Imamo problem; izgleda da su naše inspekcije jedine odlučile ignorirati svjetsku akciju provjere robe po dućanima

U četiri mjeseca koliko je akcija trajala, samo je Carina šest dana vršila provjeru na svom području

Izgleda da su hrvatske institucije bile prilično pasivne tijekom velike akcije OPSON VII u sklopu koje su se u 67 zemalja diljem svijeta provodile inspekcije robe koja dolazi u dućane i na tržnice.

Tijekom četveromjesečne akcije koja je trajala od prosinca prošle godine do ožujka ove godine, u Hrvatskoj je samo, čini se, Carinska uprava provodila nadzor i to šest dana, od 26. do 31. ožujka. Kako piše Novi list, Sanitarna i Veterinarska inspekcija uopće u tom periodu nisu izašle na teren.

U akciji sudjelovalo 67 zemalja

U akciji koju provodi Interpol i Europol sudjelovalo je 67 zemalja Europe i svijeta, a povučeno je više od 3.620 tona mesa, 9,7 milijuna litara krivotvorene hrane ili pića koja nije udovoljavala standardima. U zemljama koje su aktivno provodile akciju napravljeno je 41.200 pretraga, a uhićeno 749 ljudi koji su bile uključeni u prevare s hranom.

Prema odgovoru koji je Novi list dobio od nadležnih ministarstava, ispada da je u Hrvatskoj u akciju bila uključena samo Carina pa zato ostala tijela nisu ni sudjelovala. Iz Carinske uprave u tih šest dana 24-satnog nadzora na cjelokupnom carinskom području nisu pronašli nikakve nepravilnosti.

Carinska uprava vršila provjeru šest dana

Provjeravali su deklariranje robe, njenog podrijetla, odnosno ispravnost priložene dokumentacije koja prati robu pri uvoznom carinjenju, kao i uporaba zaštićenih žigova i ambalaže, kako bi provjerili radi lis e o trgovačkim krivotvorinama proizvoda.

Hrvatski potrošači su stoga, čini nam se, ostali zakinuti jer se u akcijama OPSON, koja je prvi put provedena 2011. godine, redovito otkrivaju ozbiljne prevare s hranom, vrlo često s mesom, pa se recimo otkrije da se staro zamrznuto meso “pretvara u novo” falsificiranjem datuma zamrzavanja.