pravni stručnjaci smatraju da je Ustavni sud poslao jasnu poruku da se ustavnim tekstom ne mogu mijenjati temeljna načela Ustava, a to je načelo zakonitosti, i da ustavni tekst ne smije biti instrumenataliziran da se retroaktivno oživi kazneno djelo za koje je zastara već ranije nastupila.

USKOK je samo u 2014. godini pokrenuo istragu u 12 slučaja ratnog profiterstva, podignuo 49 optužnica, a sudovi su donijeli presude u 8 predmeta. Nakon Sanaderovog slučaja, svi ti slučajevi bi sada mogli pasti na Ustavnom sudu, piše RTL.