Uskok objavio detalje: kako su uhićeni građevinari oprali 50 milijuna kuna, ključnu ulogu imala je knjigovotkinja

Doznajemo nove detalje istrage pod kojom je završilo 42 ljudi

USKOK i policija jučer su proveli novu veliku akciju pod nazivom “Složna braća” i tijekom dana uhitili više osoba, a danas su objavili detalje. Istragu su otvorili protiv 42 osobe, no za samo 23 je zatražen istražni zatvor jer ih je dio, kako doznajemo, već nakon uhićenja sve priznao.

Trojica građevinara, kako smo već javljali, povezala su se s desecima ljudi kako bi im njihove firme služile za utaju poreza. Sada ih rješenje o provođenju istrage sve i tereti za zločinačko udruživanje i utaju poreza. Ključna je u svemu bila uloga knjigovođa koji su namještali dokumentaciju i pokušali prevariti Poreznu upravu. Od siječnja 2019. uspjeli su utajiti gotovo 50 milijuna kuna.

Ukratko, kako je Telegram jučer pisao, varali su na PDV-u, lažirajući račune za građevinski materijal koji je baš u tom periodu doživio cjenovni bum.

Tko je sudjelovao u kriminalnom lancu?

Telegram je iz pouzdanih izvora bliskih istrazi doznao da su kao organizatori ove skupine osumnjičeni Goran Novosel, vlasnik tvrtke Celox iz Zagreba, Luka Prtenjača, koji je osnovao tvrtku Prtenjača gradnja, koju od ožujka ove godine vodi izvjesna Latinka Bojanić iz Zemuna, te Mirko Vukadin, vlasnik građevinske firme Damida iz Splita. Oni su organizirali da se među njihovim tvrtkama, te ostalim firmama s kojima su se povezali ispostavljaju fakture iako nije bilo stvarnog prometa robe. Radilo se mahom o građevinskom materijalu i materijalu za uređenje interijera, ali i ostaloj robi koja je u zadnjih gotovo dvije godine imala dobru prođu na tržištu. Računali su da u ekspanziji trgovine građevinskim materijalom i rastu cijena na tržištu poreznicima neće biti sumnjivo njihovo poslovanje.

Kako ih se ne bi povezalo s lažiranjem računa, istražitelji navode da su angažirali knjigovođe da proknjiže nevjerodostojne račune s iskazanim iznosom PDV-a primljene od međusobno povezanih društava uključenih u prijevarni lanac.

“Po izvršenim uplatama novčana sredstva su u najvećem dijelu osobno (prvoosumnjičeni trojac) te posredstvom drugih osumnjičenih podigli s računa i u neutvrđenim iznosima podijelili s ostalima, dok su dio novca koristili u daljnjem poslovanju transferiranjem na račune inozemnih društava na ime plaćanja osobnih vozila te razne druge robe. Kada su ih djelatnice Porezne uprave zatražile knjigovodstvene isprave, naknadno su sačinjavali potrebne nevjerodostojne isprave i dokumentaciju vezanu uz fakturiranje”, poručila je policija.

Koristili europska pravila o odbitku poreza

Osim toga lažirali su i dokumentaciju za uvoz materijala za uređenje interijera nabavljen u Italiji i Španjolskoj, prikazujući da su ga zapravo preprodali firmi iz Austrije. Na taj su način neosnovanim korištenjem prava na odbitak pretporeza po osnovi primljenih isporuka u tuzemstvu i primjene oslobođenja PDV-a za isporuke dobara unutar EU, Državni proračun Republike Hrvatske oštećen za još barem 1.184.204,50 kuna.

Istražitelji navode da je jedna osumnjičena knjigovotkinja obavljala ispravke i predavala ih Poreznoj, znajući da se radi o nevjerodostojnoj dokumentaciji. Uključila se u to nakon što je početkom ove godine Porezna uprava počela porezni nadzor u jednoj od tvrtki što su ih kontrolirali Novosel i ostali.

Što su radili s ukradenim novcem?

Slijedeći trag novca istražitelji su utvrdili da su si članovi ove zločinačke grupe za izvučeni novac kupovali skupe automobile i drugu robu, a novac za to transferirali su na račune firmi otvorene u inozemstvu. Doznajemo neslužbeno da su osumnjičeni imali brojne skupocjene automobile, kao i brojne nekretnine od kojih dio nije bio upisan na njihova imena. No, sada, nakon što su raskrinkani slijedi im blokada imovine iz koje bi se država trebala naplatiti ako krivnja ove skupine prevaranata bude utvrđena.

U akciji je, kako smo jučer javili, sudjelovalo 185 policijskih službenika, a obavljeno je i 80-ak dokaznih radnji pretrage stanova, vozila i poslovnih prostora. Ispitivanja su trajala tijekom cijelog jučerašnjeg i današnjeg dana. USKOK je sucu istrage predložio određivanje istražnog zatvora protiv 23 okrivljenika. Troje ih je za sada nedostupno hrvatskom pravosuđu, a dvojica su od ranije već u zatvorima.