Imamo poražavajuće izvješće Državne revizije. Sada je, crno na bijelo, jasno kako su mogle izbiti tolike HDZ-ove energetske afere

Dokument može poslužiti kao precizna dijagnoza Plenkovićeve vladavine

FOTO: Pixsell/Telegram

U vrijeme najveće energetske krize u posljednjih nekoliko desetljeća, strašnog pritiska cijena energenata na život stanovništva i gospodarstvo, Hrvatska praktički nije imala nezavisnu regulatornu agenciju koja bi je provela kroz te probleme. Ima Hrvatska, i to već 18 godina, Hrvatsku energetsku regulatornu agenciju (HERA), nezavisnu agenciju koja treba regulirati energetske djelatnosti, ali ona je u posljednje dvije godine obavljala malo ili gotovo ništa od svojih propisanih poslova.

O tome se još od lani s puno argumenata raspravlja u javnosti, ali premijer Andrej Plenković tvrdoglavo je odbijao čak i postaviti vodstvo te agencije, a sada je crno na bijelo stiglo i izvješće Državnog ureda za reviziju za 2021. i 2022. godinu koje je poražavajuće za HERA-u, ali i hrvatsku državu. U njemu se nabrajaju svi grijesi te agencije, pa među ostalima i to da umjesto pet ima samo tri člana Upravnog vijeća.

Nepovoljno mišljenje Državnog ureda za reviziju

No, to je tek jedan od razloga zbog kojih je HERA dobila nepovoljno mišljenje revizije kad je u pitanju usklađenost njezina rada sa zakonom.

U svom izvješću Revizija je navela podulji popis osnovnih poslova agencije koji, među ostalima, obuhvaćaju nadzor, a koje HERA nije odradila, poput nadzora transparentnosti funkcioniranja tržišta energije, nadzora stupnja otvorenosti, natjecanja i zloupotreba na tržištu energije i u opskrbi kupaca, nadzora ograničavajućih ugovora, a posebno ugovora kojima se ograničava broj opskrbljivača, nadzora slobode ugovaranja u pogledu ugovora o opskrbi s mogućnošću prekida te dugoročnih ugovora, pod uvjetom da su u skladu s pravom i politikama Europske unije.

Agencija za nadzor nije nadzirala – ništa

No, nije HERA nadzirala ni povjerljivost podataka kupaca o potrošnji energije, primjene propisanih kriterija za utvrđivanje pristupa sustavu skladišta plina. Nije ni izvještavala druga mjerodavna državna tijela, europsku Agenciju za suradnju energetskih regulatora (ACER) sa sjedištem u Ljubljani, Europsku komisiju i druga tijela Europske unije.

Drugim riječima, HERA nije podnosila godišnja izvješća ACER-u i Europskoj komisiji. Revizori su uočili da je godišnje izvješće o radu za 2021. dostavljeno ACER-u i Europskoj komisiji u vrijeme obavljanja revizije, odnosno tek u srpnju 2023., a Godišnje izvješće o radu za 2022. nije dostavljeno. Nisu ACER, što su bili dužni prema europskim uredbama, obavještavali ni o uočenim nepravilnostima.

Ukinuli im pristup podacima s veleprodajnog tržišta

HERA bi trebala s ACER-om surađivati i u nadzoru veleprodajnih tržišta energije, pri čemu ima pristup odgovarajućim informacijama koje ACER čuva i prikuplja. Uz to, HERA može nadzirati trgovanja veleprodajnim energetskim proizvodima na nacionalnoj razini, za to je sistematizacijom utvrdila i radna mjesta, ali nadzor nije obavljala. Na kraju je izgubila i pristup podacima s veleprodajnog tržišta.

“Prema pisanom očitovanju odgovorne osobe, tijekom 2021. i 2022., kao niti u vrijeme obavljanja revizije (srpanj 2023.) Agencija nije imala pristup podacima koje s veleprodajnih tržišta prikuplja ACER jer nisu ispunjeni zahtjevi za osiguranje informacijske sigurnosti”, navodi Revizija.

Dozvole odobravali bez dokaza da su ispunjeni uvjeti

Kažu i da na domaćem tržištu HERA tijekom 2021. i 2022. nije obavljala postupke nadzora, osim na temelju prijava i prigovora drugih energetskih subjekata i krajnjih kupaca.

Kad je izdavala dozvole za obavljanje energetske djelatnosti, HERA je to činila iako tvrtke koje su dobile dozvole nisu dostavili dokaze da ispunjavaju sve uvjete. Uz to, u istoj djelatnosti odobravala je dozvole s različitim rokom trajanja.

U agenciji koja je u vrijeme energetske krize trebala spriječiti lov u mutnom kao da je vladao kaos, a tržišna pravila ionako je svojim potezima suspendirala Vlada koja je na dvije godine zamrznula cijene plina, električne i toplinske energije. Problem je samo u tome što ni Vladu nije imao tko nadzirati.